Emmanuel Macron francia elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök csütörtöki párizsi találkozóját követően kijelentette, hogy Ukrajna védelmének és biztonságának garantálásához elengedhetetlen, hogy addig támogassák Kijevet, amíg szükséges –adta hírül az MTI.
A brit kormányfő szerda este érkezett Párizsba a paralimpiai játékok megnyitóünnepségére. A két ország vezetője „egyetértett abban, hogy elengedhetetlen az ukránok támogatásának folytatása mindaddig, amíg szükséges az ország és az egész kontinens védelmének és biztonságának szavatolásához” − olvasható a francia elnöki hivatal által a találkozót követően kiadott közleményben.
Az Élysée-palota tájékoztatása szerint Emmanuel Macron és Keir Starmer megvitatta a közel-keleti helyzetet, és ígéretet tettek arra, hogy folytatják a párbeszédet a térség vezetőivel annak érdekében, hogy minden felet a feszültség csökkentésére szólítsanak fel. Megismételték a gázai tűzszünetre vonatkozó felhívásukat is.
A francia elnök és a brit kormányfő „az Európai Unió és az Egyesült Királyság közötti viszony kilátásairól” is tárgyalt, mivel a múlt hónapban hivatalba lépett munkáspárti Keir Starmer az Európai Unióval való kapcsolatok javítását az ország gazdasági növekedésének fellendítésére irányuló erőfeszítései középpontjába helyezte.
Emmanuel Macron és Keir Starmer már júliusban találkozott egymással a NATO washingtoni csúcstalálkozóján, majd az Európai Politikai Közösség angliai csúcstalálkozóján, augusztus 9-én pedig telefonon beszéltek egymással.
A svéd külügyminiszter szerint Ukrajna orosz területre irányuló merész offenzívája aláásta Vlagyimir Putyin rendszerét, és megcáfolta azokat a figyelmeztetéseket, amelyek szerint a Kijevnek nyújtott nyugati támogatás fokozódása a háború eszkalációjához vezetne – írja a Financial Times.
A háromhetes offenzíva, amelynek alkalmával Ukrajna mintegy 1200 négyzetkilométernyi területet foglalt el az oroszországi Kurszki területen, megváltoztatta a „konfliktus narratíváját” – véli Tobias Billström svéd külügyminiszter, aki felszólította Kijev szövetségeseit, hogy fokozzák segítségüket.
Az, hogy ez egyáltalán lehetővé vált, sokkal fontosabb, mint a tényleges terület a helyszínen. Az orosz lakosságnak és az egész világnak azt mutatja, hogy az orosz katonai gépezet üres... Képtelen volt megvédeni a határát
– mondta a tárcavezető.
Svédország, amely véget vetett a két évszázados katonai semlegességnek, és Oroszország ukrajnai katonai akciója után csatlakozott a NATO-hoz, 2022 februárja óta kulcsfontosságú fegyvereket szállít Ukrajnának.
Vlagyimir Putyin orosz elnök szeptember 3-án hivatalos látogatást tesz Mongóliában Hürelszüh Uhnágín mongol elnök meghívására – ismertette a Kreml sajtószolgálatát a Korrespondent.
A látogatás alatt több kétoldalú dokumentum aláírását is tervezik. Mongólia tagja a Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICC), amely március 17-én elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin ellen. Az orosz elnököt azzal vádolják, hogy több ezer gyermeket illegálisan toloncolt ki Ukrajnából. Mongólia jogilag köteles lenne eleget tenni a határozatnak.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index pénteki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!