Szlovákiában 902 új fertőzöttet regisztráltak csütörtökön. A koronavírus miatt három beteg lelte halálát az utóbbi 24 órában, írta az Újszó.com. Kórházban 393 Covid-pácienst ápolnak, közülük 26 fertőzöttet intenzív osztályon kezelnek, 28 beteg pedig mesterséges lélegeztetésre szorul.
Új-Zéland bejelentette pénteken, hogy további nyolc hétig zárva tartja az országot Ausztrália előtt a koronavírus-járvány újabb és újabb hullámának ottani kitörése miatt.
A két ország között áprilisban létrehozták az úgynevezett transz-Tasman buborékot, amelynek keretében állampolgáraik karanténkötelezettség nélkül utazhattak egymás között, de a járvány júniusi ausztráliai felerősödése miatt Új-Zéland felfüggesztette ezt.
Ausztráliában több helyen, Új-Zélandon pedig Aucklandben nem megnyugtató a járványhelyzet. Hétfőn ezért szeptember végéig meghosszabbították az új-zélandi nagyváros zárlatát. Az 1,7 milliós Aucklandben augusztus közepe óta szigorú korlátozások vannak érvényben, amióta megjelent a városban a delta-variáns.
A világon 227 019 435 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, míg a halálos áldozatok száma 4 669 895 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint péntek reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban 226 353 280 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 4 659 398 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid–19 nevű betegségnek
Szeptember végén akár napi 1500-3000 új koronavírus-fertőzött is lehet. Naponta 75-100 új beteg szorulhat majd kórházi ellátásra – adta hírül az Új Szó az egészségügyi minisztérium bejelentett becslése alapján, amelyet Vladimír Lengvarský egészségügyi miniszter adott közre.
A megbetegedések számának növekedése nálunk egy hét alatt nagyjából megduplázódott
– mondta a politikus, aki elárulta, hogy 203 páciens kényszerül kórházi kezelésre, ebből húszat kell mesterségesen lélegeztetni, illetve naponta átlagosan ötszáz új esetet regisztrálnak, így a mentőszolgálat is gyakrabban jár koronavírussal fertőzött páciensekhez.
Bár hétfőtől négy járás lesz a bordó fázisban, azaz a második veszélyeztetettségi fokozatban, egyelőre nem hirdetnek veszélyhelyzetet.
Nem zárom ki, hogy a jövőben sem lesz rá szükség, de a mai utasításom szerint a négy járás regionális közegészségügyi alkalmazottai felveszik a kapcsolatot azoknak a községeknek a polgármestereivel, ahol a legrosszabb a helyzet
– közölte az egészségügyi miniszter, aki hozzátette, hogy ezekben a községekben lerövidíthetik a nyitvatartást, korlátozhatják az emberek mozgását, és betilthatnak egyes rendezvényeket.
Vladimír Lengvarský arról is beszélt, hogy pénteken (szeptember 17.) Bártfára készül, mert a járás már péntektől a bordó fázisban lesz, és azt akarja kideríteni, miben járulhat hozzá a minisztérium a helyzet javításához.
A miniszter arról is informált, hogy az oltás nem halad olyan tempóval, amilyennel kellene. Körülbelül napi 1500 emberről van szó. Az ötven év felettiek közül körülbelül 780 000 ember nincs beoltva. A hetven év feletti korosztályban még 220 000 ember nem kapta meg a vakcinát. Emellett az ellenzéki politikusokat bírálta, akik szerinte szerepet játszanak abban, hogy egyesek félnek az oltástól.
Azt gondolom, hogy ezeknek az embereknek el kellene gondolkozniuk
– fejtette ki.