Az indiai hatóságok hétfői közlése szerint 366 161 koronavírus-fertőzöttet és a fertőzéshez köthető több mint 3700 halálesetet regisztráltak az elmúlt nap során, ami elmarad az elmúlt időszakban naponta feljegyzett több mint 400 ezer fertőzött és több mint négyezer haláleset számától.
Az indiai egészségügyi minisztérium tájékoztatása szerint az országban 22,6 millió koronavírus-fertőzöttet regisztráltak eddig, ezzel India továbbra is a koronavírus-járvány által leginkább sújtott ország a világon az Egyesült Államok után.
A fertőzéshez köthető halálesetek száma két nap után több mint négyezerről 3754-re csökkent.
A halálozások tekintetében India 246 116 halálesettel a harmadik leginkább sújtott ország a világon az Egyesült Államok és Brazília után.
A mostani hullám gócának számító Mahárástra államban alig csökken az újabb fertőzöttek száma: az elmúlt 24 órában több mint 48 ezer újabb koronavírusos esetet és 572 újabb halálesetet jelentettek. Ezzel szemben a fővárosban, Újdelhiben tovább csökkennek a mutatók: az elmúlt nap során 13 336 újabb koronavírusos megbetegedést és a fertőzéshez köthető 273 halálesetet jelentettek itt. A több mint 20 milliós lakosú fővárosban immár egy hónapja tart a járvány megfékezését célzó vesztegzár.
Az orvosi felszerelések hiányával küzdő Indiába eközben továbbra is érkeznek a nemzetközi segélyszállítmányok. A kormány közlése szerint vasárnapig 6608 oxigénkoncentrátor, 3856 oxigénpalack, 14 oxigén-előállító gép és 4330 lélegeztetőgép, illetve a légzést segítő egyéb készülék érkezett az országba a segélyszállítmányokkal. A dél-ázsiai országba a tervek szerint hétfőn Spanyolországból újabb segélyszállítmány érkezik.
A járvány elleni fő megoldást jelentő oltási kampány mindeközben meglehetősen lassan halad: a legutóbbi adatok szerint mintegy 689 ezer embert sikerült beoltani az 1,3 milliárd lakosú Indiában. A dél-ázsiai országban január óta 170 millió embert oltottak be koronavírus ellen, a folyamat azonban így is távol van attól a korábban kitűzött céltól, miszerint júliusra 300 millió embert terveznek beoltani.
Indiában három védőoltást használnak a koronavírus ellen: az AstraZeneca helyben előállított oltóanyagát, a Covishieldet, a Covaxin helyi és a Szputnyik V oltást.
Április elején 5,5 millióval kevesebb külföldi tartózkodott Oroszországban, mint egy évvel korábban – idézi a hivatalos statisztikákból a Financial Times, amely szerint a csökkenés oka nyilvánvalóan a határok lezárása, egyik következménye pedig a munkaerőhiány, Oroszországban ugyanis a közép-ázsiai országokból érkező vendégmunkások töltik be azokat az állásokat, amelyeket az oroszok nem akarnak vállalni.
Az 5,5 millió ember eltűnése 42 százalékos csökkentést jelent, másik következménye a közép-ázsiai országok gazdasági teljesítményének a visszaesése, hiszen a vendégmunkások által hazautalt pénzt jelentős szerepet játszik a GDP-jük alakulásában. Nem mellesleg a munkanélküliségről szóló statisztikákat is javítja a külföldön dolgozó tömeg.
A világon 157 954 082 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 3 288 812, a gyógyultaké pedig 93 992 222 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem hétfő reggeli összesítése szerint.
Egy nappal korábban 157 266 867 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 3 278 651 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta, Covid–19 nevű betegség
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
Boris Johnson brit miniszterelnök várhatóan hétfőn fog bejelentést tenni arról, hogy jövő héttől, május 17-től enyhít a korlátozásokon, így a barátok és családtagok újra találkozhatnak és akár ölelkezhetnek is a belső terekben – derül ki a The Guardian cikkéből.
Bár az Egyesült Királyságban élő felnőttek kétharmada már megkapta a koronavírus elleni oltás első dózisát, egyharmaduk pedig a másodikat is, a kutatók figyelmeztetnek, hogy a mostani lazítás utat nyithat a B1.617.2 jelzésű indiai variáns terjedése előtt.
Az elmúlt héten átlagosan napi 3 millió vakcinát adtak be az Európai Unióban, derül ki az Oxfordi Egyetem adatbázisából – írja a New York Times. A korábban ellátási zavarokkal küzdő kontinens lakosainak 24 százaléka megkapta már az első vakcinát.
Korábban a francia elnök, Emanuel Macron, valamint az Európai Bizottság vezetője, Ursula von der Leyen arra szólította fel Amerikát, hogy oldja fel az oltásokra vonatkozó exportkorlátozásokat, amelyet Washington azért alkalmazott, hogy felgyorsítsa a belföldi oltakozást.
Joe Biden főtanácsadója, Anthony S. Fauci vasárnap arra szólította fel a világ országait, hogy együttes erővel támogassák Indiát, ahol a lakosság 10 százaléka van csak beoltva.