Az ENSZ-főtitkár azonnali tűzszünetet akar

2012.11.19. 06:36

Ban Kimun ENSZ-főtitkár azonnali tűzszünetre szólított fel az Izrael és a Hamász által uralt Gázai övezet közötti konfliktusban. „Ennek véget kell vetni" – írta közleményében egyszerre utalva az izraeli bombázásban megölt palesztin család halálára és a Gázai övezetből izraeli városok ellen intézett rakétatámadásokra.

Az ENSZ-főtitkár Kairóban tárgyal majd egy esetleges békeegyezményről, míg a rendkívüli ülést tartó Arab Liga kedden külügyminiszteri delegációt küld a Gázai övezetbe, írja a BBC.

Vasárnap volt a hat napja tartó, A védelem tartóoszlopai nevű izraeli akció kezdete óta a legvéresebb nap a konfliktusban. Izrael a tengerről és a levegőből bombázta a Gázai övezetet, a Hamász fegyveresei pedig rakétákkal lőtték Izraelt.

Az izraeli bombázásban megsemmisült a Hamász egyik rendőrőrse. egy gázai menekülttáborban, és Hán-Júniszban is támadtak célpontokat. Az övezet északi részében, valamint az egyiptomi határon, Rafah közelében is voltak légicsapások.

Több légicsapásban civilek, nők és gyerekek is meghaltak. Összességében legalább huszonhat palesztin halt meg vasárnap, köztük tizennégy nő és gyerek, állították palesztin egészségügyi tisztviselők. Palesztin források szerint összesen már nyolcvanan haltak meg az elmúlt napokban az izraeli légicsapásokban.

Az izraeli hadsereg szerint vasárnap 105 rakéta csapódott be Izraelben, míg 41-et, köztük legalább egyet Tel Aviv felett leszedett a Vaskupola rakétaelhárító rendszer. Az izraeli egészségügy szerint két ember súlyosan, tízen könnyebben sérültek.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök vasárnap nem zárta ki a szárazföldi hadműveletet sem, miután országa engedélyt adott 75 ezer tartalékos mozgósítására, több tízezren pedig már most is az övezet határán várják a parancsokat. Mohamed Murszi egyiptomi elnök viszont kijelentette, hogy egy szárazföldi offenzívának súlyos következményei lennének. Szerinte Egyiptom „és a szabad világ" sem fogadná el a behatolást.

Az al-Dzsazíra azt írta, hogy a Hamász egyik szóvivője szerint valójában 90 százalékban egyetértenek egy új tűzszüneti egyezmény részleteiben Izraellel. Ugyanakkor a Stratfor elemzése szerint adott esetben éppen a maradék tíz százalék lehet a nehezen áthidalható.