Kínai tudósok számoltak be egy, a NeoCov nevű koronavírus-variánsról szóló vizsgálatról, amely – a nemzetközi sajtóban megjelent cikkek szerint – akár minden harmadik fertőzött számára halálosnak bizonyulhat. Ez utóbbit több médium is cáfolta, azt viszont nem, hogy a mostani oltások nem védenének ez ellen a vírus ellen.
A variánst a Kínai Tudományos Akadémia és a Vuhani Egyetem kutatói azonosították. Közlésük szerint a NeoCov a denevérek között jelent meg Dél-Afrikában, és egyelőre még csak az állatok között terjed,
azonban fennáll annak a lehetősége, hogy tovább mutálódik, és átterjed az emberre is.
A tudósok a BioRxiv nevű folyóiratban megjelent, a vírus és az ahhoz kötődő kutatást ismertető tanulmányban azt írták, hogy a NeoCov összetétele az egyes koronavírus-fajták közül leginkább a MERS-víruséhoz hasonlít, amely 2012-ben jelent meg Szaúd-Arábiában, és 2015-ben találták meg az ellenszert az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint.
Egyes sajtóhírek szerint a tudósok figyelmeztettek arra is, hogy a vírus az ACE2 nevű, az emberi szervezetben is megtalálható enzimet is képes lehet használni a sejtekbe való behatoláshoz – igaz, hogy egyelőre csak jóval kisebb mértékben, mint a a denevéreknél található ACE2-es enzim esetében.
Ennél is fontosabb, hogy a tudósok szerint a SARS-CoV-2 vagy a MERS-koronavírusok ellen termelt antitestek
ez ellen a vírus ellen nem nyújtanának védelmet.
A vizsgálataink rámutattak arra, hogy a mostani koronavírus-oltások nem megfelelők ahhoz, hogy védjenek ez ellen a fertőzés ellen, ha az emberre is átterjedt – írták a tudósok, akik szerint sem az oltás, sem a SARS- vagy MERS-fertőzésen való átesés sem adna védelmet.
Mindezt azzal indokolták, hogy a NeoCovnál jelentős mutációk láthatók a receptorkötő doménnél (RBD), amelynek jelentős szerepe van abban, hogy a vírus be tud-e hatolni a sejtekbe.
A nemzetközi sajtóban több médium is arra hívta fel a figyelmet, hogy a kínai tudósok tanulmánya egyelőre még nem esett át szakmai lektorálásán (peer review), vagyis egyelőre korai lenne készpénznek venni az abban leírtakat. Ezenkívül több olyan állítást is cáfoltak, ami az új vírusról megjelent a külföldi sajtóban.
Egyrészt a leírtak szerint nem igaz, hogy a vírus mortalitása ennyire magas lehetne, illetve az sem, hogy laboratóriumi körülmények között képes lett volna fertőzni az emberi ACE2-enzimen keresztül. Az utóbbival kapcsolatban elismerték: a vizsgálat rámutatott arra, hogy ha a vírus mutálódik, idővel tényleg képes lehet az emberre is átterjedni, de egyelőre ez még csak távoli veszély.
Az az információ pedig, hogy minden harmadik ember is belehalhat a NeoCovba, e cikkek szerint pusztán abból ered, hogy a NeoCovot a MERS-vírussal hozták összefüggésbe – amelynek valóban 35 százalék körüli volt a mortalitása. Ebben a kérdésben nem könnyű igazságot tenni, ugyanis a BioRxiv-tanulmányban mindössze annyi írtak, hogy a vírus „lehetséges biológiai veszélyt jelent”. Ha a mutációk révén a NeoCov átterjed az emberre, elképzelhető, hogy olyan tempóban terjedhet majd, mint a SARS-CoV-2 változatai, és olyan halálos lehetne, mint amilyen a MERS-koronavírusok voltak – áll a tanulmányban.
Egy dolgot viszont a vírus veszélyességét kétségbe vonó cikkekben sem cáfoltak: méghozzá azt, hogy egy ilyen vírusváltozat emberre való terjedése esetén kérdésessé válna, mennyit érnek ellene a mostani koronavírus-variánsokkal szemben ható vakcinák.
Az utóbbi hetekben egyébként több olyan koronavírus-változat is megjelent, amelynek létezése egyelőre még meglehetősen kétségesnek mondható. Ezek közé tartozik az omikron- és delta-variáns kombinációja, a deltakron, valamint az influenza és a koronavírus egyvelege, a flurona.
(via NDTV, Indian Express, Business Insider, BioRxiv )
Martin Hirsch, a francia állami kórházak vezetője megkérdőjelezi a beoltatlanok általános egészségügyi ellátását:
Mindenkinek rendelkezésére állnak az ingyenes és hatékony hatóanyagok, azonban ha valaki lemond róla, kérdés, hogy valóban megérdemli-e a kórházi ellátást – elvéve a helyet azokról a betegektől, akik mindent megtettek az egészségük érdekében.
A párizsi kórházi rendszer vezetője vitákat váltott ki, miután megkérdőjelezte az oltástagadók egészségügyi ellátásának elérhetőségét.
az intenzív osztályra kerülő koronavírusos betegek kezelését teljes mértékben a francia állam fedezi: az adófizetőknek ez napi 3000 euróba kerül, és általában körülbelül egy hétig tart.
(via independent.co.uk)
A brit tudósok arra kérik az Egyesült Királyságot, hogy segítsen fellendíteni a vakcinagyártást a szegényebb országokban: több mint 300 szakértő által aláírt levélben fejtik ki, hogy a szegényebb országok átoltottsága az egyetlen megoldás a további mutációk megelőzésére.
A szakértők szerint, ha az ország nem osztja meg a koronavírus elleni védőanyag technológiáját a világgal, és nem növeli a globális vakcinázási lefedettséget, a vakcinák nem lesznek hatékonyak az újabb variánsoknál, ugyanis a világ népessége továbbra sem lesz elegendően átoltva.
A szegényebb országok oltatlanságának engedélyezése meggondolatlan közegészségügyi cselekedet
– mondták, arra sürgetve az országot, hogy bővítse a vakcinagyártási és -elosztási kapacitását az alacsony és közepes jövedelmű országokba.
Franciaországban nem indokolt jelenleg a koronavírus elleni oltás negyedik adagja, és kontraproduktív hatással lenne a közvéleményre is – közölte a kormányzati oltási stratégiáért felelős szervezet, a COSV.
A rendelkezésre álló adatok jelenleg nem indokolják második emlékeztető oltás, azaz a vakcina negyedik adagjának bevezetését, jóllehet a kérdés legitim a járvány terjedésének jelenlegi nagyon magas szintje miatt
– írta a kormánynak ajánlásokat készítő szervezet a január 19-i jelentésében, amelyet csütörtökön tett közzé az AFP francia hírügynökség.
Kivételt jelentenek az autoimmun betegségben szenvedők, akiknek a COSV már korábban ajánlotta a második emlékeztető adag beadását.
A többiek számára – a szakemberek álláspontja szerint – nincs jelentős hozadéka az esetleges második emlékeztető oltásnak. A kormányzat számára ajánlásokat készítő szervezet felhívta a figyelmet arra is, hogy egy azonnali negyedik oltási kampány kontraproduktív hatással járna, mert a közvélemény könnyen értelmezhetné az oltakozás hatékonyságának megkérdőjelezéseként, s a túl gyakorinak tekintett oltás az attól történő elfordulás kockázatával is járna.
A kormányzati szervezet ugyanakkor nem zárta ki, hogy újabb tudományos adatok tükrében a jövőben módosíthatja az álláspontját.
A COSV viszont fokozott figyelemmel kíséri azon kórházban ápolt, 80 éven felettiek állapotának alakulását, akik már megkapták az első emlékeztető oltást. Az ő esetükben december elején emelkedett a kórházi ápolásra szorulók száma, s amennyiben ez a folyamat folytatódik a következő hetekben, elképzelhető, hogy a COSV ajánlja majd ennek a korosztálynak a negyedik oltás felvételét – jelezték a szakemberek.
A 65 éven felüliek számára szeptemberben kezdődött meg a harmadik oltás kampánya, amelyet fokozatosan terjesztett ki a kormány novembertől a 12 éven felüliek számára. Eddig az oltásra jogosultak 60 százaléka (34,5 millió francia) kapta meg az emlékeztető adagot, s naponta több mint 200 ezerrel nő a számuk.
A napi esetszám heti átlaga az előző héthez képest 8 százalékkal csökkent, de még mindig nagyon magas, csütörtökön 392 ezer új fertőzöttet regisztráltak. A kórházi kezelésre szorulók száma változatlanul növekedőben van, de az intenzív osztályon ápoltak száma harmadik hete folyamatosan csökken.
via MTI