További Világ cikkek
A Mallorcán bejegyzett alapkezelő 2006-ban elnyerte a legjobb hedge fund csoportnak járó díjat is. Utóbb azonban kiderült, a problémák régóta a felszín alatt lappangtak, mielőtt a múlt héten felszínre kerültek és több oldalról is óriási réseket ütöttek az Absolute Capital hírnevén.
A céget a korábban a Merrill Lynchnél is megfordult német pénzügyi zseni, Florian Homm egy társával, Sean Ewinggel alapította 2002-ben. A két társ együttműködése nem volt zökkenőmentes, egy komolyabb súrlódást követően Ewing már augusztusban elhagyta a társaságot.
Átmulatott éjszaka után távozott
Homm a múlt héten, egy átmulatott zürichi éjszakát követően tette ugyanezt. Lemondta a hétfőre tervezett megbeszélést, amelyen az Absolute Capital egy piaci közzétételéről kellett volna egyeztetnie, ezután már csak egy nyílt levelet olvashattak a társaság részvényesei, vezetői és az alapok befektetői, miszerint Homm lemond a vezetésről.
Ezt azzal indokolta, hogy kétségei vannak egyes alapok teljesítményét illetően, és eltérő nézeteket és befektetetési filozófiát vall, mint az igazgatótanács többi tagja. A társaság részvényei azonnal mélyrepülésbe kezdtek, csak múlt kedden mintegy 70 százalékot veszíttettek értékükből, miközben az alapok befektetői is nagy mennyiségű tőkét szerettek volna kivonni.
Homm "megérzése" az alapokat illetően helyesnek bizonyult, hiszen a lemondását követő napon az Absolute Capital kénytelen volt tudatni az alapok befektetőivel, hogy az összesen mintegy 3,2 milliárd fontos (ez 1145 milliárd forintnak felel meg) vagyon túlnyomó részét, mintegy 2,1 milliárd fontot adó részvényalapokkal komoly gond van. Az alapok közül több esetében is úgy tűnt, a portfólióban szereplő részvények nem értékesíthetők azon az árfolyamon, amelyeken a könyvekben szerepeltek, így az alapok nem képesek eleget tenni a befektetők tőkekivonási megbízásának sem.
422-ből 48 maradt
A hatás nem maradt el, az Absolute Capital árfolyama szerdán újabb 50 százalékot esett, majd csütörtökön még 22 százalékot, az alig pár nappal korábbi 422 penny helyett már csupán 48 pennyt értek a papírok. A társaság három nap leforgása alatt tehát mintegy 237 millió fontot veszített értékéből. Ennek kárvallotjai között ott van Homm is, hiszen annak ellenére, hogy kivonult a társaság vezetéséből, még mindig ő számít a legnagyobb részvényesnek.
A helyzetet bonyolítja, hogy nemcsak maga az alapkezelő forog a tőzsdén, hanem az általa kezelt alapok is, amelyek egyúttal nyíltvégűek is, így a befektetők elvileg kivonhatnák tőkéjüket belőlük. Az alapkezelő ugyanakkor levelében azt is közölte, a befektetők előreláthatóan egy évig nem ne juthatnak hozzá befektetésükhöz, ennyi időre lesz ugyanis szüksége az Absolute Capitalnak arra, hogy átstrukturálva a problémás részvényalapokat rendezze sorait és képes legyen eleget tenni a követeléseknek.
Ahogyan ez lenni szokott, nemcsak károsultjai vannak egy-egy ilyen krízisnek, hiszen az Absolute Capital befektetési igazgatója, Andreas Rialas (a pletykák szerint éppen a Homm kilépéséhez vezető nézetletérés kiváltója) mintegy 10 millió részvényt vásárolt, miután a papír elérte a mélypontját, és így közel 20 százalékra emelte részesedését az alapkezelőben. Ezzel egy időben Florian Homm 10 millió részvénytől szabadult meg, 5 százalék alá csökkentve tulajdoni hányadát az általa alapított társaságban.