Belerokkan a recesszióba egész Európa
További Világ cikkek
A Moody's kedden kiadott előrejelzése szerint csak a nyugat-európai bankrendszerek újratőkésítésére összeállított programok együttes értéke "könnyeden elérheti" a 279 milliárd eurót. Egyedül Nagy-Britanniában a banki tőkepótló terv közvetlen költségvetési tétele 37 milliárd font - a font utóbbi hetekben bekövetkezett gyengülése miatt ez nem sokkal több euróban számolva sem -, és ehhez járul egy 20 milliárd fontos költségvetési gazdaságélénkítő tétel is. Uniós szinten a jóváhagyott központi gazdaságösztönző intézkedések együttes értéke 200 milliárd euró.
Miután mindezeket a kiadási terveket elfogadták, most a finanszírozásuk érdekében várhatóan megindul a szuverén adósságkibocsátási hullám. A Moody's számítása szerint a nyugat-európai államkötvény-kibocsátás értéke tavaly egész évben 109 milliárd dollár volt, ez azonban az idén ugrásszerűen növekszik: a ház azzal számol, hogy a nyugat-európai szuverén kibocsátók csak az idei első negyedévben 300 milliárd dollár új adóssággal jelennek meg a piacon.
Egyedül Nagy-Britannia várhatóan 146 milliárd font (200 milliárd dollár) szuverén adósságot ad ki 2009 egészében; ez a brit GDP-érték 10 százaléka. Mindezt várhatóan a közpénzügyi helyzet komoly romlása kíséri. Az előrejelzés szerint a brit költségvetési hiány a nominális GDP-értékhez mért tavalyi 5 százalékról 2009-ben 8 százalékra, a GDP-arányos államadósság-ráta 36 százalékról 50 százalékra szökik fel; ez 1978 óta a legmagasabb adósságarány lenne.
A ház szerint a német államháztartási deficit valószínűleg nem emelkedik ilyen ütemben, ám a német államadósság-ráta már most 65 százalék. Az elemzés szerint a közkiadások jelentős megugrása, az adóbevétel-kiesések és az emelkedő adósságráták miatt még a legnagyobb nyugat-európai gazdaságok szuverén adósi nem fizetővé válására szóló határidős biztosítási ügyletek árazása is meredeken emelkedett, tekintettel a nem fizetővé válási kockázatok növekedésére.
A Moody's kimutatása szerint a brit CDS-felár 2007 óta a hatszorosára, de még a német szuverén fizetésképtelenség elleni piaci biztosítási csereügyletek felára is az ötszörösére emelkedett. A szuverén adósságajánlatok tömkelegében a befektetőknek széles választási lehetőségük lesz, és a kisebb kibocsátóknak - Görögországnak, Portugáliának - küszködniük kell majd a finanszírozási forrásokért folytatott versenyben Nagy-Britanniával és Németországgal.
Mindez az euróövezeten belüli kockázati prémiumok széttartásában is megmutatkozik: Olaszország és Spanyolország például máris nagyobb adósságpiaci felárat fizet, mint Franciaország és Németország, áll a Moody's Credit Trends keddi londoni elemzésében.
Az eddig makulátlan kockázati megítélésű euróövezeti szuverén adósok közül többet is fegyelmeztetett kockázati besorolásaik leminősítésének lehetőségére egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's. Az S&P az elmúlt néhány nap során Spanyolországot, Írországot és Görögországot nevezte meg azon valutauniós gazdaságok között, amelyek adósbesorolása romolhat a makrohelyzet gyengülése miatt.
A keddi elemzés szerint a piacra vitt szuverén adósságok nagy mennyisége miatt a vállalati adósi kör is kiszorulhat a piaci finanszírozásokból. Különösen az alacsony adósosztályzatú, vagy a nem fizetővé válás nagyobb kockázatától fenyegetett cégadósok járhatnak rosszul az idén, tekintettel a jelenlegi kockázatkerülő befektetői hajlamra és a hitelforrások szűkösségére.