Belebukhat a bankmentésbe a belga kormány

2008.12.20. 12:59
A belga kormány benyújtotta lemondásukat, de a király még nem fogadta el. Valószínűleg új választásokat írnak ki, bár ezt a nagyobb parlamenti pártok közül senki nem akarja. Egy év alatt harmadszor mond le a belga kormányfő.

Fortisgate – így nevezik Belgiumban a Fortis eladásával kapcsolatos botrányt. A kormány megpróbálta befolyásolni a bíróságot, amikor az óriásbankot eladták a francia BNP Paribas-nak.

A kormányfő még péntek este elment II. Albert királyhoz, hogy benyújtsa kormánya lemondását. A király még nem döntött, hogy elfogadja-e. Az államfő döntése előtt még konzultál a politikai pártok vezetőivel – írja a Reuters.

Elemzők és a belga média szerint a legvalószínűbb kimenetele az ügynek, hogy új választásokat írnak ki, de a Guardian szerint a mélyülő gazdasági válság miatt ezt nagyon kevés párt szeretné.

A De Morgen szerint válságkormány alakulhat, mely júniusig irányítaná az országot, ekkor tartanák a parlamenti választásokat a régiós és az uniós választásokkal egyidőben. A kormány lemondása után a királynak gyorsan meg kell találni az utódot, a De Standaard szerint egyik vezető párt sem akar rendkívüli választásokat most.

Yves Leterme kilenc hónapja van hatalmon egy rendkívül törékeny, ötpárti koalícióval. A kormány egy hónapokig tartó tárgyalássorozat után alakult meg. Egyesek legfőbb feladatának a nyelvileg is megosztott ország egybentartását tartják. Ráadásul a mostani gazdasági helyzetben a kormánynak még mindig el kell fogadtatnia a legfontosabb jogszabályokat a gazdaság felpörgetéséhez.

A kormányfő nem először nyújtja be lemondását a kilenc hónap alatt. Először júliusban döntött így, miután határidőre nem sikerült megállapodni az ország legnagyobb nyelvi csoportjai között. A király akkor nem fogadta el a lemondást.

A Fortis körüli botrány már november óta húzódik. A bank részvényesei nehezményezték, hogy a kormány az ő beleegyezésük nélkül döntött a Fortis eladásáról, így bírósági pert kezdményeztek. A múlt héten úgy döntött a bíróság, hogy a részvényesek kezébe kell adni a döntés jogát.

Ezzel egyidőben nyilvánosságra került több olyan dokumentum, mely szerint a kormány egyes tagjai megpróbálták befolyásolni a bíróságot még a döntés előtt. Az igazságügyi miniszter még pénteken lemondott érintettsége miatt.

Yves Leterme miniszterelnök még aznap este rendkívüli kabinetülést hívott össze, és rávette a minisztereket, hogy az egész kormány nyújtsa be lemondását. Ez meg is történt, a kormányfő még péntek este közölte ezt a belga királlyal.