Lengyelországnak egyre súlyosbodó hibrid háborúval kell szembenéznie, a Belaruszból érkező illegális migráció kivédése érdekében pedig megkezdte teljes keleti határszakaszának további megerősítését – jelentette ki Donald Tusk lengyel miniszterelnök szombaton a lengyel–belorusz határnál.
A kormányfő a határtól mintegy 40 kilométerre fekvő Karakule faluban látogatta meg a határőrség és a hadsereg egységeit, miután jelentések érkeztek arról, hogy a belorusz titkos rendőrség több száz migránst szállított a lengyel határra, hogy összehangolt átkelési kísérlettel nyomás alá helyezzék a lengyel határvédelmet.
Ne legyenek kétségeinek, Belarusz egy Lengyelországgal szemben egyre agresszívebb szándékkal fellépő állam, amely társszervezője ennek a gyakorlatnak a lengyel határon
– fogalmazott.
Szerinte Lengyelországnak az Aljakszandr Lukasenka vezette belorusz rezsim szervezésében a keleti határra nehezedő nyomás mellett a növekvő orosz fenyegetés, valamint a bizonytalan geopolitikai helyzet miatt is meg kell erősítenie határvédelmét.
Tusk elmondta továbbá, hogy az illegális határátlépési kísérletek száma napról napra emelkedik, de Lengyelország számított erre, így a határ menti védművek korszerűsítésére irányuló munkálatok már megkezdődtek, az erődítéseket pedig a tervek szerint több lépcsőben építik ki a keleti határszakasz teljes hosszában.
Részleteket ugyan nem közölt a tervezett intézkedésekről, illetve az erre elkülönített pénzforrásokról, de közölte, hogy amikor Lengyelország biztonságáról van szó, akkor „nincsenek korlátok”. A kormányfő emellett reményének adott hangot, hogy az Európai Unió is hozzájárul a saját keleti határának megerősítését illető költségek fedezéséhez.
Az MTI beszámolója szerint Lengyelország, Litvánia és Lettország határa 2021 óta fokozott nyomás alá került Belarusz irányából, ahol migránsok ezrei táboroztak abban a reményben, hogy sikerül bejutniuk az Európai Unió területére.
Az Európai Unió azzal vádolja Aljakszandr Lukasenka belorusz vezetőt, hogy a migrációs válság megszervezésével torolja meg azokat a nyugati szankciókat, amelyeket a 2020. augusztusi, vitatott elnökválasztást követő tiltakozások elfojtása miatt hoztak. Lukasenka mindezt tagadja.
Az orosz csapatok megpróbálták kiterjeszteni az Ukrajna elleni hadműveleteket a Harkivi területen. Ukrajna megérti az Orosz Föderáció erőinek nagyságát és látja annak szándékát – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök péntek esti videóüzenetében.
„Katonáink, tüzérségünk, drónjaink választ adnak a megszállónak. Hálás vagyok minden egyes katonánknak, minden őrmesternek, minden tisztnek, akik pontosan úgy védik az állásainkat, ahogyan azt kell” – fogalmazott
Az elnök hozzátette, hogy a vezérkari főnök reggel és este jelentést tesz neki, a védelmi miniszterrel is állandó kapcsolatban áll, és mindent megtesznek, ami Ukrajna pozícióinak védelméhez szükséges.
Minden a harcosaink állhatatosságán múlik, és mindenki, aki most pozíciókat tart, egész Ukrajnát őrzi.
– hangsúlyozta Zelenszkij, majd hozzátette: „Fontos, hogy a partnerek időben történő ellátással támogassák harcosainkat és az ukrán ellenálló képességet. Valós időben. A csomag, amely valóban segít, az az Ukrajnába hozott fegyverek, nem csak magának a csomagnak a bejelentése. Köszönöm minden vezetőnek, aki így érzékeli a helyzetet”.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!