Az utolsó üzenete az volt, hogy „hallom a lövöldözést” – ilyen volt a moszkvai terror az áldozatok szemszögéből
További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
Az oroszországi Crocus City Hallban történt merénylet azonosított áldozatainak száma egyre nő, a vasárnap délutáni adatok alapján számuk 137-re emelkedett az orosz nyomozóbizottság közleménye szerint. Továbbra is zajlik az áldozatok azonosítása.
A legtöbb olyan ember, akinek a hozzátartozója két nappal a tragédia után sem jelentkezett, tisztában van azzal, hogy kevés az esélye annak, hogy élve viszontlátja őt. De még mindig reménykednek.
Korábbi cikkünkben a megszólalt túlélők nyilatkozatait gyűjtöttük össze, akik elképesztő történeteket meséltek a félelemről, amit át kellett élniük. A Moszkovszkij Komszomolec orosz hírportál most a támadásban elhunytak személyes történetein keresztül idézte fel az eseményeket.
A Picnic-koncert, amely összekötötte őket
A terrortámadás estéjén a Crocus City Hallban egy orosz rockegyüttes, a Picnic adott koncertet.
Alekszej Volkov a terroristák első áldozata lehetett. A tragédia idején nem egy koncertre tartott – éppen ellenkezőleg, munkából indult volna haza. Alekszej a Crocus Expónál dolgozott szerelőként, a berendezések és dekorációk felszerelésére vették fel. Miután megbizonyosodott arról, hogy minden készen áll a show kezdetére, Alekszej elhagyta a koncerttermet – abban a pillanatban állt meg egy bűnözőkkel teli autó a Crocus közelében. Volkovot közvetlen közelről lőtték le.
A koncerten többek közt egy négytagú család – Ilona és Dmitrij Dolina, a 15 éves lányuk, Maria és a 10 éves fiuk, Georgij – tagjai is meghaltak. A házaspár nagyon szerette a Picnic zenekart, többször is elmentek koncertekre, többek között Dmitrij testvérének családjával. Ezúttal a gyerekeiket is magukkal vitték.
A terrortámadás messze legidősebb áldozata Irina Ivanovna Maslennikova volt. A nő április 12-én lett volna 72 éves. „Lelkes rajongója volt a Picnicnek” – emlékszik vissza egy barátja – „minden koncertre úgy ment, mint egy nyaralásra”. Irina Ivanovna szakmáját tekintve építészmérnök volt, nemrég ment nyugdíjba. Maslennikova egyedül ment a Crocusba, mivel lánya visszautasította a lehetőséget. A helye az erkélyen volt, utolsó üzenete pedig ez: „hallom a lövöldözést”. Irina Ivanovnának még volt ideje telefonálni, amikor elhagyta a termet. Ő és még körülbelül húsz másik ember a mosdóba menekült, hogy elbújjon.
Aztán egy lövés hallatszott a TELEFONBÓL – és csend.
Lubov Truntova, aki a Moszkva melletti Dubnában lakott, korábban soha nem hallgatta a Picnic zenekart, első alkalommal ment el a koncertjükre. A hozzá közelállók szerint Ljuba aktív ember volt, programozóként dolgozott a Nukleáris Kutatási Intézetben. Halálában van valami furcsa: Ljuba Telegram-oldalából ítélve 23 órakor jelentkezett. Arra a kérdésre, hogy hogyan lehetséges ez – annak a tudatában, hogy a terrortámadás helyi idő szerint este nyolckor kezdődött – nincs válasz.
Konsztantyin Csernikov egy barátjától kapott jegyeket, ráadásul az első sorok egyikébe. Konsztantyin a feleségével, Nataliával ment a koncertre. Az autója még mindig a Krokus közelében parkol. Nővére nem veszíti el a reményt: „hiszem, hogy a kórházban megtaláljuk őket a sebesültek között. Hiszen vannak olyanok, akik iratok nélkül fekszenek kómában”. A hozzátartozói már kétszer utaztak személyazonosításra – és mindkétszer kiderült, hogy más személyt mutattak be nekik.
Dmitrij Zsurovot sem sikerült azonosítani, felesége kórházba került, de már otthon van. A házaspár a csarnokban volt, amikor a terroristák lövöldözni kezdtek az emberekre. Egy golyó mellkason találta Dmitrijt, ő ráesett a feleségére, testével betakarva őt. A nő megvárta, hogy szünet legyen a lövések között, és kijött a csarnokból. Dmitrij ott maradt a székek között fekve.
A szórakozást az emlékezés válthatja fel
Tatjana Buckaja, az orosz Állami Duma képviselője vasárnap kijelentette, hogy a péntek esti terrortámadásban leégett koncerttermet nem lehet újjáépíteni, és helyette egy emlékhelyet kell létrehozni.
Lehetetlennek tartom, hogy a tragédia helyszínén újra koncerttermet építsenek, ahol szórakoztató rendezvényeket tartanak. Ez lehetetlen! Egy emlékhelyre van szükség. Az emlékezés és a gyász helyére
– idézi az mk.ru a képviselőnő Telegram-bejegyzését. Időközben megkezdődött a személyes tárgyak, dokumentumok és autók kiadása azoknak a személyeknek, akik a terrortámadás napján a komplexumban tartózkodtak.
Az Iszlám Állam később magára vállalta a merényletet, amelyben öt fegyveres vehetett részt. Azonnal megindult a hajtóvadászat. Szombat délelőtt a brjanszki régióban, az ukrán határ mellett fogták el azt a négy terroristát, akiket a moszkvai lövöldözéssel gyanúsítanak. Az elkövetők személyazonosságát is nyilvánosságra hozták.
Vlagyimir Putyin orosz elnök elmondta, „nincs jövőjük” azoknak, akik ezt a „barbár támadást” végrehajtották. A teljes beszédet ide kattintva tudja elolvasni.