Megkezdődtek a guantánamói perek
Az amerikai hadsereg ugyan azt ígéri, hogy a tárgyalás nyílt lesz és korrekt, ám ezt a emberi jogi szervezetek erősen kétlik, magát a pert pedig törvénytelennek tartják.
A hadsereg adja az ügyvédet
A négy férfit 2001 és 2002 között tartóztatták le Afganisztánban, azóta a kubai támaszponton tartják őket fogva. Az első meghallgatott kedden egy 34 jemeni férfi lesz, aki bevallotta, hogy bin Laden sofőrjeként szolgált, ám tagadja, hogy tagja lett volna az al-Kaida terrorszervezetnek. Az ausztráliai kivételével a másik két fogoly tárgyalása is ezen héten kezdődik.
A guantánamói támaszponton jelenleg 590 fogoly raboskodik, akiket az Egyesült Államok ellenséges katonaként kezel, sorsukról pedig katonai bizottság dönt, azaz az ügyészt, illetve a védőügyvédeket is a hadsereg jelöli ki számukra. Ilyenre a második világháború óta nem volt példa az Ehyesült Államokban.
A tárgyaláson csak nyolc újságíró lehet jelen, a többiek monitoron követhetik az eseményeket.
Kicsit megenyhültek
Eredetileg nem katonai bizottságok foglalkoztak volna a guantánamói foglyok ügyével, ám tavaly májusban a Pentagon meghátrált a nemzetközi tiltakozás és Coli Powell külügyminiszter elől, és miután Donald Rumsfeld védelmi miniszter kijelentette, hogy Afganisztánban a "harc véget ért", a foglyokat sem tekintették hadviselő félnek.
A guantánamói foglyok jogi helyzete azért is aggályos, mivel a támaszpont nem az Egyesült Államok területén fekszik, ezért az ott őrzötteket nem védi az amerikai alkotmány, nem járhat el érdekükben amerikai bíróság.
Ennek ellenére a hadsereg által kirendelt védők egyike, egy tengerészgyalogos alezredes azzal érvelve, hogy az egész procedúra törvénytelen, pert indított egy amerikai civil bíróságon.