Szankciókat tervez bevezetni Lengyelország Belarusszal szemben
További Külföld cikkek
- A rendőrségtől kért segítséget egy kisfiú, miután kifogott rajta a házifeladat matekból
- Marcel Ciolacu nyerhetett, Elena Lasconi lehet a második a román elnökválasztás első fordulójában
- Egy gyilkossági kísérlet miatt több száz rendőr volt készültségben Londonban
- Ukrán katonák fegyverrel is tiltakoznának a békeszerződés ellen
- Több mint húsz órán át próbálták menteni a kajakozót, végül amputálták a lábát
Lengyelország szankciók lehetőségét fontolgatja Belarusszal szemben, amibe beletartozik a tranzit- és kereskedelmi határátkelőhelyek lezárása is − erről Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök beszélt a sajtónak vasárnap, miután találkozott Kaja Kallas észt kormányfővel.
Egyre komolyabb gazdasági szankciók formájában fontolgatjuk, hogy fellépünk Belarusz ellen, beleértve a lengyel−belarusz határ lezárását
– mondta a lengyel kormányfő, hangsúlyozva, hogy minden a belarusz hatóságok lépésén múlik majd.
Lehetőséget akarunk adni Aljakszandr Lukasenka belarusz elnöknek, hogy visszavonuljon, és visszaküldje a migránsokat származási országukba
− fogalmazott Mateusz Morawietszki. Az orosz TASZSZ hírügynökség emlékeztetett, hogy Lengyelország eddig csak egy határellenőrző pontot zárt le a belarusz határszakaszon.
Mateusz Morawiecki továbbá azt is elmondta, hogy van egy videofelvételük, amelyen látható, hogyan oktatják a belorusz hatóságok a migránsokat arra, hogy hogyan támadják meg a lengyel biztonsági erőket.
Ez azt jelenti, hogy a belarusz szolgálatok lépései eszkalációhoz vezethetnek. Ma keleti határunkon, Lengyelország keleti határán egy új típusú háborúval van dolgunk, amelyben a migránsok fegyverek
– tette hozzá Morawietszki.
A lengyel határon kialakult helyzet miatt Avril Haines, az amerikai hírszerzés igazgatója is Varsóba utazott, ahol a kormányfőn kívül a lengyel védelmi és a belügyminiszterrel is találkozott. Az Euronews szerint Mateusz Morawiecki kormányfő úgy fogalmazott:
világosan mutatja NATO-szövetségeseink elkötelezettségét a szövetség keleti szárnyának biztonsága iránt.
A lengyel miniszterelnök hozzátette, hogy együttműködnek annak érdekében, hogy megoldást találjanak Lengyelország, Európa és a NATO védelmére.
Az Euronewsnak a kialakult helyzetről a korábbi NATO-főtitkár, Anders Fogh Rasmussen is nyilatkozott, aki szerint a szálakat Moszkva irányítja, a belarusz elnök pedig csupán egy báb. Az egykori főtitkár szerint az egész migrációs válság, ami kialakult a lengyel−belarusz határon, csupán figyelemelterelés. Véleménye szerint „a belarusz határnál zajló migrációs válságot figyelemelterelésre használják egy Ukrajna elleni katonai akció ügyében”.
Oroszország azért teszi ezt, mert a végső célja a NATO és az EU megosztása, vagy végső esetben a megszüntetése. Most éppen tesztelik Európa ellenállóképességét, nem utolsósorban a most zajló német koalíciós tárgyalások miatt
− tette hozzá Anders Fogh Rasmussen.
November 8-án kiéleződött a migrációs helyzet a belarusz−lengyel határon. A lengyelek szerint a menekülteket a belarusz hatóságok kísérték a határhoz. A határnál végül kedden ostrom vette kezdetét, amikor a bevándorlók köveket és hanggránátokat használtak, a lengyel oldalról pedig vízágyúkat és könnygázt vetettek be. A határvédők közül hárman megsérültek, a belarusz hírforrások szerint a menekültek közül 109-en sebesültek meg, köztük több nő és kiskorú.