Az eddigi tapasztalatok alapján a koronavírus omikron-variánsa bár meglepően fertőzőképes, enyhébb megbetegedéseket okoz. Számos szakember azt állítja, hogy a variáns hihetetlenül gyors terjedése a lakosság szintjén megemelheti az immunitás szintjét, és miután a hullám levonul, a járvány kevésbé veszélyessé válik – írja a Washington Post.
Nehéz azt mondani, hogy az omikron megjelenése jó hír, de bizonyos értelemben valóban az
– mondta el a Kaliforniai Egyetem San Fransiscó-i részlege (UCSA) orvosi karának dékánja.
Az elmélet más szakértőkből ellenérzéseket váltott ki, ők ugyanis azt mondják, túl keveset tudunk még a vírusról ahhoz, hogy előrejelzéseket fogalmazzunk meg.
Szlovákiában január 10-től enyhítenek a járványügyi előírásokon, és megtarthatóak lesznek a kulturális rendezvények, ám létszámkorlát és egyéb feltételek mellett.
A Szlovák Kulturális Minisztérium tájékoztatta a lakosságot a döntésről, amit a kormány hozott meg a pénteki online ülésén.
A miniszterelnökkel és az egészségügyi miniszterrel folytatott hosszú politikai tárgyalások és a szakértőkkel folytatott konzultációk után sikerült előrelépni
– fogalmazott Natália Milanová kulturális miniszter, aki elmondta, hogy a pontos feltételeket a Szlovák Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) rendelete fogja meghatározni.
A Magyarországgal szomszédos országban a „Nyissuk meg a kultúrát!” kezdeményezés január 4-én látott napvilágot, és arra hívta fel a figyelmet, hogy a vendéglátóhelyek mintájára a mozikat, színházakat, koncerttermeket is meg lehetne újra nyitni.
(via Új Szó)
A világon 302 999 389 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma pedig 5 479 388 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint szombat reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban a világon 300 173 145 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 5 472 263 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid-19 betegségnek az Egyesült Államokban van a legtöbb fertőzöttje, 59 388 529. A halálos áldozatok száma 836 603.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
A német szövetségi és tartományi vezetők úgy döntöttek pénteki tanácskozásukon, amelyen az omikron koronavírus-variáns terjedésének megfékezése volt a téma, hogy országosan enyhítenek a karanténszabályokon, de a vendéglátóiparban szigorítanak.
Olaf Scholz kancellár és a 16 tartományi miniszterelnök videokonferencián tartotta a megbeszélést. Megállapodtak abban, hogy akik nemrég kapták meg második vagy harmadik oltásukat, vagy nemrég gyógyultak fel az új típusú koronavírus okozta Covid-19 betegségből, azoknak nem kell karanténba vonulniuk, ha vírusfertőzött személlyel kerültek kapcsolatba.
A karantén ideje csak tíz nap lesz, de hétre rövidülhet, ha közben az illető vírustesztje negatívnak bizonyul. Jelenleg a karantén akár 14 napos is lehet, különböző feltételektől függően.
A politikusok ezenkívül egyetértettek abban, hogy megszigorítják az éttermek, bárok, vendéglátóhelyek látogatásának feltételeit. A tervek szerint a vendégeknek a vendéglátóhelyekre belépésük előtt teszteltetniük kell magukat. Ez alól felmentés csakis akkor lenne lehetséges, ha a kliens már megkapta a harmadik, az emlékeztető oltást.
Scholz a tanácskozás után elmondta, hogy az újonnan diagnosztizált fertőzések száma valószínűleg nőni fog az omikron vírusváltozat miatt, sőt, sokáig sok feladatot ad majd a hatóságoknak, éppen ezért nem hozhatják ismét nehéz helyzetbe az egészségügyet. Újfent arra buzdította az embereket, hogy oltassák be magukat, és az emlékeztető oltást is vegyék fel. A kancellár leszögezte: szerinte kevés, hogy 72 százaléknyi a kétszer beoltott lakosok aránya, és 43 százalék alatti a háromszor beoltottaké.
(MTI)
Brit szakértők pénteki állásfoglalása szerint egyelőre nem szükséges a koronavírus elleni oltás negyedik dózisának alkalmazása, mivel a három vakcinaadagból álló jelenlegi oltási kurzus is sokáig jelentős védelmet nyújt.
A brit kormány számára oltásügyi ajánlásokat kidolgozó független tanácsadó bizottság (JCVI) péntek este ismertetett tájékoztatója leszögezi, hogy a harmadik, hatáserősítő oltási adag a korábban dominánssá vált delta és az azóta megjelent, gyorsan terjedő omikron vírusvariáns esetében is magas szintű lakossági immunitást biztosít a koronavírus-fertőződésből kialakuló súlyos, kórházi kezelést igénylő megbetegedések ellen.
A JCVI idézte a brit kormány egészségbiztonsági hivatala (UK Health Security Agency, UKHSA) által elvégzett legfrissebb nagyszabású vizsgálatot, amely kimutatta, hogy jóllehet az enyhe tünetekkel járó koronavírus-fertőződés elleni védelem hatékonysága a harmadik adag beadása után három hónappal 30 százalék körüli szintre gyengül, a három vakcinadózis azonban a legveszélyeztetettebb idős korcsoportokat is tartósan 90 százalék körüli hatékonysággal védi a fertőződésből kialakuló Covid-19 betegség súlyos szövődményei ellen.
Az oltásügyi tanácsadó testület közölte: minden tényezőt megvizsgálva áttekintette, hogy milyen potenciálisan kedvező egészségügyi hatásokkal járna a negyedik oltási dózis alkalmazásának azonnali elkezdése a legveszélyeztetettebb lakossági csoportokban az omikron okozta fertőzési hullámra adott válaszintézkedésként.
Az állásfoglalás szerint a bizottság ennek alapján azt a javaslatot fogalmazta meg, hogy a nagy-britanniai oltási kampányban továbbra is a hatáserősítő, emlékeztető harmadik oltási adagok minél szélesebb körű beadása kapjon elsőbbséget, mindenekelőtt az idősebb korcsoport tagjai és a kockázati csoportokba tartozók számára.
A JCVI szerint ugyanis a negyedik dózisok – vagyis a második emlékeztető oltási adagok – alkalmazása a 80 éven felüliek és az idősotthonok lakói esetében jelenleg csak korlátozott előnyökkel járna, miközben jelentősen megterhelné a már zajló oltási programot.