Lengyelország szerint teljes mértékben Oroszország felelős a rakétacsapásért
További Külföld cikkek
- Biológiai szüleihez kerül Izraelben az a kétéves kislány, akit lombikprogramban cseréltek el
- A szükség törvényt bont: hol végezheti a dolgát a transznemű képviselő a Capitoliumban?
- Lefolyócsőbe szorult egy macska, ki kellett vágniuk a tűzoltóknak
- Elrabolhatták a 28 éves rabbit, akinek Dubajban találták meg a holttestét
- Bulizó fiatalokra robbant egy kézigránát Horvátországban, egyikük azonnal meghalt
November 15-én, az esti órákban rakéta csapódott egy gabonaszárítóba a NATO-tag Lengyelországban, az ukrán határhoz közeli Przewodów városában; a támadásban két ember meghalt. Az incidens után rendkívüli ülést hívott össze a lengyel és a magyar kormány is. Andrzej Duda lengyel elnök és Mateusz Morawiecki kormányfő az államfői hivatal kötelékében működő Nemzetbiztonsági Irodában (BBN) hívta össze az illetékeseket, a kialakult válsághelyzet miatt az államfő és a miniszterelnök a kormány nemzetbiztonsági és védelmi bizottsága tagjaival tanácskozott, és az orosz nagykövetet is bekérették a külügyminisztériumba.
A lengyel kormányszóvivő a rendkívüli ülés után bejelentette, hogy a kabinet megvizsgálja, fennállnak-e az okai a NATO 4. cikkelyének aktiválására (amely azt mondja ki, hogy a tagállamok tanácskozni fognak egymással, valahányszor bármelyikük véleménye szerint egy adott ország területi épségét, politikai függetlenségét vagy biztonságát veszély fenyegeti). A lengyel kormányszóvivő azt is közölte, hogy fokozták az ország fegyveres erőinek készültségét. Végül össze is hívtak egy ülést, de nem a négyes cikkely alapján.
Jens Stoltenberg főtitkár a tanácskozást követően arról számolt be, hogy az incidens után tovább erősítik a NATO keleti szárnyát, és a jövőben növelik az Ukrajnának szállított légvédelmi eszközök mennyiségét, valamint a légvédelmi rakétarendszerek mellett légvédelmi célú drónokat is szállítanak Ukrajnának, amelyek a cirkáló- és ballisztikus rakéták kivédésében is segíthetnek. A NATO-főtitkár kifejtette, hogy ez az eset azt bizonyítja, hogy
az ukrajnai háború veszélyes helyzeteket teremt, amelynek a NATO területein is lehetnek következményei.
Egyúttal kijelentette: ahhoz, hogy a lengyelországihoz hasonló incidenseket megelőzzék a jövőben, meg kell állítani és békére kell kényszeríteni az oroszokat.
Mindeközben kedden rakétatámadás érte a Barátság kőolajvezetéket is. A Mol lapunknak adott válaszában azt írta: „A találat következtében a Barátság vezetéken a Magyarország, Csehország és Szlovákia felé történő kőolajszállítások ideiglenesen leálltak.”
A magyar kormány is reagált
Orbán Viktor miniszterelnök kedd este 8 órára összehívta a Védelmi Tanács ülését a Karmelita kolostorba. Az ülést megelőzően Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter telefonon egyeztetett Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral. A Védelmi Tanács ülésén Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter, Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter, Pintér Sándor belügyminiszter, valamint Bordás Gábor, Kovács József és Nagy János államtitkárok vettek részt.
A Védelmi Tanács kedd esti tanácskozása után a szerdai kormányülésen is részletesen értékelték a lengyelországi rakétacsapás és a Barátság kőolajvezeték elleni támadás miatt kialakult helyzetet. A magyar kormány reggel 8 órakor ült össze a Karmelita kolostorban, majd azt követően Szijjártó Péter külügyminiszter és Orbán Viktor miniszterelnök is Belgrádba utazott a magyar–osztrák–szerb csúcstalálkozóra. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő az ülést követő Kormányinfón ismertették a kormány döntéseit. A Kormányinfó percről percre tudósítását ide kattintva olvashatják el.
A magyar–osztrák–szerb csúcstalálkozón Orbán Viktor miniszterelnök később kijelentette:
majd hozzátette, az pedig, hogy kedden megszűnt az olajellátás keleti irányból Magyarország felé, jól mutatja, hogy a gazdaság is veszélyben van. Szijjártó Péter külügyminiszter videóval jelentkezett Belgrádból, és bejelentette, hogy szerda délután alacsony nyomással újraindult a kőolajszállítás a Barátság kőolajvezetéken. A normális szint helyreállítása érdekében a műszaki munkálatok továbbra is zajlanak – tette hozzá a miniszter.
Támadás vagy szerencsétlen baleset?
Joe Biden amerikai elnök magyar idő szerint szerda hajnalban arról beszélt, hogy a röppályája alapján a rakéta szinte biztos, hogy nem Oroszországból érkezett, amit az elsődleges információk is megerősítettek. Helyszíni fotók alapján az elemzők arra mutattak rá, hogy egy ukránok által használt légvédelmi rakétáról lehet szó, amit később Joe Biden hivatalosan is bejelentett. A belga védelmi miniszter szerint azonban
más, orosz cirkálórakétákból származó maradványokat is találtak a helyszínen.
A lengyel elnök úgy véli, nem szándékos támadás történt, a miniszterelnök viszont nem zárja ki, hogy a rakétacsapás provokáció volt.
Az ügy érdekessége, hogy Przewodówtól pár kilométerre, a határ ukrán oldalán fontos stratégiai célpont található, a dobrotviri hőerőmű, ami nemcsak hogy célpont volt, hanem találat is érte a keddi támadásban.
Medvegyev: Közeledik egy újabb világháború
A lengyelországi rakétacsapást követően a NATO és a G7-országok vezetői szerda hajnalban találkoztak. Az eset aggodalmat keltett a vezetőkben, hogy az ukrajnai konfliktus átterjedhet Ukrajna határain, és a tanácskozás végén egy közös nyilatkozatban elítélték „Oroszország barbár rakétatámadásait Ukrajna ellen”. Majd a G20-ak is hasonlóan tettek, és jelezték, hogy minden támogatást megadnak a lengyel hatóságoknak a vizsgálathoz, és szoros kapcsolatban maradnak annak érdekében, hogy megvitassák a következő lépéseket. Nyilatkozatuk szerint „a mai kor nem lehet a háború korszaka”.
Az incidenst az orosz fél sem hagyta szó nélkül. Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök, Vlagyimir Putyin bizalmasa szerint a lengyel területen történt robbanás azt mutatja, hogy a Nyugat egyre közelebb kerül egy újabb világháborúhoz, míg Dmitrij Poljanszkij, Oroszország állandó ENSZ-képviselőjének első helyettese katonai provokációról beszélt.
Zelenszkij bizonyítékokat akar
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök még éjszaka a háború eszkalációjának nevezte az esetet, és közölte: Ukrajna már régen megmondta, hogy a „terroristaállam” nem áll meg az országuknál, tovább fog menni. Az államfő szerdán telefonon beszélt Andrzej Duda lengyel államfővel, és részvétét fejezte ki az orosz „rakétaterror” következtében meghalt lengyel állampolgárok miatt. Az ukrán elnök hangsúlyozta, hogy „Ukrajnát, Lengyelországot, egész Európát és a világot teljes mértékben meg kell védeni a terrorista Oroszországgal szemben”.
Az ukrán légierő pedig arról biztosította Lengyelországot, hogy mindent megtesz annak érdekében, hogy elősegítse az incidens kivizsgálását. Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó arról beszélt, hogy Oroszországot terheli minden felelősség bármiféle rakétaincidensért, miután ő indított háborút Ukrajna ellen.
Bár az amerikai elnök hivatalosan is bejelentette, hogy ukrán légvédelmi rakéta robbant fel Lengyelországban, Zelenszkij meg van győződve arról, hogy a rakéta nem ukrán volt. Egy újságírókkal folytatott televíziós beszélgetés közben elmondta, hogy megkapta az ukrán hadsereg, illetve a légierő parancsnokságának jelentéseit, és „nem tud nem bízni bennük”.
Azt akarom, hogy tisztességesek legyünk, és ha ez a mi légvédelmünk működése közben történt, akkor erre bizonyítékot akarok
– jelentette ki. Kiemelte, hogy az ukrán szakembereket már be kellett volna engedni a baleset helyszínére. Szavai szerint azonban Ukrajna még nem kapott felkérést a lengyelországi rakétaincidens körülményeinek kivizsgálására. Zelenszkij azt is nehezményezte, hogy bár szerinte Ukrajna egész Kelet-Európa „élő pajzsa”, ő ezt még nem hallotta a Nyugattól.
Lengyelország szerint Oroszország a felelős
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök hivatalos Facebook-oldalán arról írt, remélhetőleg ez volt az első és utolsó ilyen eset, hogy Oroszország Ukrajna elleni háborújának lengyel áldozatai voltak. A kormányfő kijelentette, bár az incidens pontos okát egyelőre nem tudják, abban biztosak, hogy a történtekért teljes mértékben Oroszország felelős.
Néhány héttel ezelőtt az elnökkel, a honvédelmi miniszterrel, a belügy- és közigazgatási miniszterrel, valamint tábornokokkal és szolgálati főnökökkel együtt nagyon részletes, hosszú távú elemzést végeztünk a lehetséges forgatókönyvekről. Az olyan események, mint a tegnapi, már többször is beszélgetés, elemzés és vita tárgyát képezték
– fogalmazott a miniszterelnök, aki úgy véli, Oroszország biztosan nem nyeri meg a háborút.
Morawiecki szerint nem engedhetjük meg magunknak, hogy féljünk, hiszen a félelem a gondolkodás gyilkosa, ami ellen a leghatékonyabb fegyvereket a bátorság és a szolidaritás jelenti. A kormányfő hozzátette, folyamatos kapcsolatban állnak az ukránokkal, hogy tisztázzák a rakétacsapás okait.
(Borítókép: A lengyel rendőrség által közzétett képen igazságügyi orvosszakértők láthatók, akik azt a helyet vizsgálják, ahol becsapódott a rakéta. Fotó: POLISH POLICE / AFP)