Joe Biden: Mindent megteszünk, hogy megvédjük Izraelt
További Külföld cikkek
- Merényletet terveztek Ferenc pápa ellen, részleteket közölt az egyházfő
- Az egész világ Oroszországra figyel, érkezhet a megtorlás a moszkvai merényletre
- Uniós eljárás indul a TikTok ellen a romániai választásokba történő „beavatkozás” miatt
- Újra Waltonék lettek a leggazdagabb család a világon
- Az amerikai elnökválasztás megmutatta, hogy a hagyományos újságírásnak végleg befellegzett
„Mindent megteszünk, amit csak tudunk, hogy megvédjük Izrael biztonságát” – mondta Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke, azt mérlegelve, Teherán beváltja-e ígéretét, és fegyveres konfliktusba keveredik Izraellel azután, hogy egyik legmagasabb rangú katonai parancsnokát – vélhetően egy izraeli – rakétacsapással likvidálták a szíriai főváros kellős közepén.
Joe Biden szerdán a Fehér Házban találkozott Kisida Fumio japán miniszterelnökkel, akivel közös sajtótájékoztatót tartottak. A BBC tájékoztatása szerint az elnök ekkor beszélt újságíróknak arról, hogy Irán és „megbízottjai” fenyegetéseivel szemben – miszerint a helyi izraeli konzulátusok is veszélyben lehetnek egy lehetséges megtorlás miatt – vasszigorral járnak el.
Ahogy Netanjahu miniszterelnöknek is elmondtam, az Irán és megbízottjai által jelentett fenyegetésekkel szembeni elkötelezettségünk Izrael biztonsága érdekében vasszilárd, hadd ismételjem meg, vasszilárd
– mondta Joe Biden egy nappal azután, hogy egy interjúban tűzszünetre szólított fel a Gázai övezetben, és kijelentette, hogy nem ért egyet Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök háborús stratégiájával.
Mindenki Irán válaszlépésétől tart
Mint arról beszámoltunk, az iráni Forradalmi Gárda parancsnoka megesküdött, hogy „megbüntetik a cionista rezsimet”, miután húsvéthétfőn légicsapás érte Irán damaszkuszi nagykövetségét, hét ember halálát okozva. Az izraeli csapás teljesen elpusztította az iráni nagykövetség damaszkuszi épületét. A halottak között van a Forradalmi Gárda egyik magas rangú parancsnoka, Mohammad Reza Zahedi dandártábornok.
Teherán Izraelt tette felelőssé a csapásért, azonban az izraeli hadsereg nem volt hajlandó sem megerősíteni, sem cáfolni a vádat.
Amerikai tisztviselők azt mondták, most attól tartanak, hogy Irán megtorlásként Izraelen belüli célpontok támadását tervezi, ami újabb erőszakhullámot idézne elő a Közel-Keleten.
Amerikai tisztviselők megpróbáltak üzenetet küldeni az irániaknak, hogy a Biden és Netanjahu közötti nézetkülönbségek ellenére az Izrael elleni bármilyen támadásra agresszív amerikai válaszlépésekkel fognak reagálni.
Az Axios amerikai hírportál információi szerint a feszültség enyhítése érdekében Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Katar és Irak külügyminiszterei a héten beszéltek iráni kollégájukkal. A minisztereket arra kérték, hogy közvetítsék Biden közel-keleti főtanácsadójának, Brett McGurknak az üzenetét a deeszkaláció szükségességéről.
Arról, hogy vajon mi várható a Közel-Keleten, és vajon Teherán beváltja-e ígéretét, és fegyveres konfliktusba keveredik-e Izraellel a damaszkuszi rakétacsapás után, Siklós András beszélgetett Bordás Máriával, az NKE egyetemi tanárával a Kibeszélőben.