Hodorkovszkij orosz elnök szeretne lenni
További Külföld cikkek
- A rendőrségtől kért segítséget egy kisfiú, miután kifogott rajta a házifeladat matekból
- Marcel Ciolacu nyerhetett, Elena Lasconi lehet a második a román elnökválasztás első fordulójában
- Egy gyilkossági kísérlet miatt több száz rendőr volt készültségben Londonban
- Ukrán katonák fegyverrel is tiltakoznának a békeszerződés ellen
- Több mint húsz órán át próbálták menteni a kajakozót, végül amputálták a lábát
Rendhagyó módon egy online Le Monde-interjúban törte meg az önként vállalt csendet a 10 évig börtönben raboskodó, Mihail Hodorkovszkij, Putyin egykori nagy ellenfele, akit politikai ambíciói miatt álíltott félre 2003-ban a moszkvai vezetés, írja a Guardian.
A liberális nézeteket valló, jelenleg Svájcban élő volt orosz oligarcha, aki a Jukosz olajvállalat fő részvényeseként gazdagodott meg még a '90-es években az interjúban még attól a lehetőségtől sem zárkózott el, hogy egyszer majd ő legyen Oroszország elnöke:
Hodorkovszkij nem a levegőbe beszélt: felélesztette több évtizedes múltra visszatekintő kezdeményezését, a börtönévek alatt tetszhalálba merededt Open Russiát is, amivel már a 2000-es évek elején is az volt a célja, hogy egységbe tömörítse az Európa-barát oroszokat Putyin holdudvarával szemben.
Az új openrussia.org elindításának sikerét mi sem jelzi jobban, hogy Hodorkovszkij szóvivője, Olga Pispanen szerint máris támadni kezdték a Putyin-párti hekkerek. Az olyan népes orosz nagyvárosokban pedig, mint Nyizsnyij Novgorod vagy Jaroszlavl elérhetetlenné tették Hodorkovszkij weboldalát az online nyitóünnepség alatt.
Az Open Russia viszont egyelőre nem egy párt, csak egy online platform a másként gondolkodóknak. Viszont a céljaival olyan közismert, emigrációban élő oroszok is egyetértenek, mint a Párizsban élő sztárközgazdászt, Szergej Gurijev, vagy a Moszkva helyett 10 évvel ezelőtt Londont választó mobiltelefon-milliárdos, az amúgy nemzetközi elfogatóparanccsal körözött Jevgenyij Csicsvarkin. Utóbbi máris síkra szállt Hodorkovszkij szavai mellett:
A családjával Svájcban élő Hodorkovszkij jelenleg azon dolgozik, hogy megerősítse a 2016-os parlamenti választásokig azokat az oroszországi elvbarátait, akiket a jelenlegi moszkvai rezsim elnyom és háttérbe szorít (két év múlva ugyanis már nem csak pártlistákra, hanem egyéni jelöltekre is elhet majd szavazni). Az egykori milliárdos persze tisztban van azzal, hogy a tervei nem fognak tetszeni Putyinnak:
Remélem, fel tudom bosszantani.
A volt Jukosz-vezér optimizmusát azonban kissé árnyalják a szintén Hodorovszkij pártján álló, Putyin elől Washingtonba menekülő, Kreml-kritikus közgazdász, Szergej Alekszasenko szavai, aki korábban gazdasági miniszterhelyettes is volt Moszkvában:
Hosszú, nehéz és veszélyes útnak nézünk elébe.