További Világ cikkek
A jelzáloghitel-válság hatással volt a cége üzleti működésére, mondta az Atradius felmérésében részt vevő mintegy 2500 üzletember 36 százaléka. Ez a krízis 2007 nyarán Amerikából indult el, ezért földrajzi felosztás szerint leginkább az USA-ban érezhetőek a hatások, itt vállalatok 68 százaléka mondta magát érintettnek. Mexikó magas, hatvan százalékos érintettségi aránya annak köszönhető, hogy az USA legfontosabb kereskedelmi partnere.
Olaszországban (58 százalék), az Egyesült Királyságban (46), Spanyolországban (44) és Ausztráliában/Új-Zélandon (43) szintén súlyos következményei vannak a válságnak. Ez azzal magyarázható, hogy ezekben az országokban a GDP növekedése jelentősen függ az építőipartól vagy a pénzügyi szolgáltató szektortól. További ok lehet, hogy ezek az országok szintén intenzív kereskedelmi kapcsolatban állnak az Egyesült Államokkal.
Nagy cégnek lenni most rosszabb
A tanulmány megállapította, hogy a nagyobb cégek sokkal inkább érintettek a válságban, mint a kis- és középvállalkozások. Ennek az lehet az egyik oka, hogy a nagyobb vállalatok szélesebb ügyfélportfolióval és globálisan több irodával rendelkeznek, míg a másik az, hogy ezek a cégek gyakrabban használják az értékpapírosítást eszközként, olvasható az Atradius elemzésében.
A válság leginkább az energiaszektort sújtotta a felmérés adatai szerint. Az iparág vállalatainak 51 százaléka érezte meg a hitelkrízis hatásait, és ez az a szektor, ahol a legtöbb korlátozást vezették be. Az energiaszektorban dolgozó vállalatok 60 százalékában volt szükséges valamilyen rövid vagy hosszú távú pénzügyi megszorító intézkedést bevezetni.
A tanulmány külön kitér arra a kérdésre, hogy a vállalatok milyen várakozásokkal vágnak neki a következő 12 hónapnak. Az építőiparban, a gyártó és termelő szektorban, valamint az élelmiszeriparban dolgozó cégek félnek leginkább a jövő évtől, és az energia szektorban jósolják a legnagyobb megszorításokat.
Készülnek a csapásokra
A kockázatok közül a válaszadók 71 százaléka leginkább a fizetési késedelem növekedésétől tart. A cégek 67 százaléka látja úgy, hogy a válság az értékesítés visszaesését fogja eredményezni, míg 65 százalékuk szerint a költségek erőteljes növekedése fogja a legnagyobb gondot jelenteni.
Az üzleti világ készül a jövőbeli csapásokra: a vizsgált országokban sokkal több vállalat gondolja úgy, hogy valamilyen módon hatással lesz rájuk a hitelválság, mint amennyien már megtapasztalták a krízis hatásait. Még Svédországban is, ahol a legkevésbé volt érezhető a hitelválság, a vállalatok egyre növekvő számban számítanak negatív következményekre.
Vanek Balázs, az Atradius magyarországi fióktelepének vezetője szerint 2008-ban a gazdasági növekedés lelassul bizonyos országokban és globálisan is hasonló tendencia várható, ahogy azt az Atradius felmérései mutatják. Ennek okai a mérséklődő lakossági fogyasztás, a termelés csökkenése, az inflációs nyomás, a gyorsan növekvő energiaárak, illetve a gyenge dollár és angol font.