- Külföld
- barátság kőolajvezeték
- európai unió
- szankciók
- lengyelország
- németország
- magyarország
- csehország
- szlovákia
Több ország irányába is leállítaná az Európai Unió a Barátság vezetéken keresztüli olajszállítást
További Külföld cikkek
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
- Lezuhant egy kisrepülőgép egy brazíliai üdülővárosban
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
Az Európai Unió javaslatot tett a Németországba és Lengyelországba irányuló orosz kőolajszállítások hivatalos leállítására – értesült a Bloomberg. A két ország korábban mentességet kapott az orosz olajra vonatkozó szankciók alól.
A mentesség ellenére Lengyelország és Németország már leállította a nyersolaj átvételét a vezetéken keresztül, és ezzel beváltották a korábbi ígéreteiket. A Bloomberg által megismert dokumentumok szerint javaslat született a szankció alóli mentesség megszüntetésére. Az orosz kőolajra vonatkozó mentességet tavaly nyáron engedélyezték az orosz kőolajtól függő országok számára.
A szankció alóli mentesség eltörlése szimbolikus lépés lenne az Európai Unió részéről, mivel a németek és lengyelek már fontos lépéseket tettek azért, hogy leváljanak az orosz kőolajról.
Az UNIÓS TERVEK SZERINT mAGYARORSZÁG, CSEHORSZÁG ÉS SZLOVÁKIA TOVÁBBRA IS MENTESSÉGET ÉLVEZNE AZ OROSZ KŐOLAJAT ÉRINTŐ SZANKCIÓ ALÓL.
Németország és Lengyelország 2022-ben átlagosan napi 480 ezer hordónyi importot bonyolított le a Barátság kőolajvezetéken keresztül. A vezeték déli ágán a Magyarországra, Szlovákiába és Csehországa irányuló szállítás napi átlagban csaknem 290 ezer hordónyi volt, ami az idei évben kismértékű csökkenést jelent.
A mentesség megszüntetésére irányuló javaslat az Európai Unió tizenegyedik szankciócsomagjának részét képezheti. A szankciós csomag életbe lépéséhez az összes tagállam támogatására lenne szükség, de a folyamatban lévő tárgyalások miatt még azelőtt megváltozhat, hogy hatályba lépne.
(Borítókép: Olajfinomító Németországban. Fotó: Krisztian Bocsi / Bloomberg / Getty Images)