Az Egyesült Államok klímapolitikai okokra hivatkozva átmeneti időre felfüggeszti a cseppfolyósított földgáz (LNG) exportjáról szóló, függőben lévő döntéseket – közölte a Fehér Ház magyar idő szerint péntek éjjel.
Az MTI szerint a Joe Biden elnök aláírásával megjelent közleményben az áll, hogy a felfüggesztés ideje alatt az amerikai kormányzat áttekinti a cseppfolyósított földgáz exportjának hatásait az energiaárakra, az amerikai energiabiztonságra és a környezetre. Az elnöki közlemény az új LNG-engedélyekre vonatkozó szünetet egyben azzal magyarázza, hogy a klímaválság a mai idők egzisztenciális fenyegetése.
A közleményben Joe Biden azt hangoztatta, hogy az eddig tett lépéseken túl továbbiakra van szükség a klímaváltozás kezelése érdekében. Jennifer Granholm energiaügyi miniszter a döntéssel kapcsolatban újságírók előtt pénteken úgy nyilatkozott, hogy a felfüggesztés érinti a függőben lévő exportkérelmeket olyan országokkal, amelyekkel nincs szabadkereskedelmi megállapodás.
A Fehér Ház klímapolitikai tanácsadója, Ali Zaid azt mondta: az Egyesült Államok a jelenlegi és kivitelezés alatt álló szállítási kapacitások révén képes arra, hogy szövetségeseinek erős partnere legyen. Európa energiaszükségletére vonatkozóan úgy fogalmazott, hogy az orosz–ukrán háború után kialakult energiaválság idején az Egyesült Államok és Európa partnerségre lépett, amelynek keretében szállítási célokat tűzött ki. Ezeket a szállítási mennyiségeket 2022-ben és 2023-ban is rendre túlteljesítették – közölte, hozzátéve: 2022-ben a tervezett 37 milliárd köbméter helyett 56 milliárd köbméter cseppfolyós földgázt szállított az Egyesült Államok Európának, míg 2023-ban az előzetes megállapodásban szereplő 50 milliárd helyett 65 milliárdot.
Mike Johnson, az amerikai képviselőház republikánus házelnöke a döntésre reagálva azt írta:
Biden elnök úrnak ez a bejelentése éppoly felháborító, mint amennyire káros. Az LNG-exportterminálok, köztük például a Louisiana államban lévő Calcasieu Pass 2 leállítása nemcsak Amerika gazdasági növekedését akadályozza, hanem az olyan ellenfeleinket is megerősíti, mint Vlagyimir Putyin.
„Amióta Oroszország inváziója megkezdődött Ukrajnában, az amerikai kőolajtermelők megnövelték az európai partnereinknek küldött LNG-szállításokat, hogy megelőzzék a katasztrofális, kontinensnyi energiaválságot, és alternatívát nyújtsanak az orosz energiaexporttal szemben. Felháborító, hogy ez a kormány arra kéri az amerikai adófizetőket, hogy milliárdokat költsenek Oroszország legyőzésére, miközben tudatosan arra kényszeríti a szövetségeseket, hogy az orosz energiára támaszkodjanak, ami Putyinnak előnyt biztosít” – írta közleményében Mike Johnson.
Volodimir Zelenszkij elnök bejelentette az Ukrán Gazdasági Platform létrehozását szokásos esti beszédében – közölte az Ukrajinszka Pravda.
Megalapítjuk az Ukrán Gazdasági Platformot, amely a kis-, közép- és nagyvállalkozókat, valamint államunk különböző régióit fogja képviselni. A befektetők és az áttelepült vállalkozások is benne lesznek
– közölte az ukrán elnök.
Az elnök elmondta, hogy a Made in Ukraine nem csak egy márka, hanem egy nagy közösség, több millió ukrán, akik vállalkozásokban dolgoznak, és munkalehetőséget teremtenek mások számára. Arról tájékoztatott, hogy a platform munkáját a kormánynak az Elnöki Hivatallal, az oblasztyai állami közigazgatással és szakértőkkel közösen kell megszerveznie.
Az orosz fél szinte az egész frontvonalon támadásokat indított a minap: a legkeményebben Avdijivka és Marjinka térségében próbáltak előrenyomulni – írja az Unian.net az ukrán vezérkar jelentése alapján.
Avdijivka irányában az ukrán védők 19 támadást vertek vissza Novobahmutovka, Stepnoje, Avdijivka településeknél, és további 9 támadást Opytnoje, Vodyanoj, Pervomajszkoje és Nevelszkoje közelében, ahol az ellenség sikertelenül próbálta áttörni csapataink védelmét – írták.
A Donyecki területen, Marjinka irányában a védelmi erők továbbra is visszatartják a támadókat Georgijevka, Pobeda és Novomikhailovka közelében. Itt a közlemény szerint az oroszok 14 alkalommal próbáltak sikertelenül előrenyomulni.
Liman irányában az ukrán katonák hét támadást vertek vissza Terniv és Torszkoje térségében, ahol az ellenség megpróbálta áttörni az AFU védelmét. Bakhmut irányában a megszállók sikertelenül próbálták taktikai pozíciójukat javítani. A védelmi erők 10 támadást vertek vissza Bogdanivka, Ivanivszke, Kliscsijivka és Andrijivka közelében.
A sahtarszki irányban is visszavertek egy ellenséges támadást a Donyecki területen lévő Zolotoj Niva közelében. Zaporizzsja irányában az ukrán védők 5 ellenséges támadást vertek vissza Prijutnojtól északra, Krasznojtól délre és Verbovojtól nyugatra.
„Az ellenség nem mond le arról a szándékáról, hogy kiszorítsa egységeinket a Dnyeper bal partján lévő hídfőállásokból. Így a nap folyamán az ellenség 4 sikertelen támadást intézett az ukrán csapatok állásai ellen” – írta a jelentésben az ukrán vezérkar.
Az ukrán hadifoglyokkal való bánásmódért felelős koordinációs parancsnokság közölte, hogy Oroszország kiadta azoknak az ukrán hadifoglyoknak a listáját, akik az orosz fél állítása szerint a január 24-én Oroszországban lezuhant Il–76-os repülőgép fedélzetén tartózkodtak – írja az Ukrajinszka Pravda.
A Dmitro Usovval, a védelmi hírszerzés helyettes vezetőjével folytatott megbeszélésen elhangzott, hogy Oroszország megadott egy olyan listát, amelyet korábban az orosz propagandamédia is megosztott – közölte a testület.
Az ukrán Koordinációs Parancsnokság megerősítette, hogy a január 24-én tervezett csere keretében valóban 65 ukrán katonát hoztak volna vissza a listáról.
Elmondásuk alapján atonban a listán szereplő katonák hozzátartozói láttak fényképeket a repülőgép lezuhanásának helyszínéről, azonban nem tudták azonosítani a hozzátartozóikat a képeken látható maradványok alapján.
Kirilo Budanov, a Koordinációs Parancsnokság vezetője elmondta, hogy jelenleg nincsenek ellenőrzött információk arról, hogy kik voltak valójában az Il–76-os repülőgép fedélzetén.
Tisztelt olvasóink!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ma is!