Még nem tetőzött Ukrajnában a koronavírus-járvány, a megbetegedések napi száma meredeken fog emelkedni, és elérheti a negyven-ötvenezret – jelezte előre Viktor Doszenko, az ukrán Nemzeti Tudományos Akadémia élettani intézetének általános és molekuláris kórélettani osztályának vezetője az Obozrevatyel hírportálnak nyilatkozva.
A szakértő figyelmeztetett: az intenzív osztályok megtelhetnek, hiány keletkezhet orvosi oxigénből. Szavai szerint az ukrán egészségügyi rendszer túlterhelt, és nincs lehetőség kapacitásának növelésére.
Közben Viktor Ljasko egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján arra mutatott rá, hogy a beoltott emberek ötször kisebb valószínűséggel fertőződnek meg, és tízszer kisebb a kockázata annak, hogy kórházba kerülnek, mint a nem beoltottak. Tárcájának közlése szerint a múlt héten a kórházi kezelésre szorulók 93,2 százaléka az oltás első dózisát sem vette fel – jegyezte meg az Unian hírügynökség.
Tájékoztatott arról, hogy jelenleg az átoltottság a fővárosban, Kijevben a legnagyobb, ahol a felnőtt lakosság 54,2 százaléka megkapta az oltás legalább egy dózisát. Ez az arány Kijev megyében 43,7, a keleti országrészben, Poltava megyében 42,1 százalékos, továbbá Dnyipropetrovszk megyében is elérte már a negyven százalékot. Az oltakozási hajlandóság ugyanakkor Kárpátalján a legalacsonyabb az országban, ahol a lakosságnak mindössze 23,2 százaléka oltatta be magát, és a szintén nyugat-ukrajnai Voliny megyében, ahol ez az arány 25,2 százalék.
Ukrajnában csütörtökre újabb csúcsot döntött az egy nap alatt feljegyzett új betegek száma, és meghaladta a hárommilliót a járvány kezdete óta regisztrált fertőzötteké, az elhunytaké pedig átlépte a hetvenezret. A közölt adatok szerint 27 377-tel 3 006 463-ra nőtt az azonosított fertőzöttek száma, az elhunytaké 699-cel 70 146-ra, az aktív betegeké pedig több mint 14 ezerrel 457 179-re. Az elmúlt napon 5472 koronavírusos, illetve fertőzésgyanús beteget szállítottak kórházba – számolt be az MTI.
A Moszkvában előállított, egyadagos koronavírus elleni vakcina biztonságos, és megfelelő védelmet nyújt a fertőzés legsúlyosabb kimenetele ellen – ezt egy új tanulmány állítja, amely a Lancet című folyóiratban jelent meg.
A kutatócsoport szerint a Szputnyik Light általános hatékonysága 78,6 százalék volt, mintegy 88 százalékkal csökkentve a vírus okozta kórházi kezelések számát, és csaknem 85 százalékkal csökkentve a halálesetek számát.
A tanulmány szerzői szerint
a Szputnyik Light jó biztonsági profillal rendelkezik, és erős humorális és celluláris immunválaszt vált ki
azoknál, akik már rendelkeznek a koronavírus elleni antitestekkel, valamint azoknál is, akik nem. A Szputnyik Lightot több mint száz résztvevőn próbálták ki, akiknek az egészségi állapotát idén január óta figyelik – súlyos mellékhatásokról nem számoltak be.
A Szputnyik Lightot, amely a Szputnyik V kétdózisú vakcina első komponenséből áll, már engedélyezték az országban, és emlékeztetőként is bevetik azok számára, akiket már beoltottak. Azoknál, akik már rendelkeznek antitestekkel, a tanulmányt készítő csoport szerint „elméletileg példa nélküli, 98,4 százalékos kezdeti védettségi hatékonyságot” sikerült elérni. Ez – teszik hozzá – azt jelzi, hogy jó jelölt a harmadik, emlékeztető oltásra azok számára, akik már megkapták a vakcinát.
Ukrajnában mára minden harmadik felnőtt megkapta valamely, koronavírus elleni oltóanyag első, és minden negyedik a második dózisát is – jelentette be Viktor Ljasko egészségügyi miniszter.
A Kárpáthír beszámolója szerint az országban napi átlagban már 250 ezer oltást adnak be. A miniszter úgy vélte, hogy a következő két hétben a második adaggal történő oltás iránti igény megduplázódik, és az első adag iránti érdeklődés sem fog csökkenni.
Ukrajna még ezen a héten 2 millió 930 ezer adag Moderna-vakcinát kap a COVAX nemzetközi kezdeményezésen keresztül. Az Ukrajinszka Pravda hírportál hozzáfűzte, hogy Ukrajna az oltási kampány kezdete óta eddig több mint 26 millió adag oltóanyagot kapott, amelyből 7,5 millió adagot nem használtak még fel.
A parlament közben elfogadta az ukrán kormány javaslatát, amely szerint akár 170 ezer hrivnya – több mint kétmillió forint – bírság, illetve két évig terjedő szabadságvesztés is kiszabható a Covid-igazolások hamisítóira.
A legfrissebb adatok szerint valamely oltás mindkét dózisát eddig 7 596 587-en adatták be maguknak a mintegy 42 millió lakosú Ukrajnában, további 3 086 165-en pedig csak az első adagot kapták meg.
Távolról sem tűnik jónak a járványhelyzet Szlovákiában, amit jól mutat, hogy a legtöbb járás a legsúlyosabb állapotot jelölő fekete szín alá kerül november 8-tól.
Ez azt jelenti, hogy ezeken a területeken nem lehet esküvőt, családi vacsorát és más ünnepségeket szervezni, valamint az éttermekbe sem lehet beülni. A korlátozások ráadásul mindenkire egyaránt vonatkoznak, így azokra is, akik be vannak oltva koronavírus ellen.
Eduard Heger miniszterelnök szerdán arról beszélt, hogy a beoltottak számára hozzáférhetővé kellene tenni bizonyos szolgáltatásokat a fekete besorolású járásokban, ám erről nem ő dönt, hanem a szakmai konzílium, amely csütörtökön ülésezik. A miniszterelnök utalt rá, hogy több panasz is érkezett az elégedetlen vállalkozóktól – legyen szó étteremről, edzőteremről –, valamint felhívta a figyelmet az oltás fontosságára – írja az Új Szó.