További Világ cikkek
Valós kockázata van annak, hogy a következő évben recesszióval kell számolni - írja a Morgan Stanley bankház legutóbbi, a 2007-es gazdasági kilátásokat összegző előrejelzésében. A vészkürt megfújása meglepőnek tűnik: a Nemzetközi Valutaalap, az IMF 4,9 százalékos globális gazdasági növekedést várt 2007-re, ami rossznak nemigen mondható.
A Morgan Stanley vezető elemzője, Stephen Roach el is ismeri: formális értelemben nincs szó recesszióról, hiszen nem áll meg, csak lassul a növekedés. Az MS maximum négyszázalékos vagy annál jóval kisebb ütemű gazdasági növekedésre számít, mivel szerintük az Egyesült Államokban és Kínában lelassuló gazdasági növekedésnek nagyobb hatása lesz, mint amire sokan számítanak. Az elmúlt években ez a két ország adta a növekedés 43 százalékát, indirekt módon pedig további 20-25 százalékkal járult hozzá a világgazdaság növekedéséhez. Az MS elemzője úgy véli, a globális recessziót az USA gazdasági növekedésének megtorpanása indítja el, s a kipukkanó ingatlanpiaci buborék "dominószerű hatása" a gazdaság egyéb szektorain végiggyűrűzve jelentősen visszavetheti a növekedést. Az amerikai gazdasági növekedés a Morgan Stanley stratégája szerint 3,5 százalékról 1,5-re zuhanhat vissza.
Nem kell megijedni
Túlzottnak és pesszimistának tartja az MS álláspontját Kovács Zoltán Ákos, a Kopint-Datorg konjunktúrakutatója, és nem osztja az aggodalmakat Simai Mihály akadémikus, a Világgazdasági Kutatóintézet munkatársa sem. Mindketten kiemelték: az USA esetében számítani lehetett a visszaesésre, így annak hatására is, de ezt más tényezők ellensúlyozhatják.
Simai Mihály szerint a világ legkiválóbb szakértőinek és a kormányzati kutatóintézetek munkatársainak részvételével - a torontói egyetemen - megtartott novemberi világkonferencián ugyancsak elkerülhetetlennek tartották a világgazdaság bővülésének mérsékelt lassulását, ami 2008-ban is folytatódhat. A fejlett országok közül elsősorban az USA növekedésének lassulását jelzik előre, 3,8 százalékról 3 százalék körülire. Lassul Japán és Kína gazdaságának növekedése is. Mindez valószínűleg érinti az európai térséget is, mindenekelőtt az EU fejlett államait. Az időzítésről és a mértékről azonban eltérőek a vélemények. Lehet, hogy 2007-ben ez még nem lesz jellemző.
Nem recesszió, szükségszerű kiigazítás
A globális lassulás természetszerűleg lassíthatja a világkereskedelem bővülését is - mondta Simai Mihály. A jövő évi előrejelzés a 2006-os 10,8 százalékos világkereskedelem növekedéssel szemben 7,8 százalékra számít. Figyelemre méltó, hogy tovább nő az egyes régiók - mindenekelőtt az ázsiai államok - közötti kereskedelem jelentősége. A lassulás hátterében a fejlett országokban mindenekelőtt a lakosság fogyasztásának mérsékeltebb bővülése áll.
A prognózisok azonban nem tekintik ezeket a változásokat recessziónak. Sokkal inkább olyan kiigazítások következményeiről van szó, amelyek a jobb egyensúlyi viszonyok kialakítása érdekében elkerülhetetlenek a dinamikusan fejlődő gazdaságokban - emelte ki a kutató.
Nem a világ, a Gyurcsány-csomag hat
Simai Mihály hangsúlyozta, a magyar gazdaság lassulásának előrejelzésében nem a globális tendenciák, sokkal inkább a hazai jövedelempolitikai intézkedések várható hatása játszik szerepet. A globális lassulás következményei a magyar gazdaság főbb szektoraiban a külföldi partnerországok növekedésének alakulásától függnek. A hatások mindenekelőtt az itthon működő nemzetközi társaságok üzletpolitikai döntései nyomán érvényesülnek majd.
Simai Mihály hangsúlyozta, a magyar gazdaság kilátásait nemcsak az USA vagy Kína helyzetéhez, hanem a hozzánk hasonló méretű és a világgazdasági viszonyoktól szintén nagymértékben függő gazdaságokéhoz is célszerű hasonlítani, különösen az EU keretében. Ebből tűnik ki, mennyire képesek lehetőségeiket kihasználni, vagy a kedvezőtlen hatásokat mérsékelni. Az osztrák gazdaságban például a következő 2-3 év során a korábbi éveknél lassúbb, a GDP évi 2-2,2%-os bővülését valószínűsítik, az export 5,8 százalékos növekedése és 6,9 százalékos munkanélküliség mellett. Lassuló, de az egyensúlyi viszonyok szempontjából fenntarthatóbb növekedésre számítanak a cseh gazdaság előrejelzői. A növekedés belső tényezőinek fontosságát emelik ki az ír és a szlovák előrejelzések. Írországban a lakosság fogyasztása, Szlovákiában a beruházások a növekedés fő forrásai.
Régóta várták
Három éve a potenciálisnak tartott növekedési ütem felett bővült az USA gazdasága, részben az utóbbi években gyakran emlegetett ingatlanpiaci robbanás következtében - mondta az Indexnek Kovács Zoltán Ákos. Ugyanakkor a régóta kipukkadni várt lufi csak ötszázalékos arányt képvisel az amerikai GDP-ben, így hiába a lakásárak mostani zuhanása, a közvetlen hatást nem szabad eltúlozni. Igaz, a kutató elismerte: a közvetett hatások - az ingatlanalapokba fektetett részvények árának, a bérleti díjaknak, a fogyasztói keresletnek az alakulása - nehezebben kalkulálhatóak.
Mindazonáltal az USA-ban nem alapvetően rossz a helyzet - emelte ki a kutató. Több mutató, egyebek között a munkanélküliség vonatkozásában az Egyesült Államok helyzete kedvezőbb - 5 százalék alatti az adat - , mint a fejlett országoké általában. Ami komoly problémát okozhat, az a kettős deficit, a folyó fizetési mérleg 6,5 százalékos hiánya mellé az államháztartás első félévi adatok szerint 2,2 százalékos hiánya párosul. A folyó fizetési mérleg hiánya azért lehet problematikus, mert Kína ebben a tekintetben jelentős pluszban áll. Azaz úgy tűnik, az export-import arány eltolódásával a kínai - és a japán - gazdaság finanszírozza az amerikai hiányt, ami növeli a dollár gyengülésének kockázatát. A Kopint-Datorg elemzői arra számítanak, az USA növekedése az idei 3,4-ről 2,7 százalékra esik vissza jövőre.
Segít az olajáresés
Ugyanakkor miközben az USA-ban valóban a növekedési ütem visszaesésére lehet számítani, Kína megítélésében már eltérés van a szakértők között. Világszerte akadnak a jelenlegi tízszázalékos ütem további tartását valószínűsítő elemzők, és nem lehet gyors, váratlan visszaesésre számítani a legutóbb 10,4 százalékos bővülést hozó harmadik negyedév után. A kínai gazdaság több lábon áll, nagyon élénk az építőipar, jelentősek a kínai beruházások a Közel-Keleten, a növekedés exportorientált. De az "amerikai veszteséget" globális szinten ellensúlyozhatja Japán és Európa is: a szigetországban a legutóbbi GDP-adat 2,7 százalékos, a vártnál nagyobb növekedést mutatott, miközben az Európai Unióban többévi stagnálás után most látszik megindulni a növekedés, amelynek fő hajtóerejét a beruházások mellett az export jelenti.
Összességében inkább kevéssé valószínű veszélyforrás, mint tényleges kockázat a világgazdaság egészére az amerikai növekedési ütem jelentős visszaesése - véli Kovács Zoltán Ákos. Hangsúlyozva, az olajárak csökkenése nemcsak a globális növekedésnek tehet jót, hanem mérsékelheti az Egyesült Államok visszaesését és egyben az inflációs nyomást is.