Törökországban a járványügyi adatok az utóbbi két és fél hónap alatt nagymértékben javultak. Az újonnan regisztrált fertőzöttek napi száma április közepén még 60 ezer felett járt, május 20. óta már 10 ezer alatti. Csaknem egy hónapja pedig ötezer és hétezer között stagnál. A betegség halálos áldozatainak száma naponta lassan, lépcsőzetesen ereszkedik. A halálesetek száma április 30-án volt a legtöbb, azon a napon 394 török hunyt el a SARS-CoV-2 koronavírus okozta Covid–19 betegség szövődményeiben. Múlt hétfőn 58, kedden 53, szerdán pedig 45 halálos áldozatot követelt a járvány.
A 83,6 milliós országban jelenleg a Sinovac, valamint a Pfizer–BioNTech koronavírus elleni vakcinájával végzik a lakosság immunizálását. A kétdózisú oltóanyagok első adagját eddig 34 millió 709 ezer, míg a másodikat 15 millió 108 ezer ember kapta meg. Ezen felül Törökország megállapodást kötött az orosz Szputnyik V vásárlásáról, illetve gyártásáról is. A készítmény első szállítmánya már megérkezett, de még nem alkalmazzák – számolt be az MTI.
A Gwyneth Paltrow által alapított Goop wellness- és életstíluscég a koronavírus miatt bezárta San Franciscó-i boltját – írta meg a Financial Times.
San Francisco és a környező városok továbbra is fontos piacot jelentenek számunkra, azonban a koronavírus miatt mostantól az online értékesítésre fókuszálunk
– írta a cég a lapnak megküldött levelében.
Kivonják az antigénteszteket Szlovákiában, a mintavételi pontokon már csak PCR-teszteket végeznek − írja az Új Szó. Az egészségügyi minisztérium azt is bejelentette, hogy a beoltott személyeknek csak akkor lesz szükségük tesztre, ha a mintavételnek egészségügyi okai vannak.
Vladimír Lengvarský egészségügyi miniszter szerdán bejelentette: olyan módon változtatnak az ország tesztelési stratégiáján, hogy az a beoltottaknak kedvezzen, ami azt jelenti, hogy a védetteknek nincs szükségük negatív tesztre, ha étterembe, edzőterembe, múzeumba vagy más helyekre mennek.
A nem oltottaknak be kell mutatniuk egy negatív PCR-tesztet, ha igénybe szeretnék venni ezeket a szolgáltatásokat.
A magyar kormány 6200 adag AstraZeneca Covid–19 Vaxzevria vakcinát ad a NATO KFOR (Kosovo Force, a NATO parancsnoksága alatt működő nemzetközi békefenntartó haderő) és az EUFOR Althea (Európai Unió Bosznia és Hercegovina erői) misszióiban feladatot ellátó civil állomány immunizálására − derül ki a Magyar Közlönyből.
A vakcinákat az emberi erőforrások minisztere a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) bevonásával bocsátja rendelkezésre, a szállításért a honvédelmi miniszter felel. Az oltások beadásában a Magyar Honvédség is részt vesz.
Svetislav Vranić és Goran Veličković, az Air Serbia pilótái voltak az elsők, akik segélyt, felszerelést, később pedig védőoltásokat szállítottak Kínából. Számos szakmai és magánéleti tervük volt, azonban az élet másként akarta – mindketten a koronavírus szövődményeibe haltak bele.
A Kínába tartó pilóták számára sem volt egyértelmű, hogy végül pontosan hol töltik fel a repülőt az egészségügyi termékekkel és egyáltalán, összesen hány repülőtéren kell majd leszállniuk. Azt sem tudták, hogy a repülés 30 vagy akár 60 órán át fog tartani. Annak ellenére, hogy vérprofik voltak, teljes bizonytalanságban repültek. A repülőgépet nem hagyhatták el a karantén miatt, az élelmet pedig szállították nekik.
A védőoltásokra való várakozás, a megérkezésük bizonytalansága mind arra kényszerítettek bennünket, hogy türelmesek maradjunk, hogy berendezkedjünk a repülőgépben, mert egész idő alatt a gépben voltunk, és ott éltünk. Belgrádban felszálltunk, tíz és fél órát repültünk Kínáig, majd ott megvártuk a védőoltásokat, és visszatértünk. Valójában egész idő alatt a repülőgépben voltunk
– mesélte Vladimir Banjac pilóta.
Svetislav Vranić felesége, Nataša elmondta, hogy a férje nem sokat beszélt a repülésről otthon:
A napjai egyhangúak voltak, nem lehetett felismerni, hogy valójában emberfeletti jellemmel rendelkezik. Egy egyszerű ember volt, aki a napját a barátaival és a családjával töltötte.
Gorana Veličković pilótával kapcsolatban a kollégái elmondták, hogy mosolygós és derűs ember volt, aki mindig készen állt arra, hogy segítsen.
Az utolsó alkalommal akkor találkoztunk, amikor elutaztam vele Isztambulba egy szimulátorba. Nem is gondoltam volna, hogy akkor látom őt utoljára
– mondta Banjac.
Annak ellenére, hogy a pilóták megfertőződtek, és életüket vesztették, a kollégáik és ismerőseik biztosak benne, hogy mindketten újra végigcsinálnák – számol be a Magyar Szó.
A világon 182 151 657 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 3 945 969 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint csütörtök reggeli adatai szerint. Egy nappal korábban 181 761 814 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 3 937 022 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid–19 betegségnek
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
Jó reggelt!
Indul az Index napi hírösszefoglalója a koronavírus-világjárvány történéseivel, a legfontosabb tudnivalókkal.