A leggazdagabb parlamenti képviselő cége, a System Consulting 1994-ben kötött egy hoszszú távú szerződést az ukrajnai Burstinban termelt áram Magyarországra szállításáról, amelyet 2015-ig hosszabbítottak meg. Ukrajnában azonban egyre többen teszik szóvá, hogy Kapolyi túl olcsón jut áramhoz, miközben ez az olcsó állam - a Magyar Villamos Művek szerint - leszorítja a lakossági áram árát.
A Népszabadság szerint az ukránok már áprilisban jelentősen csökkentették a szállításokat: a szerződésben szereplő 350 megawattos (MW) mennyiség először 200-ra, majd fokozatosan a jelenlegi 5 MW-s szintre állt be, ám a csökkenő szállítások ténye Magyarországon csupán néhány hete derült ki. A lap szerint ez nemcsak a System, hanem - a kormánypárti frakcióban ülő Kapolyi jó kapcsolatainak köszönhetően - a magyar diplomácia tiltakozását is kiváltotta.
Különösen azért, mert a burstini áramtermelés nem állt le, ám az áramot most már ukrán cégek veszik át, és szállítják Szlovákiába, Romániába. Csakhogy az erőmű fejlesztésére korábban magyar állami pénzeket is költöttek - részben éppen a biztonságos és olcsó áramtermelés miatt.
Kapolyi László az ügyben továbbra sem kíván nyilatkozni, de a Népszabadság úgy tudja, a szerződést még mindig érvényben lévőnek tartja. Korábbi nyilatkozata szerint, ha 2015 előtt a másik fél egyoldalúan felbontaná a szerződést, perelne, a beruházások és a várható szállítások elmaradt hasznát követelve. Ha az ukrajnai lobbizás nem vezetne eredményre, ezt a lépést minden bizonnyal meg is teszi, írja a lap.
Kérdés, mit lép az MVM: a fogyasztók alacsony áramárának híveként, a zavaros jogi környezet ellenére leülhet tárgyalni az ukránokkal, ők ugyanis behoznák az áramot, ám erre csak a hálózat System számára fenntartott, most parlagon heverő részén lenne lehetőségük. Ami viszont biztos: amíg nem jön az ukrán áram - ezért egyébként az MVM nem kérte számon a Kapolyi-céget, elfogadva, hogy vis major esetről van szó -, azt más forrásból kell pótolni. Szakértők szerint ha az ukrán áramimport valóban a lakossági áramárak alacsonyan tartásának egyik biztosítéka volt, ennek kiesése - ha azt más hasonlóval nem pótolják - hosszabb távon mindenképpen felfelé nyomja a hazai tarifákat, írja a Népszabadság.