Horvátországban továbbra is felfutóban van a koronavírus-járvány − derül ki az ország közegészségügyi intézeteinek hétfői jelentéséből. A valamivel több mint négymillió lelket számláló Horvátországban az elmúlt 24 órában 1327 új koronavírus-fertőzöttet azonosítottak, meghalt 73 beteg.
Kórházban 2583 beteget ápolnak, közülük 324-en vannak lélegeztetőgépen. Az országban eddig 2 125 514-en kaptak védőoltást, közülük 1 896 361-en már a második adagot is felvették.
A kormány múlt keddtől kötelezővé tette a koronavírus elleni védettségi igazolást az állami szférában, egy hónappal korábban pedig az egészségügyi és szociális ellátórendszerben, hogy csökkentse a járvány terjedését. Azoknak, akik nem kaptak oltást és nem estek át a fertőzésen, hetente kétszer kell teszteltetniük magukat.
A rendelet ellen a hétvégén 15 ezren tüntettek Zágrábban. A be nem jelentett demonstrációt a rendőrség is vizsgálja. A horvát orvosi kamara közleményben szólalt fel a tüntetés ellen − számolt be az MTI.
A világon 257 547 285 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 5 150 619 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem hétfő reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban 257 158 204 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 5 146 154 volt. A fertőzés 192 országban és régióban van jelen.
A hivatalos adatok szerint koronavírusnak
A brit kormány hétfőtől azokat a beutazókat is beoltottnak tekinti, akik egyes kínai, illetve indiai gyártmányú vakcinákból kapták meg a koronavírus elleni oltás teljes dózisát.
A korábbi szabályozás értelmében azok utazhattak be Angliába könnyített feltételekkel – mindenekelőtt karanténkötelezettség és az utazás előtti tesztelési kötelem nélkül –, akik az Oxford/AstraZeneca-, a Pfizer/BioNTech- vagy a Moderna-vakcinából, illetve ezek bármilyen kombinációjából vagy az egykomponensű Janssen-oltóanyagból kapták meg a teljes adagot az angliai érkezés előtt legalább 14 nappal.
A brit közlekedési minisztérium által két hete bejelentett, hétfőn brit idő szerint hajnali 4 órakor – közép-európai idő szerint 5 órakor – érvénybe lépett módosítás alapján ez a lista kiegészült az Egészségügyi Világszervezet veszélyhelyzeti alkalmazhatósági vakcinalistáján (WHO EUL) szereplő kínai Sinovac- és Sinopharm-vakcinákkal, valamint az indiai Covaxin oltóanyaggal.
A teljesen beoltott beutazók számára már október végétől megszűnt az angliai érkezés után elvégzendő, kijelölt laboratóriumokba visszaküldendő PCR-koronavírusteszt kötelme, és ehelyett a jóval olcsóbb, néhány perc alatt eredményt mutató gyorsteszt (lateral flow test) elvégzése is elégséges.
(MTI)