Száz felett a kabuli merénylet áldozatainak száma
További Külföld cikkek
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
- Megint kitört a hírhedt vulkán, lávafolyam indult a tűzhányóból
- Rosszul lett egy utas a repülőn, Ursula von der Leyen sietett a segítségére
Tizenháromra emelkedett a kabuli repülőtérnél elkövetett kettős robbantásban meghalt amerikai katonák száma – közölte az amerikai hadsereg csütörtök este, miközben amerikai sajtóorgánumok szerint már száz fölé emelkedett a két merénylet és az azt követő tűzpárbaj halálos áldozatainak száma – írja az MTI.
Joe Biden amerikai elnök megtorlást ígért, a The Wall Street Journal washingtoni idő szerint késő esti jelentése szerint a halálos áldozatok száma közben 103-ra emelkedett, a 13 amerikai katona mellett 90 civil is meghalt a merényletekben. A Reuters a tálibok közlése alapján 72 civil áldozatról tud.
„Megerősíthetem, hogy meghalt egy tizenharmadik amerikai katona, aki az Abbey kapunál elkövetett támadásban sebesült meg” – közölte Bill Urban, az amerikai hadsereg Középső Parancsnokságának (Centcom) szóvivője.
A merényletben megsebesült amerikai katonákról beszélve Bill Urban hozzátette, hogy a legfrissebb adatok szerint az ő számuk 18, s jelenleg evakuálják őket Afganisztánból, speciálisan felszerelt C–17-es repülőgépekkel.
A tálibok azt állítják, hogy több emberük halt meg, mint az amerikaiaknak
A kabuli repülőtér közelében csütörtökön két öngyilkos merénylő követett el robbantást. A terrorcselekmények elkövetőjeként az Iszlám Állam szervezete jelentkezett. A hatalmat Afganisztánban augusztus közepén megkaparintó radikális tálib mozgalom határozottan elítélte a merényleteket, és megígérték, hogy az elkövetőket bíróság elé állítják.
Az afgán főváros nemzetközi repülőtere körül nagy volt a feszültség, kaotikus tömegjelenetek követték egymást, amióta a hatalomból húsz éve elűzött tálibok augusztus 15-én harc nélkül bevonultak Kabulba. Ezután a nyugati hatalmak megkezdték állampolgáraik, diplomatáik és afgán segítőik kimenekítését az országból, a légikikötőt pedig több ezer afgán rohanta meg a menekülés reményében.
Az amerikai erők legalább két napja jelezték, hogy növekszik egy, a repülőteret érintő terrorcselekmény veszélye, és többször figyelmeztettek arra, hogy aki teheti, hagyja el a repülőtér környékét. Ennek ellenére afgánok ezrei tartózkodtak a repülőtér betonkerítése körül abban a reményben, hogy feljuthatnak valamelyik evakuációs repülőgépre.
LIVE: A view of Kabul airport a day after twin blasts https://t.co/QoLok7oGoY
— Reuters (@Reuters) August 27, 2021
Az egyik öngyilkos merénylő afgán újságírók szerint kerítés menti vizesárok mentén összezsúfolódott sűrű tömegbe férkőzött be, mielőtt működésbe léptette volna a testére öltött robbanószerkezetet, s a robbantás után valakik tüzet nyitottak a tömegre – írta jelentésében a dpa német hírügynökség.
(Borítókép: Egy sürgősségi jármű szállít sérülteket a kórházhoz a kabuli repülőterén elkövetett támadások után, 2021. augusztus 26-án. Fotó: Reuters Tv / Reuters)