Egy új cseppfolyósítottföldgáz-projekt Afrika nyugati partjainál felkeltette az európai országok figyelmét, melyek szeretnék csökkenteni függőségüket az orosz energiaellátástól.
A Szenegál és Mauritánia partjai közelében található mező mintegy 15 billió köbméter gázt tartalmaz – ötször többet, mint amennyit Németország 2019-ben egész évben felhasznált –, de várhatóan csak jövőre kezdheti meg működését.
Azonban Európa még egy ilyen forrással is messze lenne attól, hogy megoldja az orosz–ukrán háború kirobbanása miatt kialakuló energiaválságot, mondják a szakértők.
Gordon Birrell, a projektet társfejlesztő BP egyik vezetője szerint a fejlesztés „nem is lehetne időszerűbb”, mivel Európa igyekszik csökkenteni az orosz földgáztól való függőségét a gyárak működtetése, az áramtermelés és az otthonok fűtése terén, írja a The Independent.
Rakétatámadás érte a zaporizzsjai területet kedd este, amelynek legalább 7 áldozata volt.
A Pravda szerint Kirilo Timosenko, az ukrán elnöki hivatal vezetőhelyettese számolt be először a hírről. Azt mondta: az oroszok tüzérségi lövegekkel és MLRS-rakétavetőkkel lőtték a várost,
és ennek következtében legalább hét ember meghalt, további hét ember megsebesült.
Az amerikai kormányzat megvitatta az Oroszország atomfegyver-használatára adott lehetséges válaszlépéseket – mondta Joe Biden amerikai elnök a CNN-nek adott interjúban, írja a TASZSZ orosz állami hírügynökség.
Voltak erről megbeszélések, de a részletekbe nem megyek bele. Felelőtlenség lenne részemről arról beszélni, hogy mit tennénk vagy mit nem tennénk
– mondta Joe Biden.
Az amerikai elnök hozzátette, nem számít arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök taktikai atomfegyvereket vetne be az ukrajnai konfliktusban. Véleménye szerint ez a forgatókönyv „szörnyű végkifejlethez vezethet”.
Dmitrij Medvegyev, Oroszország Biztonsági Tanácsának helyettes vezetője néhány órával Biden nyilatkozata előtt azt mondta: az amerikai MLRS rakétarendszer Kijevbe szállítása felgyorsítja az orosz–ukrán konfliktus világháborúvá válását.
A leggyorsabb módja annak, hogy az ukrajnai konfliktust egy világháború visszafordíthatatlan következményévé fokozzák, ha a kijevi vezetést nagy hatótávolságú MLRS-szel látják el
– írta Telegram-csatornáján a helyettes vezető. Medvegyev azt tanácsolta a NATO vezetésének és az Egyesült Államok intézményeinek, hogy gondolkodjanak józanul, és mérjék fel a kockázatokat.
A nyugati márkák az orosz–ukrán háború kitörése után gyorsan döntöttek, hogy ne veszítsenek vásárlót a világ többi részén: inkább kivonulnak az orosz piacról. Vevőt pedig nem nagyon kell keresni az eladósorba került leányvállalatokra, szinte teljesen ismeretlen, harmadvonalbeli vállalkozók jelentkeznek be értük, irdatlan összegeket előrántva a mellényzsebükből.
Putyin Oroszországában szépen épül ki tehát az oligarcháknak egy új köre – mialatt egyre több régi motoros veszti életét felettébb gyanús körülmények között. Erről bővebben ebben a cikkünkben írtunk.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Keddi percről percre cikkünk ide kattintva érhető el.
Tartsanak velünk ma is!