Egy lehetséges következő hullám intézkedéseire készül Boris Johnson brit miniszterelnök. Johnson szerint nem elképzelhetetlen, hogy télen ismételten járványügyi intézkedéseket kell bevezetniük, ám ezeket az iskolák és szórakozóhelyek bezárása nélkül akarják megtenni.
A kötelező maszkhasználat és távolságtartás azonban visszatérhet, ahogy a kórházak koronavírus-osztályai ismételten megtelnek – írja a Guardian.
Kedves olvasóink!
Zárul az Index hétvégi hírösszefoglalója, melyben beszámoltunk a koronavírus-világjárvány történéseiről és ismertettük a legfontosabb tudnivalókat.
Pihenjenek jól, vigyázzanak magukra!
Olaszországban vasárnap 34 koronavírushoz kapcsolódó halálesetet jelentettek, az új fertőzöttek száma 4664 – írja a Guardian.
Az országban eddig 129 919 ember halt meg a vírus miatt, ez Európában Anglia után a legmagasabb szám.
Szlovákiában jelenleg 141 koronavírusos pácienst kezelnek kórházban. 23-an intenzív osztályon, 14-en lélegeztetőgépen vannak – írja a Bumm.
A járvány áldozatainak száma nem emelkedett.
Az elmúlt napon 28 ember vesztette életét a koronavírus szövődményei miatt Szerbiában – írja a Vajdaság Ma.
Egy nap alatt 16 098 embert teszteltek, ebből 5003 bizonyult pozitívnak.
Joe Biden amerikai elnök még a szeptember 14-én kezdődő ENSZ-közgyűlés előtt be kíván jelenteni olyan intézkedéseket, amelyek lassítják a járvány terjedését – mondta el Vivek Murthy, az Egyesült Államok tiszti főorvosa.
Murthy nem részletezte, hogy melyek lennének a kérdéses intézkedések – írja a Guardian.
Megfertőződött koronavírussal az Atlantai Állatkert gorillája. Ozzie már 60 éves, ezzel pedig a legidősebb gorillának számít a világon. Vele együtt 13 gorilla kapta el a vírust az állatkertben.
A Fox 5 Atlanta cikke szerint a majmok fogékonyak lehetnek a koronavírusra. A gorillát vélhetően az állatkert egyik gondozója fertőzte meg, akinek szintén pozitív lett a tesztje.
Angela Merkel német kancellár jövő hétre oltási kampányt jelentett be, amikor is bárki ingyenesen felveheti az oltást országszerte mecsetekben, boltokban és focipályákon – írja a Guardian.
A kormány azért aggódik, mert a jelenlegi 62 százalékos átoltottság nem lesz elegendő a téli hullám megelőzéséhez.
A Sky Newsnak adott interjújában Savid Javid brit egészségügyi miniszter elmondta, hogy valószínűleg még ebben a hónapban megkezdik az országban a harmadik oltások beadását – írja a Guardian.
Bizonyítékunk van rá, hogy az immunitás idővel csökken, különösen idősebb vagy immunhiánnyal küzdő páciensek esetén
– közölte Javid.
Jacinda Ardern új-zélandi miniszterelnök 500 ezer dózis Pfizer-vakcina megvásárlásáról kötött szerződést Dániával – írja a Guardian.
A szállítmány Ardern közlése szerint napokon belül megérkezik az országba.
Vasárnapi brit sajtóértesülés szerint hamarosan enyhülhetnek a külföldről Nagy-Britanniába beutazók koronavírus-tesztelési kötelezettségei. Sajid Javid brit egészségügyi miniszter megerősítette, hogy a kormány dolgozik az utazók tesztelési előírásainak enyhítésén, de időpontot nem említett – számolt be az MTI.
A jelenlegi brit szabályozás szerint azok az európai uniós és amerikai állampolgárok, akik mindkét dózist megkapták az Európai Gyógyszerügynökség (EMA), illetve az Egyesült Államok szövetségi élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatósága (FDA) által jóváhagyott oltóanyagok valamelyikéből, karanténkötelezettség nélkül beutazhatnak Nagy-Britanniába, de indulásuk előtt és érkezésük után egy-egy PCR-tesztet el kell végeztetniük saját költségükön. Ugyanez érvényes a külföldre látogató és onnan hazatérő brit állampolgárokra.
Sajid Javid egészségügyi miniszter a Sky News brit hírtelevízió vasárnapi politikai magazinműsorában közvetve megerősítette, hogy a kormány a szabályozás módosítására készül. Úgy fogalmazott: „a lehető leggyorsabb ütemben” szeretné megszüntetni a külföldről érkezők PCR-tesztelési kötelezettségét, és felkérte a minisztérium illetékes döntéshozóit, hogy „az első lehetséges pillanatban” intézkedjenek a PCR-szűrési szabály visszavonásáról.
Egyelőre nem vezetnek be újabb korlátozásokat Szerbiában a koronavírus-járvány miatt, de a hatályos előírásokat szigorúbban ellenőrzik a jövőben – közölte Branislav Tiodorović járványügyi szakértő a szerbiai közszolgálati televízió vasárnap reggeli műsorában.
A járvány kezelésével megbízott válságstáb tagja elmondta, hamarosan Szerbiában is bevezethetik az úgynevezett Covid-igazolványokat, amelyek felmutatásához kötnék a vendéglátó- és szórakozóhelyek látogatását – írja az MTI. A regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma
A járvány halálos áldozatainak száma
Egészséges kamasz fiúknál gyakrabban jelentkezhet a Pfizer–BioNTech vakcinájának egy ritka mellékhatása: a szívgyulladás – írja a The Guardian a Kaliforniai Egyetem erről szóló kutatásáról.
A vizsgálatok szerint a 12 és 15 év közötti tinédzsereknél, akiknek semmilyen egészségügyi problémájuk nincsen, négyszer-hatszor magasabb az esélye annak, hogy szívizomgyulladás miatt kórházba kerülnek, mint hogy koronavírus-fertőzés miatt vigyék be őket. Márpedig azoknak a 86 százalékát, akiknél kialakul ez a mellékhatás, kórházba kell vinni.
Az oltás utáni szívizomgyulladás miértjeivel korábban részletesebben is foglalkoztunk:
Hol az igazság? Az Index orvos-immunológusa válaszol.
A világon 224 231 744 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, míg a halálos áldozatok száma 4 624 417 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint vasárnap reggeli adatai szerint.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
Több mint 120 ezren tüntettek szombaton Franciaország-szerte a koronavírus-járvány miatt bevezetett védettségi igazolás használata ellen, a fővárosból incidenseket is jelentettek a tüntetők és a rendőrök között.
Ez volt az egymást követő kilencedik hétvége, amikor a védettségi igazolás használatát szabadságjogi okokból ellenzőkön kívül védőoltást ellenzők, vírustagadók és radikális pártok hívei is utcára vonultak, jóllehet a részvétel hétről hétről csökken. A múlt héten 140 ezren, az azt megelőző szombaton 160 ezren, míg három hete még 175 ezren tüntettek, az előző hónapban pedig több mint 200 ezren – írta az MTI helyszíni tudósítója.
A Román Epidemiológiai Társaság alelnöke szerint a negyedik járványhullám 3-4 hónapig fog tartani, mivel a delta-variáns olyan gyorsan söpör végig a lakosságon, hogy nem lesz már kit megfertőzzön.
Meg kell értenünk, hogy a járvány újabb és újabb hullámokban fog jelentkezni még egy jó ideig, ehhez pedig alkalmazkodnunk kell minden téren
– hangsúlyozta Emilian Popovici az Adevarulban .
Az epidemiológus kifejtette, hogy az oltás megvéd a betegség súlyosabb formáitól, de csak részleges védelmet nyújt a megfertőződéssel szemben. Ezért is fontos, hogy az oltottak is hordjanak maszkot, és tartsanak távolságot másoktól – figyelmeztetett.
Senkinek nem fogják kötelezővé tenni a koronavírus elleni oltást – jelentette ki Andrej Plenković horvát kormányfő. Hozzátette: bízik a horvát állampolgárok körültekintésében, bölcsességében és tájékozottságában. A kormányfő újságírói kérdésre válaszolt, miután Vili Beroš egészségügyi miniszter és Davor Božinović belügyminiszter a napokban úgy nyilatkoztak a sajtónak, hogy egyes területeken kötelezővé tehetik az oltást, külön hangsúlyt fektetve az egészségügyre – számolt be az MTI.
A miniszterelnök kiemelte: nem hiszi, hogy van még valaki az országban, aki ne tudná, hogy a vírus már 18 hónapja jelen van, és több mint nyolcezer ember vesztette életét a Covid–19 szövődményeiben Horvátországban. Hangsúlyozta:
Annak ellenére, hogy tovább nő a fertőzöttek száma, nem tervezünk szigorúbb korlátozásokat sem bevezetni.
Szlovéniában szombatra 1085 új koronavírus-fertőzöttet szűrtek ki – adta hírül az MTI. A vírus okozta Covid–19 szövődményeiben az elmúlt napon három beteg halt meg. A koronavírusos betegek közül 274-en vannak kórházban, 62-en intenzív osztályon.
A valamivel több mint kétmilliós Szlovéniában eddig 1 024 456-an kaptak védőoltást, közülük 935 064-en már a második adagot is. Ez az oltásra jogosult lakosság 49, illetve 44 százaléka.
Szlovénia kötelezővé teszi az állami hivatalok alkalmazottai számára a védőoltás felvételét – jelentette be pénteken Zdravko Počivalšek gazdaságfejlesztési és technológiai miniszter.
A kormány szombati ülésén szigorított a járványügyi intézkedéseken is. Szeptember 15-től minden ágazatban, kivéve a sürgősségi ellátás területét, mindenkinek rendelkeznie kell oltási vagy gyógyultsági igazolással, illetve negatív teszttel. Ez egyaránt vonatkozik a szolgáltatókra és a szolgáltatások igénybe vevőire.
A kormány kötelezővé tette továbbá a maszk viselését zárt térben és szabadtéren is, amennyiben nem tartható be az emberek közötti másfél méteres védőtávolság – adta hírül az MTI.
Az elmúlt 24 órában 1162 új esetet azonosítottak, így a járvány kezdete óta a fertőzöttek száma meghaladta a 383 ezret Horvátországban – adta hírül az MTI. A vírus okozta betegségben az elmúlt napon 14-en haltak meg, ezzel a járvány halálos áldozatainak száma 8427-re emelkedett. Kórházban 559 beteget ápolnak, 55-en vannak lélegeztetőgépen.
A valamivel több mint négymillió lelket számláló Horvátországban eddig 1 757 756-an kaptak védőoltást. Ez a jogosultak 43,3, a felnőtt lakosság 52 százaléka. Közülük 1 647 073-an már a második adagot is felvették.
Ukrajna egyelőre nem tervezi a harmadik oltás beadását – írja a Kárpátinfó.
Az Egészségügyi Minisztérium a közeljövőben nem tervezi a harmadik, úgynevezett booster oltás rendszeresítését, a hasznosságáról megjelent sok információ nem jelent garanciát a hatékonyságára
– közölte Ihor Kuzin országos közegészségügyi főorvos.
Kolozsváron most zajlik az Untold zenei fesztivál, ahol naponta 50 ezren zsúfolódnak össze a pandémia előtti idők bulijait felidézve: maszk és távolságtartás nélkül.
Természetesen szűrik a résztvevőket, csak oltási igazolással vagy helyszíni negatív gyorsteszttel lehet belépni – írja a Főtér. A szervezők szerint első nap hat és fél ezer tesztből mindössze 14 lett pozitív. A tünetmentesek karkötőt kapnak, amivel szabadon juthatnak a fesztivál elkerített területére.
Ilyen, Covid-mentességet igazoló karkötőket árult az interneten egy nő, akit pénteken kapcsolt le a rendőrség , miután a fesztivál szervezői feljelentést tettek. Kiderült, hogy a karkötőket egy helyszíni tesztelőpontról lopták el, majd a közösségi médiában próbálták értékesíteni. A nő ellen lopás miatt indult eljárás, de nem kizárt, hogy a járvány elleni védekezés meghiúsítására tett kísérlet miatt is felelősségre vonják.
Szombaton 2648 új fertőzést regisztráltak Romániában, az elmúlt 24 órában 48 812 tesztet végeztek – írja a Főtér. A Covid–19-cel összefüggésben 47 halálesetet mutattak ki.
Kórházban 4454 beteget ápolnak, köztük 116 gyereket, ezen belül nyolcat intenzív osztályon. Összesen 581 embert kell intenzív osztályon ápolni a legfrissebb hivatalos tájékoztatás szerint.
A Fülöp-szigeteken rekordnak számító 26 303 új fertőzöttet regisztráltak – írja a Guardian.
Az összes fertőzött száma eddig 2,206 millió, a halottaké pedig 34 978.
Dél-Afrika illetékes hatósága engedélyezte a Pfizer vakcinájának használatát 12 éves kortól – írja a Guardian.
Az ország lakosságának 28 százaléka 15 év alatti.
Tony Abbott volt ausztrál miniszterelnök 500 ausztrál dolláros (110 ezer forintos) büntetést kapott a koronavírus-ellenes szabályok megsértéséért – írja Guardian.
Abbottot egy járókelő fényképezte le maszk nélkül.
A regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma Szerbiában szombatra 6089-cel 806 448-ra, Koszovóban 685-tel 155 995-re, Észak-Macedóniában 577-tel 182 462-re, Montenegróban 574-gyel 120 723-ra, Bosznia-Hercegovinában pedig 832-vel 219 612-re növekedett.
A járvány halálos áldozatainak száma Szerbiában az utóbbi 24 órában 25-tel 7493-ra, Koszovóban harminccal 2758-ra, Észak-Macedóniában szintén harminccal 6215-re, Montenegróban héttel 1792-re, Bosznia-Hercegovinában pedig 19-cel 9955-re növekedett – adta hírül az MTI.
A pristinai kormány döntése alapján Koszovóban leghamarabb szeptember 27-én mehetnek iskolába a diákok. A helyi sajtó szombati beszámolói szerint az új korlátozások a nagyobb rendezvényeket is érintik, ezeken a következő két hétben húsznál többen nem vehetnek részt – adta hírül az MTI.
Ezenfelül hétfőtől csak azok a 16 éven felüliek léphetnek be az ország területére, akiknek van oltási igazolásuk vagy negatív koronavírustesztjük.
A legfrissebb adatok szerint Oroszországban 796 ember halt meg a koronavírus szövődményeiben, 17 888 gyógyult fel a betegségből, és 18 891 új esetet regisztráltak az országban – írja a Guardian.
A Worldometer adatai alapján Európában továbbra is itt halnak bele legtöbben a vírus okozta megbetegedésbe.
Egy lehetséges következő hullám intézkedéseire készül Boris Johnson brit miniszterelnök. Johnson szerint nem elképzelhetetlen, hogy télen ismételten járványügyi intézkedéseket kell bevezetniük, ám ezeket az iskolák és szórakozóhelyek bezárása nélkül akarják megtenni.
A kötelező maszkhasználat és távolságtartás azonban visszatérhet, ahogy a kórházak koronavírus-osztályai ismételten megtelnek – írja a Guardian.
Ausztriában továbbra is kötelező a vendéglátóhelyeken és a kiskereskedelmi üzletekben hordani az FFP-2-es maszkot – írja a korne.at.
A Kereskedelmi Kamara a hatóságokat tette felelőssé: szerinte az ő dolguk, hogy ellenőrizzék a maszkviselést. A belügyminiszter, Karl Nehammer szerint viszont közös együttműködésre van szükség, de különböző intézkedéseket fognak hozni, hogy megkönnyítsék a helyzetet.