A hitelválság legnagyobb európai áldozata Nagy-Britannia és Spanyolország. A brit jegybank (BoE) szerint nem kizárt, hogy a következő negyedévekben stagnál vagy esetleg vissza is esik a GDP. Spanyolországban sem jobb a helyzet: José Zapatero miniszterelnök 2 százalék alatti GDP-bővülésre számít az idén.
Alistair Darling, brit pénzügyminiszter úgy nyilatkozott a Bloomberg Televisionnak, hogy a nemzetközi pénzpiacok válsága mélyebb, mint amire korábban, akár csak az év elején számítani lehetett. Nagy-Britanniában a lakásárak az elmúlt hónapban 15 éves mélypontra zuhantak, mivel a potenciális vevőket elriasztják a megemelkedett hitelkamatok.
A brit építőiparban négyezer munkahely szűnt meg a lakásépítések leállása miatt. Az Ernst & Young tanácsadó cég arra figyelmeztet, hogy Nagy-Britanniát jövőre recesszió fenyegeti, amit csak nagy erőfeszítések árán kerülhet el. A BoE monetáris politikai bizottságának egyik tagja, David Blanchflower szerint a banknak a gazdasági visszaesés elkerülése érdekében csökkentenie kellene a jelenleg 5 százalékos kamatot.
Spanyolországban az elemzők várakozása szerint az ingatlanpiac összeomlása magával rántja az egész gazdaságot. Az új lakások eladása az ibériai országban is a hitelkamatok megugrása után torpant meg, aminek nyomán az ingatlanfejlesztő cégek egyre nehezebben tudták törleszteni kölcsöneiket.
Az idén eddig 65 ingatlanfejlesztő vállalat kért csődvédelmet, közülük a legnagyobb a Martinsa-Fadesa, amely 5,2 milliárd euró adósságot halmozott fel. Ezzel szemben különböző ingatlanokban megtestesülő vagyonának értéke a júniusi 13 milliárd euróról július közepére 10,8 milliárdra zsugorodott.