A volt NBA-játékos is ott van Szingapúrban, és azt magyarázta a CNN-nek, hogy nagyon boldog, hogy eljött ez a nap. Aztán belelovalta magát, és könnyek között beszélt arról, hogy megfenyegették, amikor Észak-Koreát és Kim Dzsongunt védte korábban, Barack Obama pedig nem fogadta, miután visszaérkezett Phenjanból.
Rodman többször is járt Észak-Koreában és találkozott Kim Dzsongunnal is, amikor még feszültebb volt az időszak. A volt kosaras szerepéről itt írtunk bővebben>>>
Rodman is Szingapúrba utazott, és Make America Great Again sapkában nyilartkozott, de a Fehér Ház még múlt héten jelezte, hogy az amerikai elnök nem akar találkozni a volt kosárlabda-sztárral a szingapúri csúcstalálkozó keretében.
A most tartó megbeszélésen ott ül Trumppal John Bolton nemzetbiztonsági főtanácsadó is, akire eléggé berágtak az észak-koreaiak, miután „a líbiai modellt" emlegette néhány hete. Ezzel alapesetben Líbia atomprogramjának leszerelésére utalt, de az egész vége később mégis Moammer el-Kadhafi diktátor bukása lett.
Ez a megjegyzés is szerepet játszott abban az odamondogatásban, aminek a végén Trump le is mondta a keddi találkozót május végén. Végül aztán egy kanyar után bejelentette, hogy az eredeti helyen és időben tartják meg a csúcsot.
Bolton még a Bush-adminisztráció tagjaként 2003-ban zsarnok diktátornak nevezte Kim Dzsongil akkori észak-koreai vezetőt, amire válaszul a rezsim mocsoknak és vérszívónak titulálta.
Trump viszont ragaszkodott hozzá, hogy minden előzmény ellenére a szingapúri csúcs második megbeszélésén Bolton is ott legyen vele.
„Sikert fogunk elérni" – mondta Trump Kimnek az asztalnál. Azt mondta, várja, hogy együtt dolgozhassanak. „Együtt kezelni fogjuk ezt, megoldunk egy nagy problémát, egy nagy dilemmát." A második megbeszélés előtt is újból kezet fogtak, majd az újságíróknak ki kellett jönniük a szobából.
Senki nem gondolta volna novemberben, hogy ma egymás mellett ülve fog mosolyogni Donald Trump és Kim Dzsongun.
A találkozó második szakaszában Trumppal John Kelly kabinetfőnök, Mike Pompeo külügyminiszter és John Bolton nemzetbiztonsági főtancsáadó van ott az asztalnál.
Tabletop. Trump says "...together we will get these issues taken care of." (Not sure the condescension will translate.) #TrumpKimSummit pic.twitter.com/AWV3gwpMNd
— Ankit Panda (@nktpnd) 2018. június 12.
Amin csak a tolmácsok voltak bent rajtuk kívül, nagyjából 40 percig tartott. Intettek az újságíróknak, aztán továbbmentek a következő szakaszára a találkozónak. Ezen már a legfontosabb tanácsadóik is mellettük lesznek.
Trump azt mondta az újságíróknak, hogy az első négyszemközti (plusz tolmácsok) megbeszélésük nagyon jó volt, „kiváló a kapcsolat." Kim Dzsongunnak feltette a kérdést egy újságíró, hogy feladja-e az atomfegyvereit, de csak mosolygott.
Két órán át lényegében kettesben tárgyal nemsokára Donald Trump és Kim Dzsongun. Pár hónapja még teljesen elképzelhetetlennek tűnt egy ilyen találkozó, most az egész világ rájuk figyel, új lapot akarnak nyitni, és egyikük sem akar üres kézzel távozni.
Egyelőre ennyi:
Screenshots taken at the same moment on TV in South Korea, China, Japan and North Korea. #TrumpKimSummit pic.twitter.com/AZ4uYv02cW
— BBC Monitoring (@BBCMonitoring) 2018. június 12.
Viszont arról itt írtunk, hogy az állami tévé hét perces tudósításban számolt be Kim Dzsongun szingapúri megérkezéséről és első kézfogásairól, és a Rodong Szinmun pártlap is első két oldalát szentelte a csúcsnak. A Koreai központi Hírügynökség pedig ismertette Phenjan tárgyalási témajavaslatát, és hangsúlyozta az egész találkozó különleges, történelmi jelentőségét.
A BBC tudósítója Szingapúrban a találkozót figyelő koreaiakkal van.
They’re still celebrating that handshake here at the Korean Association #TrumpKimsummit pic.twitter.com/otEs6114lj
— Laura Bicker (@BBCLBicker) 2018. június 12.
President Trump upon meeting Kim Jong Un: “I feel really great. We are going to have a great discussion and I think tremendous success. It will be tremendously successful and its my honor and we will have a terrific relationship" https://t.co/GPlKMa0G7A pic.twitter.com/t3OopVb9Z2
— Anderson Cooper 360° (@AC360) 2018. június 12.
Ankit Panda, a Diplomat munkatársa szigorúan számon tartja, hogy eddig három kézfogás volt, Trump egyszer megveregette Kim Dzsongun hátát, Kim pedig Trump karját paskolta meg.
Mielőtt megkezdték a megbeszélést, mindketten mondtak arról néhány szót az újságíróknak, mit várnak a találkozótól.
Trump nagyon jól érzi magát, és nagyszerű megbeszélésre számít. Azt reméli, hogy „borzasztó sikeres" lesz a csúcstalálkozó, és nagyon jó lesz a viszonyuk.
Kim Dzsongun azt mondta, hogy egy sor akadályt kellett leküzdeniük. „Ez mind sikerült, és most itt vagyunk" – mondta tolmácsán keresztül.
A kézfogás után beszélgettek a tolmácsaikkal, mindketten megpaskolták egymást közben, aztán mosolyogva újra kezet ráztak. Beszélgetve indultak be az épületbe, ahol először majd egy nyitó nyilatkozatot tesznek, aztán a tolmácsaik társaságában négyszemközt tárgyalnak.
Trump nyújtotta előbb a kezét, aztán megveregette Kim karját. Néhány szót váltottak, majd kifordultak a fotósok felé.
President Trump arrives at venue for historic meeting with North Korean leader Kim Jong Un https://t.co/WV11UtHJvI https://t.co/mH8rVDGbvK
— Anderson Cooper 360° (@AC360) 2018. június 12.
Just in: Kim Jong Un arrives at venue for historic meeting with President Donald Trump https://t.co/WV11UtHJvI https://t.co/2ppKsx9TMd
— Anderson Cooper 360° (@AC360) 2018. június 12.
Egy éve még azon versengett Trump és Kim Dzsongun, hogy ki tudja keményebben szidni, fenyegetni és gúnyolni a másikat. Aztán eljutottak a szuperpozitív nyilatkozatokig.
Ő is bement a hotelbe. Hamarosan jön a kézfogás.
Ez lesz a kézfogó helyszíne:
Az elsősorban Észak-Korea atom- és rakétaprogramjára koncentráló találkozó ténye mindenképpen történelmi lesz, de azt nem tudni, pontosan mire futhat ki. Az viszont biztos, hogy mindkét fél valamilyen eredményt akar majd felmutatni a csúcs után.
Trump teljes, ellenőrizhető és visszafordíthatatlan atomfegyver-mentesítést akar elérni, de az utolsó nyilatkozatokban már utaltak arra az amerikaiak, hogy a csúcsot egy folyamat kezdetének tekintenék. Kim Dzsongun céljai között a biztonsági garanciák, a szankciók enyhítése és a diplomáciai kapcsolatok rendezése is szerepel, de az észak-koreai diktátor már azt fontos sikernek tekintheti, hogy tárgyal az Egyesült Államok elnökével.
A Washington Post szerint a keddi program a következőképpen fog kinézni:
A Sentosa szigeten lévő Capella Hotelbe, ahol hamarosan kezet fognak Donald Trumppal.
A 2017-es feszültség után a történelmi csúcstalálkozóban csúcsosodott ki az enyhülés.