Ukrajnában a polgárok 45 százaléka egyetért az Oroszország által elfoglalt területek elvesztésével, cserébe a „választás szabadságáért”, a NATO-hoz és az EU-hoz való csatlakozásért, a hadsereg megőrzéséért és a függetlenségért. Ezt az Európai Külkapcsolati Tanács (ECFR) által végzett felmérés adatai erősítik meg – írta meg a Sztrana.
26 százalék inkább visszakapná a megszállt területeket, de beleegyezne a demilitarizációba, a semleges státuszba és abba, hogy nem csatlakozhat az EU-hoz és a NATO-hoz. 29 százalék nem tudja eldönteni, mi lenne a legjobb.
Az ukránok 47 százaléka közvetlenül vagy részben támogatja az Egyesült Államok és Oroszország közötti közvetlen tárgyalásokat Ukrajnáról Kijev részvétele nélkül.
Ezt a lehetőséget 49 százalék ellenzi. Ez majdnem egyenlően oszlik meg.
Korábban már írtunk arról, hogy Európában szkeptikusak Ukrajna győzelmével kapcsolatban, és úgy vélik, hogy a háború még öt évig is eltarthat. Ezzel kapcsolatban a megkérdezettek csaknem fele úgy véli, hogy a háború békekötéssel ér véget.
Közölték továbbá annak a közvélemény-kutatásnak az adatait is, amely szerint egyre nő az ukrajnai háborúnak az Oroszországgal kötött kompromisszumok alapján történő befejezését támogatók száma. Így a megkérdezettek 58 százaléka szerint az ukrán hatóságoknak nem szabad kompromisszumot kötniük az Oroszországgal folytatott tárgyalások során, és addig kell folytatniuk a harcot, amíg csak lehet. Ez a szám 2022 májusában még 80 százalék volt.
Franciaország 41 áramfejlesztőt küldött Harkivba és Csernyihivbe, mivel az orosz csapások súlyosan megrongálták energetikai infrastruktúrájukat – írta a francia külügyminisztérium, amelyet az Ukrajinszka Pravda szemlézett.
Ukrajna energetikai infrastruktúrájának nagy része megsérült vagy megsemmisült az orosz bombázások és rakétatámadások miatt. Ennek következtében csökkent a villamosenergia-termelés és -ellátás képessége az országban.
Az ukrán energetikai infrastruktúrát ért orosz ágyúzást követően a nemzetközi partnerek aktívan segítették Ukrajnát pénzügyi, technikai és anyagi támogatással a megrongálódott létesítmények helyreállítása és a lakosság energiaellátásának biztosítása érdekében.
Korábban a mai napon jelentették, hogy az EU több ezer napelemet adományozott Ukrajnának kórházak számára. Arról is beszámoltak, hogy a litván Litgrid vállalat több mint 4 millió euró értékben autotranszformátorokat és egyéb berendezéseket biztosít Ukrajnának.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index csütörtöki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!