Angela Merkel és Barack Obama telefonon vitatták meg, miként kellene véget vetni az ukrajnai krízsnek. Mivel eközben épp újabb tárgyalás kezdődik a német, a francia és a lengyel külügyminiszter és Janukovics között – néhány órával az előző találkozó után – feltételezhető, hogy konkrét tervük van, erre utalt már Klicsko korábbi nyilatkozata is.
A leváltott ukrán elnök Viktor Janukovics gépét nem engedték felszállni Donyeckből, nem tudni hol lehet most. Kiszabadult börtönéből legfőbb ellenfele, Julija Timosenko, aki szombaton megjelent a Majdanon, de vasárnap jelezte, hogy nem pályázik a miniszterelnöki tisztségre. A parlament nem hozta össze az új kormánykoalíciót, de megbízta az államfői feladatok ideiglenes ellátásával Timosenko bizalmasát, Olekszandr Turcsinovot. A kormányfőről, később döbntenek, Jacenyuk, Timosenko és az ő korábbi külügyminisztere, Pjotr Porosenko jöhet szóba. Kijevben már nyugodt a helyzet, de több kelet-ukrajnai városban meglehetősen feszült, mindkét oldalról utcára vonultak tüntetők. Közben az államcsődöt is el kéne kerülni, az EU segítséget ígért – a legfrissebb hírek szerint 20 milliárd eurót is adhatnak a reformokhoz –, Catherine Ashton külügyi főképviselő hétfőn Kijevbe érkezik tárgyalni. Az is kiderült, hogy Moszkva mégis hajlandó tovább folyósítani a tavaly megígért 15 milliárd dolláros hitelt.
És azóta, úgy tűnik, vége Timosenko beszédének is. Fekete dzsekis, rövid, felnyírt hajú fiatalokat kaptak el a majdani védelmi szövetség rendfenntartói, és szépen kitessékelték őket a színpad elől. Na jó, volt, amelyiket kevésbé szépen.
People just discovered 'titushki' at the Maidan. Self-Defence units caught them |PR News #Ukraine #Kyiv #Euromaidan pic.twitter.com/Yc1OFsVBUh
— Becky_Petron (@Becky_Petron) February 22, 2014
A szélsőséges Jobb Szektor csoport bejelentette, hogy továbbra is folytatja a tüntetést, annak ellenére, hogy a parlament megszavazta Janukovics elmozdítását. „Még nincs itt az ünneplés ideje. Minden eddiginél jobban össze kell tartanunk" – írták közleményükben. (BBC)
a Janukovics-rezsim áldozataira a Majdanon.
Az egyik mikrofonos férfi most jelentette be, hogy nem jönnek a tyituskik, de a színpad előtt egy férfi rosszul lett, most őt ápolják.
az újságírók minél jobb helyet akarnak.
A három nap alatt nem látott tömeg van a Majdanon, az egész téren szorosan egymáshoz préselődnek az emberek Timosenko beszéde alatt. Némileg megváltozott a közönség összetétele, még vegyesebb lett. A színpad körüli kordonnál gyertyákkal főként idősebb nők állnak, sokuknál van Timosenko-plakát.
A szónokok elküldtek egy csapat önvédelmi egységet, mert a tömeg azt kiáltotta, hogy jönnek a tyituskik (a kormány oldalán bevetett fizetett civilruhás, utcai harcos provokátorok.)
A tüntetőket megkérték, hogy csináljanak egy folyosót és hozzák a hordágyat.
Azt mondta Timosenko, hogy Janukovicsot oda kellene hozni a térre, a tüntetők elé. Janukovics felelősségre vonására szólított fel.
– mondja Timosenko.
Én leszek a garancia az új európai Ukrajnára.
amikor Timosenko kimondta Janukovics nevét.
– mondta a tömegnek Timosenko. A börtönbe imádkozott az áldozatokért, a gyerekekért, azokért a fialatalokért, akik pajzs mögé bújva a rendőrök elől védték meg a Majdant.
Timosenkót hallgatja többek között Jacek Saryusz-Wolski lengyel európai néppárti képviselő, az Európai parlament egyik alelnöke is.
And in real news, @AJEnglish is carrying Tymoshenko's address live. #euromaidan #kiev #Kyiv pic.twitter.com/FcVKyY86x2
— Alheli Picazo (@a_picazo) February 22, 2014
– mondja Timosenko a színpadon. Arról is beszélt, hogy amikor a repülőtérről megérkezett Kijevbe, alig ismerte fel a város, barikádok mindenhol, nem hitte el, hogy ennyi halott van.
HAPPENING NOW: #Tymoshenko speaks on #Maidan stage pic.twitter.com/LUictQGW9B http://t.co/61ClrQv8lp
— RT (@RT_com) February 22, 2014
Az ukrán határőrség nem hagyta elutazni az országból Vitalij Zaharcsenkót, Janukovics már korábban leváltott belügyminiszterét. (Interfax)
Feltolták a színpadra, sírva köszönte meg a tüntetőknek, hogy kiszabadult
Hősök vagyok
– mondta Timosenko.
Az Egyesült Államok üdvözölte Julija Timosenko szabadonengedését, és úgy látják, hogy a mostani történéseknek köszönhetően csökkenhet az erőszak, alkotmányos változások és előrehozott választások jöhetnek. Együtt fognak dolgozni szövetségeseikkel és Oroszországgal, hogy támogassanak egy erős, egyesült, demokratikus Ukrajnát. (Guardian)
„Ha tudnátok, hányszor akartam itt lenni veletek, hányszor meg akartam szorítani azoknak a kezét, akik küzdöttek, és nem adták fel. Ti vagytok a legjobbak. Éljen Ukrajna!" – mondta Timosenko a tér közelében. (BBC)
– ezt kiabálják most éppen a Majdanon. Egy férfi koporsóját viszik körbe a téren.
Сейчас на Майдане pic.twitter.com/4Qv1weyyWb
— Ilya Varlamov (@varlamov) 2014. február 22.
Timosenko a kijevi reptéren azt mondta, hogy meg kell büntetni azokat, akik az erőszakért felelősek, „akik diákokat vertek, akik békés embereket vertek." Ezzel tisztelegnének azok előtt, akik életükkel fizettek Ukrajna függetlenségéért. A Grusevszkij utcában azt mondta: „Haza akarok menni a Majdanra."(Interfax)
.@YuliaTymoshenko hugs her daughter upon arrival at the airport in Kyiv (Maks Levin/Reuters) pic.twitter.com/L76NtIqroq via @ajamlive
— Maxim Eristavi (@MaximEristavi) 2014. február 22.
Anglia és Németország külügyminisztere megegyeztek, hogy támogatni fogják az új ukrán kormányt, valamint szorgalmazni fogják, hogy Ukrajna pénzügyi segítséget kapjon. (ITAR-TASZSZ)
Az Interfaksz szerint Viktor Psonka Ukrajna ex-főügyésze és Alexander Klimenko volt adóügyi miniszter a donyecki repülőtéren keresztül megróbálta elhagyni az országot, de az ukrán határrendészet nem engedte ki őket.
Timosenko biztos benne, hogy Ukrajna a közeljövőben csatlakozik az EU-hoz, ez pedig mindent megváltoztat majd. (Reuters)
Az ukrán egészségügyi minisztérium legfrissebb jelentése szerint a kedd óta tartó kijevi zavargásoknak már 82 halálos áldozata van, még 405 ember ápolnak kórházban.
A február 21-i megállapodás után a helyzet hirtelen romlásnak indult az országban, mivel az ellenzék képtelen volt, vagy nem akarta betartani a megállapodást, amelyet Németország, Lengyelország és Franciaország aktív részvételével írtak alá. Törvénytelen radikális alakulatok nem akarták leadni a fegyvereket, és ellenőrzésük alá vonják Kijevet, amíg az ellenzéki képviselők a parlamentben ücsörögnek
– mondta ezt Oroszország külügyminisztere Szergej Lavrov, amikor telefonon egyeztett John Kerry amerikai kollégájával. Közvetlen reakció ugyanakkor még nem érkezett a Kreml-ből.