A Romániában senkinek nem kellő AstraZeneca-oltások egy részét eladja, a többit pedig ajándékba adja a rászoruló országoknak a bukaresti kormány – tájékoztat a Főtér.
A portál kifejti, hogy Románia február óta 2 438 880 dózist kapott az időközben Vaxzevria névre átkeresztelt oltásból, de ebből eddig mindössze 743 956 adagot használtak el, a többi mintegy 1,7 millió a Cantacuzino Intézet raktárában van elhelyezve. Ennek a problémának a kezelésére az egészségügyi minisztérium már kidolgozta a törvényt, amit várhatóan a következő kormányülésen el is fogadnak majd. Azzal számolnak a politikusok, hogy bőven lesz jelentkező az oltóanyagra, hiszen sok rosszabb helyzetű országban gondot jelent a vakcinahiány, ráadásul az EU által kialkudott áron vásárolhatják meg.
Valeriu Gheorghiță, az oltási program koordinátora hangsúlyozta, hogy a vakcinák egy részét mindenképpen adomány formájában juttatják el a célországokba az Egészségügyi Világszervezet (WHO) COVAX programján keresztül.
Most, hogy az indiai és a bit variáns kombinációját azonosították a délkelet-ázsiai országban, a vietnámi hatóságok a 13 milliós Ho Si Minh-város koronavírus-tesztelésére készülnek.
Vietnám mindeddig sikeresen védekezett a járvány ellen, azonban az ország legnagyobb városában egy keresztény csoportban gócpontok alakultak, a hívők közül legalább 125-en fertőződtek meg a kórokozóval – írja a BBC.
A vallási gyülekezet közelében élőket már letesztelték, a környéket pedig karantén alá helyezték.
A BBC megjegyzi, ha napi 100 ezer embert tesztelnek, akkor is több mint négy hónapba fog telni a nagyszabású feladat végrehajtása.
Emellett új, hétfőtől hatályba lépő korlátozó intézkedéseket vezettek be 15 napra Ho Si Minh-városban. Az üzletek és az éttermek bezárnak, a vallási eseményeket szüneteltetik, és 10 főnél több ember nem gyülekezhet a köztereken.
Vietnámban amúgy járványszerűen terjedt el egy TikTok-kihívás, amely tánc formájában oktatja az embereket, hogy mossanak kezet.
Hongkong minden egyes koronavírus vakcina beadása után egy szabadnapot ad a közszférában dolgozóknak - írja a The Guardian. Patrick Nip a közszolgálati hivatal főtitkára sajtótájékoztatóján elmondta, hogy tárgyalásokat folytattak a felsőoktatási intézményekkel, pénzügyi szervekkel, amelyekkel megállapodtak, hogy új oltópontokat fognak kialakítani.
A 7,5 milliós Hongkongban eddig már több mint 2,3 vakcinát adtak be. A Reuters megjegyzi, hogy a 16 éven felüliek 21 százaléka kapott már legalább egy dózist. Viszonylag alacsony a fertőzöttek száma, 11 800, és mindössze csak 210-en haltak meg. Sinovac, és a Pfizer vakcinájával oltanak.
A világon 170 189 835 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 3 538 196 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint hétfő reggeli adatai szerint.
Egy nappal alatt 408 596-tal nőtt a fertőzöttek, míg 8454-gyel a halálos áldozatok száma.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid–19 nevű betegség még mindig az Egyesült Államokat sújtja leginkább, ahol 33 258 623 fertőzött volt eddig a napig, és 594 430-an haltak meg.
Az amerikai kontinens déli részén sem rózsás a helyzet:
Ázsiából is vészjósló adatok érkeznek, különösen Indiából: 27 894 800 fertőzöttet és 325 972 halálos áldozatot jegyeztek fel eddig.
Azonban Európában egyre bíztatóbbak az adatok, ami elsősorban a tömeges oltások és az egészségügyi megelőző intézkedések hatása:
Uttar Prades szövetségi államban már legalább 25 ember halt meg alkoholmérgezésben, mióta a koronavírus-járvány miatt bezártak az italboltok.
Az Uttar Prades-i haláleseteket okozó alkohol eredetét még nem tisztázták, de Indiában évente százak halnak meg feketén főzött, olcsó szesztől.
Az országban évente fogyasztott 5 milliárd liter alkohol mintegy 40 százalékát feketén állítják elő az indiai Szeszesitalok és Borok Nemzetközi Társasága szerint.
Az alkoholhoz gyakran adnak fagyállóként használt metil-alkoholt, amely vakságot, májkárosodást és halált is okozhat.
Tavaly 98 ember halt meg Pandzsáb államban, 2019-ben pedig mintegy 150-en az északkelet-indiai Asszámban csempészett alkoholtól – írja az MTI.
Uttar Pradesben május 11-től enyhítettek a korlátozásokon, ismét engedélyezték az alkohol árusítását.
Több amerikai kutató szólít fel a koronavírus-járvány eredetének kivizsgálására. Peter Hotez mikrobiológus, a houstoni Baylor College of Medicine professzora vasárnap az NBC Meet the Press című műsorában elmondta, alapvető fontosságú, hogy szilárd alapokon nyugvó következtetésekre jussunk a Covid–19 eredetéről, mert ha nem, könnyen lehet, hogy jön még „Covid–26 és Covid–32” is – írja a The Washington Post.
Több új jelentés is napvilágot látott, melyek szerint a vírus Kínából, a vuhani virológiai intézetből indult világhódító útjára, és nem állatról terjedt át emberre. Joe Biden elnök a múlt héten rendelt el egy új, 90 napos vizsgálatot a gyanú miatt, hogy egy laborszökevény kórokozó miatt terjedt el a mára már több mint 3,5 millió áldozatot követelő járvány. A vizsgálatba amerikai laborokat is bevonnak majd, illetve megpróbálnak információt szerezni Kínától is.
A japán kabinet azt fontolgatja, hogy negatív koronavírustesztet kér majd a jelenlévő szurkolóktól a továbbra is magas esetszámok miatt – írja a Yomiuri újság nyomán a The Guardian.
Mint ismert, az olimpiát külföldi nézők nélkül rendezik meg. Arról, hogy a japán nézők részt vehetnek-e az eseményen, és ha igen, milyen feltételek mellett, a kormány jövő hónapban dönt. Kevesebb mint két hónappal az ötkarikás játékok megkezdése előtt a járvány negyedik hulláma miatt a japánok többsége még mindig húzódozik az olimpia megrendezésétől, a Nikkei legújabb felmérése szerint a megkérdezettek 60 százaléka elhalasztaná a megmérettetést.