Közép-ázsiai bevándorlók hagyják el Oroszországot az ukrajnai háború miatt − jelentette ma reggel az Agence France-Presse.
Az elmúlt évtizedben Oroszországban élt és dolgozott Zoir Kurbanov tádzsik építőmunkás egyike azoknak, akik úgy döntöttek, hogy ideje hazamenni. A bérek csökkennek, és
a férfiakat az a veszély fenyegeti, hogy Moszkva a frontra küldi őket.
Kurbanov ajánlatot kapott Mariupol és Donyeck − a megszállt Ukrajna városai − építkezési munkáira − közölte a The Guardian.
Visszautasítottam
− mondta a 39 éves férfi. Úgy döntött, hogy vállalja a hatalmas fizetéscsökkenést, és visszatér Tádzsikisztánba.
Oroszország egyre gyakrabban próbál közép-ázsiai migránsokat csábítani, hogy Ukrajna általa megszállt részein dolgozzanak, vagy csapdába csalja őket, hogy a hadseregében harcoljanak. Az orosz hatóságok valamilyen – valós vagy kitalált – bűncselekmény feltárása ürügyén az orosz migránsokat néha kemény választási lehetőség elé állítják: börtön, vagy frontra vonulnak.
Egy orosz bíróság államárulásért és terrorizmusért elítélte Denisz Kapusztyin ukrajnai orosz aktivistát, amiért fegyveres betöréseket szervezett Ukrajnából az oroszországi Brjanszki területre − jelentette az állami TASZSZ hírügynökség.
Kapusztin, más néven Denisz Nyikitin, egykori vegyes harcművészetek harcosa és az Orosz Önkéntes Testület (RVC) tagja − közölte a Sky News.
Az RVC egy ukrajnai fegyveres ellenzéki csoport, amely idén többször is behatolt Oroszországba.
A Kreml csütörtökön azt mondta, hogy a Cseh Köztársaság döntése az orosz állami tulajdonú ingatlanok befagyasztásáról törvénytelen, és Moszkva megtorlást helyezhet kilátásba az ellenségesnek nevezett lépés miatt − írta meg a The Guardian.
A cseh kormány szerdán közölte, hogy befagyasztotta a területén lévő orosz állami tulajdonban lévő ingatlanokat, kiterjesztve ezzel a Moszkva ukrajnai háborúja miatt bevezetett szankciókat.
A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov azt mondta, hogy a cseh lépés a nemzetközi jog szempontjából törvénytelen, és Moszkva elemezni fogja azt.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön kijelentette, hogy Ukrajna magához ragadta a kezdeményezést Oroszországtól a Fekete-tengeren, és visszavonulásra kényszerítette az orosz haditengerészeti flottát a tenger keleti részén − írta meg a The Guardian.
Szeretném megjegyezni, hogy most már − a mi akcióink egyik fő eredményeként − Oroszország nem tudja a Fekete-tengert ugródeszkaként használni a világ más régióinak destabilizálására
− írta az ukrán elnök a Telegramon.
Egy közvélemény-kutatás szerint az oroszok többsége továbbra is támogatja az ukrajnai háborút − közölte a Sky News.
Az Institute for the Study of War (ISW) szerint a Levada Központ − egy független orosz közvélemény-kutató szervezet − jelentése szerint a megkérdezettek 76 százaléka mondta azt, hogy támogatja Oroszország katonai műveleteit.
Azt is írták, hogy a megkérdezettek 62 százaléka szerint az invázió jól halad, míg 21 százalék szerint Oroszország számára meglehetősen vagy nagyon rosszul halad.
A központ november 14-én közölte, hogy a megkérdezettek kétharmada szerint Oroszország egésze jó irányba halad.
Az ellenkezőjét gondolók 45 százaléka az ukrajnai háborút említette.
Egy ellenzéki irányultságú kutatószervezet, a Russian Field arról számolt be, hogy a megkérdezettek 48 százaléka szerint Oroszországnak részt kellene vennie a béketárgyalásokon.
Eközben 74 százalék támogatná Vlagyimir Putyint, ha „holnap” aláírna egy békeszerződést − tették hozzá.
Az orosz állami atomenergetikai vállalat arról számolt be, hogy turbinalapátok törtek el egy olyan erőműben, ahol a vállalat két olyan típusú reaktort telepített, amelyet Törökországban is épít, és amelyet Magyarországon is tervez − írta meg a The Guardian.
Az orosz atomerőműveket üzemeltető Roszenergoatom közölte, hogy nem világos, mi okozta a lapátok törését, ami miatt vasárnap le kellett állítani a Szentpétervártól nyugatra fekvő leningrádi atomerőmű egyik blokkját.
A legfontosabb most az, hogy megértsük a lapátok tönkremenetelének okát. Ez egy új jelenség
− mondta Alekszandr Sutikov, a Roszenergoatom vezetője. Elmondta, hogy a javításoknak december 22-ig be kell fejeződniük.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index pénteki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!