Tömegsírral a küszöbén vált „halálzónává” Gáza legnagyobb kórháza
További Külföld cikkek
- Továbbra sincs nyugalom Georgiában, elutasították az elnök keresetét a választással kapcsolatban
- Alig értek véget a választások, Trump miatt már a kormányalakítással foglalkoznának Írországban
- NATO-főtitkár: A NATO-nak Ukrajna támogatására kell összpontosítani, nem a béketárgyalásokra
- Joe Biden kegyelme Donald Trumpot segítheti
- Puccskísérlet Dél-Koreában: betiltották a pártokat, de a parlament ellenáll
Az ENSZ és a WHO szakértői csoportjának szombaton sikerült bejutnia a kórházba. Nagy kockázatot vállaltak az akcióra kijelölt emberek, hiszen a közelben jelenleg is súlyos harcok folynak.
Izrael azzal vádolja a Hamász palesztin iszlamista szervezetet, hogy a kórház alatt egy parancsnoki központot működtet – ezt a Hamász és a kórház személyzete is tagadja, írja a Sky News.
A WHO szombat este kiadott közleményében azt írta, hogy csapata azután érkezett a kórházhoz, hogy az Izraeli Védelmi Erők (IDF) kiürítési parancsot adott ki a kórház területén menedéket kereső 2500 menekültnek.
A biztonsági helyzethez kapcsolódó időkorlátok miatt a csapat csak egy órát tölthetett a kórházban, amely »halálzónának« minősítette az intézményt. A csapat felfedezett egy tömegsírt a kórház bejáratánál, és azt jelentették, hogy több mint 80 embert temettek oda. Az al-Sífa kórház – amely egykor a legnagyobb, legfejlettebb és legjobban felszerelt kórház volt Gázában – lényegében megszűnt orvosi intézményként működni
– írták.
The full @WHO statement on the @UN assessment mission to the Al-Shifa hospital, which colleagues described as a “death zone.”
— Tedros Adhanom Ghebreyesus (@DrTedros) November 18, 2023
The extreme suffering of the people of #Gaza demands that we respond immediately and concretely with humanity and compassion.https://t.co/2jDWgW0KXS pic.twitter.com/YqxPMrw9r9
Szinte mindenből hiány van
Hozzátették: a folyosók úsztak az orvosi hulladékban, ezek pedig növelik a fertőzések kockázatát. A betegek mellett az orvosok és az ápolók is „rettegnek a biztonságukért és az egészségükért, és evakuálásért könyörögtek”.
A WHO kijelentette: a kórházban a helyzet „kétségbeejtő” a víz, az áram, a gyógyszerek, az élelmiszer és az orvosi felszerelés hiánya miatt.
A szervezet szerint a hatalmas kórházkomplexumban szombaton még mindig 25 ápoló és 291 beteg volt, köztük 32 kritikus állapotban lévő csecsemő, 22 dialízisre szoruló és két intenzív osztályon kezelt beteg. A sérültek közül sokan súlyos fertőzésben szenvednek az antibiotikumhiány és a rossz higiéniai körülmények miatt.
An exclusive Al Jazeera footage documenting the first moments of the Israeli army raid yesterday into Al Shifa Hospital in Gaza City and the forcible evacuation of medical personnel and patients. pic.twitter.com/2CAT0P5J4c
— Quds News Network (@QudsNen) November 19, 2023
Az intézmény igazgatója és az AFP francia hírügynökség helyszínen tartózkodó újságírója szerint szombaton több százan hagyták el a kórházat, miután az izraeli hadsereg erre utasította őket. A hadsereg cáfolta, hogy elrendelte volna az evakuálást.
Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) szervezet bejelentette, hogy egyik munkatársának egy családtagja meghalt, egy másik pedig megsebesült az al-Sífából 137 embert evakuáló konvoj elleni támadásban. Az MSF nem pontosította a lövések forrását, írja az MTI.
Mint arról korábban beszámoltunk, az izraeli csapatok szerdán, kora reggel behatoltak az al-Sífa kórházba, és az egészségügyi komplexum egy meghatározott területén „precíz és célzott műveletet hajtottak végre a Hamász ellen”.
Az al-Sífa elleni rajtaütést egy hasonló katonai manőver előzte meg a kisebb Rantiszi gyermekkórházban, amelyet a haditengerészet kommandós egysége hajtott végre a hét elején. Az amerikai kormányzat nem kifogásolja az izraeli hadműveletet, de kérte, hogy az IDF tartózkodjon a légicsapásoktól az épületkomplexumba való behatolás előtt, hogy minimalizálják az orvosi csapatokra és az al-Sífában még bent fekvő palesztin betegekre leselkedő kockázatokat.
Közeleg a tűzszünet?
Katar vasárnap arról számolt be, hogy a Gázai övezetben lévő túszok szabadon bocsátásáról szóló tárgyalások előrehaladott állapotban vannak. A megbeszélések még folyamatban vannak, a vitás pontok gyakorlati és logisztikai kérdésekkel kapcsolatosak, írja a Tagesspiegel a dpa német hírügynökség nyomán.
Az N12 csatorna úgy értesült, hogy a Hamász hajlik 87 túsz – köztük 34 külföldi állampolgár – szabadon bocsátására. Cserébe Izraelnek ötnapos tűzszünetet kell vállalnia a Gázai övezetben, és el kell engednie a női palesztin foglyokat, az izraeli börtönökben lévő kiskorúakat és az úgynevezett biztonsági foglyokat.
A Hamász azt is követeli, hogy importáljanak több üzemanyagot az övezetbe. A tévéadó szerint a kommunikáció több közvetítőn és csatornán keresztül zajlik.