Az egyik ilyen hír szerint fegyelmi intézkedéseket kellett hozni az Arthur Andersen számos partnerével szemben, egy másik jelentés pedig arról szól, hogy az Arthur Andersen személyzete Enron-dokumentumokat semmisített meg.
![]() |
|
A legutóbb előkerült iratok tanúsága szerint az Arthur Andersennek már hónapokkal a pénzügyi gondok felszínre kerülése előtt pontos tudomása volt arról, hogy nagy bajok vannak az Enronnál.
Évek óta nem fizetett nyereségadót
Mint kiderült, az energetikai nagykereskedelmi óriásvállalat igencsak kimerítette az adóparadicsomokban rejlő lehetőségeket. Mintegy kilencszáz offshore leányvállalat működtetésével vette igénybe a karibi szigetvilág adóparadicsomai által nyújtott előnyöket, ennek köszönhetően a cég az elmúlt négy-öt évben gyakorlatilag semmi vállalati nyereségadót nem fizetett.
A tőzsdefelügyelet a könyvelők körmére néz
Az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) az Enron csődje körüli botrány hatására új felügyeleti szervet kíván létrehozni a könyvelői szakma működésének figyelemmel kísérése érdekében.
Harvey Pitt, a SEC elnöke New York-i sajtóértekezletén azt mondta, szükségessé vált a könyvelői szakma szabályozásának reformja, mert "nem engedhető meg egy olyan rendszer fenntartása, mint a jelenlegi, amely a kudarcot, és nem a sikert segíti elő".
Az új felügyeleti szervnek joga lesz vizsgálatok folytatására, azok eredményeinek nyilvánosságra hozatalára, és a "bűncselekményen kapott személyek kezének lefogására". A könyvelői felügyeleti szerv felett maga a SEC gyakorolna felügyeletet, és független lenne az amerikai könyvelők szervezetétől.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=bJE1jRyMFaE6fJ8fhsC.y4ZQnDkFoiPbY7JeelfAZ7P.i7&stparam=wnniomkpwg&fastid=ipqxvzhaneitfhaugbtmmzijqomb&nc=0)