Az Európai Unió fel fogja gyorsítani az ukrán energetikai rendszerhez szükséges fegyverek és felszerelések szállítását − jelentette ki Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter augusztus 29-én Brüsszelben – írja a The Kyiv Independent.
Kijelentése napokkal azután hangzott el, hogy Oroszország az eddigi legnagyobb légitámadást intézte Ukrajna ellen. A csapás több polgári, energetikai és üzemanyag-ellátó létesítményt ért, köztük a kijevi vízerőmű egy részét, hét ember meghalt és legalább 47-en megsebesültek.
„Nagyra értékelem kollégáim készségét arra, hogy intézkedéseket tegyenek a szállítás (az ígért katonai segélyek, köztük a légvédelmi rendszerek) felgyorsítása érdekében” − mondta Kuleba.
Az ukrán külügyminiszter azt is hozzátette, hogy Kijev teljesíti az uniós tagság felé vezető úton vállalt kötelezettségeit, megemlítve a Nemzetközi Büntetőbíróság által nemrég ratifikált Római Statútumot.
A svéd külügyminiszter szerint Ukrajna orosz területre irányuló merész offenzívája aláásta Vlagyimir Putyin rendszerét, és megcáfolta azokat a figyelmeztetéseket, amelyek szerint a Kijevnek nyújtott nyugati támogatás fokozódása a háború eszkalációjához vezetne – írja a Financial Times.
A háromhetes offenzíva, amelynek alkalmával Ukrajna mintegy 1200 négyzetkilométernyi területet foglalt el az oroszországi Kurszki területen, megváltoztatta a „konfliktus narratíváját” – véli Tobias Billström svéd külügyminiszter, aki felszólította Kijev szövetségeseit, hogy fokozzák segítségüket.
Az, hogy ez egyáltalán lehetővé vált, sokkal fontosabb, mint a tényleges terület a helyszínen. Az orosz lakosságnak és az egész világnak azt mutatja, hogy az orosz katonai gépezet üres... Képtelen volt megvédeni a határát
– mondta a tárcavezető.
Svédország, amely véget vetett a két évszázados katonai semlegességnek, és Oroszország ukrajnai katonai akciója után csatlakozott a NATO-hoz, 2022 februárja óta kulcsfontosságú fegyvereket szállít Ukrajnának.
Vlagyimir Putyin orosz elnök szeptember 3-án hivatalos látogatást tesz Mongóliában Hürelszüh Uhnágín mongol elnök meghívására – ismertette a Kreml sajtószolgálatát a Korrespondent.
A látogatás alatt több kétoldalú dokumentum aláírását is tervezik. Mongólia tagja a Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICC), amely március 17-én elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin ellen. Az orosz elnököt azzal vádolják, hogy több ezer gyermeket illegálisan toloncolt ki Ukrajnából. Mongólia jogilag köteles lenne eleget tenni a határozatnak.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index pénteki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!