Megvannak még a lehetőségek Ukrajna hatékonyabb támogatására, az Oroszország elleni szankciók megerősítésére és az orosz ipar háborút támogató képességeinek meggyengítésére – jelentette ki Petr Pavel cseh államfő pénteken Prágában.
A 19. Globsec Fórum nemzetközi biztonságpolitikai konferenciát megnyitó beszédében a cseh elnök az Oroszország által megtámadott Ukrajna támogatására szólított fel, ami szerinte mindenkinek érdeke.
Petr Pavel szerint Ukrajnában elhúzódó konfliktussal kell számolni, aminek a kimenetele bizonytalan. Az idő akkor fog Ukrajnának dolgozni, ha az ország támogatói összefognak, és leszűrik a konfliktus eddigi tapasztalatait. A béketárgyalásokhoz Ukrajna „hosszú távú és kiszámítható” támogatására van szükség.
Egyre nagyobb konfliktusokkal teli világban élünk. Ennek ellenére szilárd meggyőződésem, hogy a kölcsönösen előnyös együttműködésen alapuló nemzetközi jogrend nemcsak a Nyugat, de az egész nemzetközi közösség számára előnyös
– vélekedett a cseh politikus.
Petr Pavel aláhúzta, hogy „a nyílt konfliktus mindenki számára katasztrófa. Ez Oroszországra is érvényes, ami biztosan gyengébb és sebezhetőbb, mint 2022 előtt”. Szerinte „jelenleg Kína van abban a helyzetben, hogy a legtöbbet teheti az ukrajnai konfliktus befejezése érdekében”.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint Európának meg kell találnia az eszközöket saját védelmére, és az esetleges támadók elrettentésére. Közölte, éppen ezért
azt tervezi, hogy az új Európai Bizottságban biztost nevez ki, aki az EU védelmével fog foglalkozni.
A béke nemcsak azt jelenti, hogy nincs háború, hanem olyan elrendeződést is, amely lehetetlenné teszi a háborút – vélekedett Von der Leyen.
Az Európai Bizottság elnöke szerint Közép-Európa nemcsak földrajzilag fekszik Európa szívében, hanem az Európai Unió jövője szempontjából is alapvető politikai és stratégiai jelentősége van. A térség országai többségének ellenállóképessége az orosz agresszió ellen tiszteletreméltó – szögezte le beszédében Ursula van der Leyen az MTI tájékoztatása szerint.
A svéd külügyminiszter szerint Ukrajna orosz területre irányuló merész offenzívája aláásta Vlagyimir Putyin rendszerét, és megcáfolta azokat a figyelmeztetéseket, amelyek szerint a Kijevnek nyújtott nyugati támogatás fokozódása a háború eszkalációjához vezetne – írja a Financial Times.
A háromhetes offenzíva, amelynek alkalmával Ukrajna mintegy 1200 négyzetkilométernyi területet foglalt el az oroszországi Kurszki területen, megváltoztatta a „konfliktus narratíváját” – véli Tobias Billström svéd külügyminiszter, aki felszólította Kijev szövetségeseit, hogy fokozzák segítségüket.
Az, hogy ez egyáltalán lehetővé vált, sokkal fontosabb, mint a tényleges terület a helyszínen. Az orosz lakosságnak és az egész világnak azt mutatja, hogy az orosz katonai gépezet üres... Képtelen volt megvédeni a határát
– mondta a tárcavezető.
Svédország, amely véget vetett a két évszázados katonai semlegességnek, és Oroszország ukrajnai katonai akciója után csatlakozott a NATO-hoz, 2022 februárja óta kulcsfontosságú fegyvereket szállít Ukrajnának.
Vlagyimir Putyin orosz elnök szeptember 3-án hivatalos látogatást tesz Mongóliában Hürelszüh Uhnágín mongol elnök meghívására – ismertette a Kreml sajtószolgálatát a Korrespondent.
A látogatás alatt több kétoldalú dokumentum aláírását is tervezik. Mongólia tagja a Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICC), amely március 17-én elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin ellen. Az orosz elnököt azzal vádolják, hogy több ezer gyermeket illegálisan toloncolt ki Ukrajnából. Mongólia jogilag köteles lenne eleget tenni a határozatnak.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index pénteki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!