A washingtoni hadtudományi intézet (ISW) elemzői szerint a Kreml által elfogadott új törvény alapján gyakorlatilag bárkit szankcionálhatnak, aki negatívan beszél az orosz politikáról, az Ukrajnában zajló háborúról – vagy akár az alkotmány megváltoztatásáról ejt szót.
Július 22-én tette közzé az orosz belügyminisztérium az új, terrorizmusellenes stratégiáját, mely jogi meghatározást ad olyan kifejezéseknek, mint a „ruszofóbia” és az „idegengyűlölet”, valamint megváltoztatja a „radikalizmus”, az „extrémizmus” elleni küzdelem és a „szélsőségellenes szereplők fogalmait”.
A radikalizmus ernyője alá tartozik például az, ha valaki az orosz kormány intézkedéseivel szembeni ellenállást tanúsít, az ukrán háborút etnikai szempontból közelíti meg, valamint az is, ha Oroszországgal barátságtalan államokat támogat.
Az ISW elemzői szerint a Kreml ezzel az országban élő szélsőséges csoportok támogatását igyekszik elnyerni. Oroszországban jelenleg nagy az etnikai feszültség, az országban pedig sok muszlim él, akik szélsőségesedésétől tart az orosz vezetés.
A Kreml jó ideje bővíti a büntethetőség kritériumait, valamint igyekszik elnyomni azokat a csatornákat, amelyek nem az ő üzeneteiket közvetítik. Ezek az intézkedések az öncenzúrát erősítik, hisz a tág fogalmakkal gyakorlatilag bármilyen ürüggyel büntetőjogi következmények várhatnak az állampolgárokra – számolt be a Pravda.
A tervezet indoklása szerint a belföldi szélsőségesség problémáját meg kell oldani, ehhez viszont változásokra van szükség az „állami politika minden területén, beleértve a nemzetiségi, migrációs, ifjúsági, kulturális és információs politikát ”.
Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy egy Kamov Ka–52M (Aligátor) harci helikopter mért csapást az ukrán hadsereg egységeire. A csapás után a személyzet rakétaelhárító manővert hajtott végre, és visszatért a kiindulási repülőtérre – írja a TASZSZ.
Az orosz védelmi minisztérium beszámolói szerint a harci és felderítő helikopter személyzete irányítatlan légi rakétákkal (UAM) csapott le a „különleges műveleti övezetben” lévő álcázott ukrán egységekre.
Az orosz Ka–52-es harci helikopterek nagyon fontos szerepet játszanak az ukrajnai háborúban, főleg szárazföldi harcjárművek ellen használja őket az orosz hadvezetés, ugyanakkor, a Portfólió információi szerint rengeteg a Ka–52-es veszteség: a lelőtt orosz forgószárnyas-állomány elsöprő többségét ez a géptípus adja.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfő este közzétette szokásos esti beszédét – írja a Sztrana.
Az elnök elmondta, hogy négy újabb biztonsági egyezményt készítenek elő, és nem csak a NATO-országokkal.
Magyarország területére hétfőn az ukrán–magyar határszakaszon 6396 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 5483 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság.
A beléptetettek közül a rendőrség 27 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében – írták.
Ahogy Kamala Harris amerikai alelnök közelebb került a Demokrata Párt jelöltségének megszerzéséhez, Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője világossá tette, hogy Oroszország figyel – írja a The Kyiv Independent.
Voltak olyan kijelentések, amelyek tele voltak hazánkkal szemben meglehetősen barátságtalan retorikával
– mondta Peszkov, bár azt nem pontosította, hogy Harris mely megjegyzéseire utalt pontosan.
2023 februárjában Kamala Harris borzalmasnak és kegyetlennek nevezte Oroszországot, miközben bejelentette, hogy az Egyesült Államok megállapította, hogy a Kreml háborús bűnöket követett el Ukrajnában.
Tisztelt Olvasóink!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ma is!