Információk szerint Oroszország és Szudán közel áll egy 25 évre szóló megállapodás aláírásához, amely kölcsönös katonai együttműködést jelentene a két ország között, és Oroszország számára hozzáférést biztosítana a Vörös-tengeri Port Sudan kikötővároshoz – jelentette az Asharq News arab hírportál június 4-én.
Szudánban 2023 áprilisa óta polgárháború dúl Abdel Fattah al-Burhan tábornok katonai kormánya és a Hemedti – Mohamed Hamdan Dagalo – tábornok vezette félkatonai csoport, a Gyors Támogató Erők (RSF) között.
Oroszország és Ukrajna összetett szerepet játszott a harcokban: a Kreml által támogatott Wagner zsoldos csoport korábban az RSF-et támogatta, míg a jelentések szerint 2023 augusztusában ukrán kommandósok érkeztek Szudánba a kormány támogatására.
A hullámvölgyek változását jelzi, hogy Malik Agar, a szudáni hadsereg által támogatott Átmeneti Szuverenitási Tanács alelnöke június 3-án Oroszországba érkezett, állítólag azzal a szándékkal, hogy találkozzon Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. A Bloomberg szerint az alelnök tárgyalni fog arról, hogy orosz fegyvereket és katonai támogatást kapjon a Vörös-tengeri kikötőhöz való hozzáférés biztosításáért cserébe.
Az arab médiumnak megszólaló források az állítólagos tervezet több részletét is ismertették, többek között azt, hogy Oroszország Szudán engedélyével egy kisebb haditengerészeti bázist hozhatna létre a Vörös-tengeren, amely legfeljebb 300 fős személyzet és négy hajó állomásoztatását tenné lehetővé. Cserébe Oroszország meg nem nevezett mennyiségű haditechnikai eszközt biztosítana a szudáni kormánynak.
Ugyanakkor elemzők szerint nem valószínű, hogy Oroszország bármelyik felet egyértelműen támogatná a szudáni háborúban, így kicsi a valószínűsége annak is, hogy Oroszország támogatása bármelyik irányba döntően billentse el a mérleg nyelvét.
„Felismerik, hogy a végén egyik fél sem lesz képes teljesen elpusztítani a másikat, az oroszok azt szeretnék, ha szoros kapcsolatokat tudnának fenntartani azzal, aki hatalmon lesz, amikor mindennek vége lesz” – fogalmazott Samuel Ramani, a brit Royal United Services Institute (RUSI) agytröszt munkatársa.
Elutasított a svájci parlament egy Ukrajnának nyújtandó 5,5 milliárd dolláros pénzügyi segélyt. A felsőház arra hivatkozott, a támogatás sérti a semleges országok számára engedélyezett hitelfelvételi korlátozásokat.
A törvényhozók 28 ellenszavazattal és 15 támogatóval utasították el azt a 15 milliárd dolláros segélycsomagot, amely a svájci fegyveres erők 10,1 milliárd frankos kiegészítő finanszírozását is tartalmazta.
A terv bukására sokan számítottak az elmúlt hetekben, különösen a jobboldali törvényhozók ellenezték. Érveik szerint a csomag sérti a svájci úgynevezett „adósságfék” szabályait – írta a Reuters.
A Fehér Ház hétfőn közölte, hogy Kamala Harris alelnök és Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó képviseli az Egyesült Államokat a június közepén Svájcban szervezett, ukrajnai békekonferencián, írja az MTI.
John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács kommunikációs koordinátora közölte, hogy a nemzetközi konferencián megerősítik majd az amerikai adminisztráció elkötelezettségét Ukrajna támogatása iránt, valamint a kiállást egy igazságos és tartós béke mellett, amely Ukrajna területi integritásán és az ENSZ-alapokmányának elvein alapszik. Megismételte az amerikai álláspontot, miszerint a háború holnap véget érhetne, ha Vlagyimir Putyin orosz elnök visszavonná csapatait Ukrajnából.
Arra a kérdésre, hogy az Egyesült Államok miért nem legfelső szinten, Joe Biden elnök részvételével képviselteti magát, John Kirby úgy fogalmazott, hogy „Ukrajnának nincs elkötelezettebb támogatója a világon az Egyesült Államoknál”, és ez attól független, hogy ki utazik el a svájci békecsúcsra.
Joe Biden a svájci békekonferencia idején egy választási kampányeseményen vesz részt Kaliforniában.
Az oroszországi Belgorod régióban robbanás következtében kigyulladt egy lőszerraktár – írja az Ukrinform.
Az incidensben hét katona sérült meg, akik kórházi ellátásra szorultak.
Az előzetes jelentések szerint a robbanást gondatlan lőszerkezelés okozta.
Magyarország területére vasárnap az ukrán–magyar határszakaszon 5499 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 4809 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság.
A beléptetettek közül a rendőrség 21 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ami 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében.
Harkiv energetikai infrastruktúrájában olyan súlyos károk keletkeztek az orosz támadások miatt, hogy már nem képes ellátni a várost – számolt be Igor Terekhov, Harkiv polgármestere.
Már nincs saját áramfejlesztője a városnak, ezért más településekről kell beszereznünk az áramot. Ez nagyon nehéz helyzet, mivel minden más közmű a vízellátástól a gáz- és a hőellátásig az áramellátástól függ
– fogalmazott az Unian szerint a polgármester, majd hozzátette, a városnak van néhány megállapodása a kormánnyal a fűtésszezonra való felkészüléshez nyújtott támogatásokról. Mint mondta, ezeket a pénzeket energiatermelő létesítményekre és áramot termelő generátorokra költik.
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!