A brüsszeli Schuman téren tüntetők szankciókat követelnek az ukrán vezetés ellen. A külügyminiszterek innen egy sarokra épp most tárgyalnak erről. (az Eurológus fotója)
A leváltott ukrán elnök Viktor Janukovics gépét nem engedték felszállni Donyeckből, nem tudni hol lehet most. Kiszabadult börtönéből legfőbb ellenfele, Julija Timosenko, aki szombaton megjelent a Majdanon, de vasárnap jelezte, hogy nem pályázik a miniszterelnöki tisztségre. A parlament nem hozta össze az új kormánykoalíciót, de megbízta az államfői feladatok ideiglenes ellátásával Timosenko bizalmasát, Olekszandr Turcsinovot. A kormányfőről, később döbntenek, Jacenyuk, Timosenko és az ő korábbi külügyminisztere, Pjotr Porosenko jöhet szóba. Kijevben már nyugodt a helyzet, de több kelet-ukrajnai városban meglehetősen feszült, mindkét oldalról utcára vonultak tüntetők. Közben az államcsődöt is el kéne kerülni, az EU segítséget ígért – a legfrissebb hírek szerint 20 milliárd eurót is adhatnak a reformokhoz –, Catherine Ashton külügyi főképviselő hétfőn Kijevbe érkezik tárgyalni. Az is kiderült, hogy Moszkva mégis hajlandó tovább folyósítani a tavaly megígért 15 milliárd dolláros hitelt.
A szervezet munkatársainak és önkénteseinek humanitárius munkáját folyamatosan akadályoztatják, a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) ezt elfogadhatatlannak tartja. Felszólítottak mindenkit, aki részt vesz az erőszakban, hogy tanúsítsanak önmérsékletet, és biztosítsák az egészségügyi és humanitárius személyzet biztonságát, valamint hogy ne támadják az általuk használt létesítményeket és járműveket – jelentette a Magyar Vöröskereszt.
Timosenko nagynénje azt mondta, hogy a bebörtönzött ellenzéki vezető feltehetően március 1-jén szabadulhat. Azt nem tette hozzá, ezt mire alapozza. (KyivPost)
A szélsőjobboldali Jobb Szektor csoport vezetője azt mondta a tüntetőknek, hogy amennyiben Janukovics nem mond le szombat délelőtt tízig, akkor cselekedni fognak. (BBC)
Enyhül a Majdanon tüntetők nem hivatalos képviseletét ellátó Védelmi Szövetség álláspontja, mondta az Indexnek a csoport szóvivője. Ostap Kryvdyk délután még úgy nyilatkozott lapunknak, hogy a szervezet nem biztos, hogy beáll a Janukoviccsal kötött megállapodás mögé. Ez a tüntetések, és adott esetben az összecsapások folytatását jelenthetné. Mostanra azonban a csoport, amelynek tagjai a tüntetők századait vezetők is, enyhülni látszik. A Védelmi Szövetség jelenleg még tanácskozik, és este 10 után ad ki nyilatkozatot az ügyben.
Barack Obama egyik tanácsadója azt mondta, hogy az amerikai elnök még pénteken felhívja Vlagyimir Putyint, és megvitatja vele az ukrajnai helyzetet. „Még nincs vége" –mondta Tony Blinken, arra utalva, hogy a megállapodásnak érvényt is kell szerezni. „Ugyanakkor Ukrajna visszatáncolt a szakadék széléről." (Guardian)
Kora este közös gyászt tartanak a téren. Hosszú gyászmenet hozta a közelmúltban lelőtt tüntetők koporsóját. A tömegben sokan sírtak, himnuszt énekeltek, a színpadon pedig misét tartottak. A tüntetők közt ettől függetlenül is sok jellegzetes ruhájú ortodox pap látható, és vannak templomi sátrak is.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint szélsőségesek felelősek az erőszakért, és arra sürgette az EU-t, hogy ítélje el ezeket a szélsőséges cselekedeteket. Catherine Ashtonnal, az EU külügyi főképviselőjével együtt megegyeztek abban, hogy együtt dolgoznak majd az ukrán helyzet megoldásán. (Guardian)
Az a hír járja a téren, hogy az ellenzék vezetői hamarosan megjelennek a Majdan színpadán. „Ki fogják őket fütyülni" – mondta egy fiatal, idegenvezetőként dolgozó tüntető. A legtöbben nem üdvözlik a délután Janukovics, az ellenzék és a Maidan Tanácsa közt született egyezményt. Sokan várják, hogy maga Timosenko is beszélni fog ma este. A parlament elfogadta azt a törvényt, amivel lehetővé válhat a szabadonengedése, azonban még Janukovicsnak is jóvá kell hagynia, így nem tudni, mikor tudna kimenni a hírre.
Vagy legalábbis azt mondják, hogy az, hogy nem írták alá a megállapodást, még nem jelenti azt, hogy „Oroszország nem akar kompromisszumot”.
Oroszország Putyin által Kijevbe küldött követe, Vlagyimir Lukin úgy fogalmazott:
A tárgyalások továbbra is lezáratlanok maradtak, de nem voltak haszontalanok.
(BBC)
A szocsi olimpia biatlonversenyeinek utolsó számát, a 4x6 kilométeres női váltót Ukrajna húzta be, az oroszokat győzték le, akikkel az első két váltásnál még együtt haladtak, majd az utolsó lövészetnél is nagyon közel voltak egymáshoz.
A 4X6 kilométeres váltón aranyérmet szerző ukrán női biatloncsapat tagja arra kérte a közönséget egy sajtótájékoztatón, hogy egy perces néma csönddel emlékezzenek a kijevi halottakra.
A csapat győzelme Ukrajna második téli olimpián szerzett aranyát hozta, az elsőt még 1994-ben nyerték. (BBC)
Közleményben üdvözölte péntek délután José Manuel Barroso, az Európai Bizottság (EB) elnöke az ukrán válságnak véget vetni hivatott kijevi egyezséget.
Ez fontos lépés az erőszak és a további vérontás elkerülése, a béke és stabilitás elérése és a politikai folyamat újraindítása érdekében – írta közleményében. Barroso egyben figyelmeztetett, hogy a megállapodásban foglaltakat haladéktalanul meg is kell valósítani, ezt pedig a nemzetközi közösségnek kötelessége elősegíteni.
Az Európai Unió továbbra is támogatja ezeket a törekvéseket, és töretlenül elkötelezett Ukrajna politikai és gazdasági reformjainak támogatása mellett
– írta az EB elnöke (MTI).
Julija Timosenko korábbi miniszterelnök lánya, Eugenia így kommentálta az eseményeket:
Meg kell hallgatni azokat és azoknak a követeléseit, akik tüntetnek, akik kockára teszik az életüket, és akiket megölnek, annak érdekében, hogy a tiltakozások véget érjenek. Természetesen ehhez az kell, hogy a tűzszünet a rendőrök a bázisaikra való visszavonását is magában foglalja. Az erőszak megállításának egyetlen módja az, ha a rendőrséget teljesen visszahívják, és engedik, hogy az emberek politikai változást érjenek el.
(BBC)
Kimerészkedtem ma délután a Majdanra. Azon kaptam magam, hogy egy vagyok a több száz (ezer?) érdeklődő közül, akik tömegekben áramlottak a térre. Az Intercontinental előtt mozdulni nem lehetett a parkoló autóktól. Már a Mihajlovskaján lefelé egy népes menetbe ütköztem, ami valójában egy erősített, aktivisták által sorfallal védett menet volt – a lefegyverzett rendőröket kísérték el a Majdanról. A téren megdöbbentett, és meg is hatott az eufórikus öröm, amellyel családok, polgárok, idősek, fiatalok járták be az addig otthonról, a tv előtt remegve figyelemmel követett forradalom helyszínét. Zengett a tér a kb. tízezer torokból harsogó „Éljenek a hősök! Éljenek a hősök!" kiáltástól. Az elhunyt áldozatok kövezetre folyt vére körül utcakövekből emelt primitív emlékmű, rajta virágok, körülötte az összegyűjtött éles lövedék.
Elgondolkodtató volt, hogy a virággal, fényképezőgéppel lófráló emberek között folyamatos a készülődés a „folytatásra". Hegyekben állnak az utcakövek, égetni való gumik, kétembernyi magasan tornyosulnak a barikádok. Az aktivisták ott pihentek a tövében, és jószándékú mosollyal figyeltek minket, tűrték a véget nem érő fotózást. A felszabadult területeken a Majdanon szorgos kezek takarítottak, küzdöttek a harcok maradványaival. A tér túlfelén kisebb csoportosulás kamerák, újságírók és tüntetők karéjában egy hősi halottat búcsúztatott. Szinte mindenki, aki ma téren volt, hozott valamit – adományt, egy szál virágot, egy mosolyt, egy lelkes kilátást...pár könnycseppet.
– írta Orsi Kijevből.
Az ukrán elnök február 22-ét és 23-át is gyásznappá nyilvánította, amelyen a „tömeges zavargások” áldozataira emlékeznek. Korábban február 20-át is gyásznappá nyilvánították. (BBC)
Ennyien szavazták meg az ukrán parlamentben annak a vádpontnak az eltörlését, ami alapján Timosenko börtönbe került. (BBC)
A megállapodás tető alá hozásában szerepet játszó Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter úgy fogalmazott, „hálás és boldog”, hogy segíthetett „kijelölni a politikai megoldáshoz vezető utat”.
Az alkufolyamatban szintén kulcsszerepet játszó lengyel külügyminiszter, Radoslav Sikorski szerint a pénteken megkötött megállapodás „a lehető legjobb, amit el lehetett érni”. (BBC)
A Fehér Ház üdvözölte a megállapodást, de hozzátette, hogy:
A képviselők megszüntették a büntethetőségét annak a vádpontnak, ami alapján Timosenko börtönben ül, vagyis már nem követett bűncselekményt, írja az AP. Az ugyanakkor még nem világos, mikor szabadulhat Harkovból, ahol a büntetését tölti. A BBC szerint Janukovicsnak is bele kell egyeznie régi riválisa szabadulásába.
A parlament megszavazta azt a törvénymódosítást, amivel megnyílhat az út Timosenko szabadonengedése előtt.
Szabadítsuk ki Juliját!
– skandálták a képviselők közül többen. (BBC)
A parlament nem áll meg, megszavazták a belügyminiszter lemondatását, amiért erőszakot alkalmazott a tüntetők ellen a napokban. Vitalij Zaharcsenko Janukovics egyik fontos támogatója volt, ő is a kelet-ukrajnai Donyeckből származik. (BBC)
Az Index tudósítója, Földes András Kijevben van a Majdanon. Nem fogadta örömujjongás a Janukoviccsal megkötött megállapodás hírét, sokan még csak nem is hallottak a tárgyaláson a tüntetőket képviselő Majdan Tanácsról.
Miközben az ellenzéki vezetők aláírták a megállapodást, sok tüntető azért is könnyeivel küszködött, mert körbehordozták áldozatok koporsóit:
Az oroszok rendkívül frusztráltak, úgy érezhetik, hogy egy hangos kisebbség rákényszeríti az akaratát a csendes többségre, miközben nagyrészt ők állják a költségeket. Vlagyimir Putyin orosz elnök szempontjából nem tűnhet úgy, hogy 2004 után már másodszor is elveszíti Ukrajnát, az arcmentésben pedig egészen kemény eszközökhöz is nyúlhat adott esetben.
200 volunteers of the Hungarian Red Cross express their solidarity. Get well soon, @OlesyaZhukovska ! pic.twitter.com/RIfhUUTyWn
— Hungarian Red Cross (@MVoroskereszt) 2014. február 21.
A parlamentben benyújtottak egy olyan törvényjavaslatot, ami alapján pár órán belül kiengedhetnék Julija Timosenkót a börtönből. (ITAR-TASZSZ)
Volt néhány kérdés, amire nem kaptunk megfelelő választ. Nem volt világos, hogy ki milyen területért felel. A helyzet nagyon gyorsan változik, újabb és újabb karakterek bukkannak fel, ezért nagyon nehéz lefixálni a megállapodást
– mondta Vlagyimir Lukin az ITAR-TASZSZ hírügynökségnek.