Az amerikai és kínai külügyminiszter egymást is bírálta a Biztonsági Tanács Ukrajnával foglalkozó ülésén kedden, míg az orosz ENSZ-nagykövet a nyugatiakat vádolta oroszellenes hangulat szításával.
António Guterres, az ENSZ főtitkára a rendkívüli ülés elején az ukrajnai béketörekvések intenzívebbé tétele mellett érvelt, és az ENSZ Alapokmányának megfelelő „igazságos, átfogó és tartós” békét sürgetett. A portugál diplomata rámutatott arra, hogy ha megvan a politikai akarat, akkor lehet előrelépés, amit bizonyít a fekete-tengeri gabonaszállításokról szóló korábbi megállapodás, valamint az orosz–ukrán hadifogolycseréről szóló több egyezség.
A Biztonsági Tanács elnökségét betöltő Szlovénia miniszterelnöke, Robert Golob úgy fogalmazott:
Itt ülök a tanácsban, együtt a világ legerősebb nemzeteivel, amelyek egyedüli felelősséget viselnek a globális béke és biztonság fenntartásáért, és mégis képtelenek vagyunk bármit tenni az évtizedek óta legkiterjedtebb konvencionális háború ügyében.
Vaszilij Nebenzja, Oroszország ENSZ-nagykövete az ülés elején szót kérve azzal vádolta a 15 tagú testület nyugati tagjait, hogy ismét megmérgezik a hangulatot, és az ülés egyetlen céljának nevezte, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök számára színpadot biztosítsanak a Biztonsági Tanácsban.
Az orosz diplomata a teremben hallgatta végig az ukrán államfő hozzászólását, aki azt fejtette ki, hogy az ukrajnai háborút nem lehet pusztán tárgyalásokkal lecsillapítani, Oroszországot békére kell kényszeríteni.
Zelenszkij elnök vasárnap óta tartózkodik az Egyesült Államokban, ahol részben az általa „ukrán győzelmi tervnek” nevezett elképzelését mutatja be az amerikai és nemzetközi politikai szereplőknek.
A Biztonsági Tanács ülésén az Egyesült Államokat képviselő Antony Blinken külügyminiszter azt hangoztatta, hogy nemcsak Irán és Észak-Korea áll Oroszország oldalán segítséget nyújtva, hanem Kína is, amely a BT másik állandó tagjaként gépgyártási és mikroelektronikai eszközöket, valamint egyéb árucikkeket szállít, amelyeket Oroszország „háborús gépezetének” életben tartására és háborújának támogatására használ fel. Az amerikai kormánytag egyben megismételte, hogy az Egyesült Államok igazságos és tartós békét szorgalmaz Ukrajnában, amely szem előtt tartja a szuverenitás, a területi integritás és a függetlenség alapelvét.
Vang Ji kínai külügyminiszter visszautasította az amerikai vádakat, felelőtlennek és céltalannak nevezett minden olyan lépést, amely bármilyen módon Kínára akarja hárítani a felelősséget, vagy támadja és rágalmazza Kínát. Hozzátette, hogy az ukrajnai helyzet fenntarthatatlan, és fordítani kell a dolgok menetén.
A tanácskozáson mint Ukrajnával szomszédos ország képviselője szólalt fel Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter, aki azt hangoztatta, hogy a lehető leggyorsabban békére van szükség Ukrajnában.
Ahogy kifejtette, a magyarok nem akarják, hogy még több pusztítás legyen a szomszédjukban és még több ember meghaljon, valamint felhívta a figyelmet az Ukrajnában élő jelentős létszámú magyar nemzeti kisebbségre. Szijjártó Péter megállapította, hogy az eddigi lépések nem működtek, azaz a fegyverszállítások egyáltalán nem segítették elő azt, hogy a háború közelebb kerüljön a befejezéshez.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli, Ukrajnával foglalkozó nyílt ülését Franciaország, az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Dél-Korea, Japán és Málta kezdeményezésére hívták össze – adta hírül az MTI.
Joe Biden amerikai elnök németországi látogatására Franciaország és Nagy-Britannia vezetőit is meghívják, hogy megvitassák az Ukrajnának nyújtott támogatást – számolt be róla kedden, berlini kormányzati információkra hivatkozva a német Der Spiegel hírportál.
Értesülések szerint az Egyesült Államok elnöke még az amerikai választások előtt, október 10. és 12. között Németországba érkezik egy csúcstalálkozóra.
Ez lesz Joe Biden hivatali idejének második német útja, a 2022-es G7-csúcs után az első állami látogatása. Az amerikai elnök várhatóan megtekinti a Ramsteinben található amerikai katonai bázist is, amely az USA légierejének legnagyobb külföldi támaszpontja.
A kiadvány szerint a német kormány azt is tervezi, hogy amíg Joe Biden az országban tartózkodik, meghívja a látogatásra Emmanuel Macron francia elnököt és Keir Starmer brit miniszterelnököt is.
A találkozón elsősorban Ukrajna támogatásáról lesz szó.
Szeptember 24-én, az ENSZ Közgyűlésében tartott beszédében Biden kijelentette, hogy az Egyesült Államok addig folytatja az Ukrajnának nyújtott támogatását, amíg Ukrajna el nem éri az „igazságos és tartós békét”.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök arról beszélt, hogy szerinte az Oroszországgal vívott háború „közelebb van a végéhez”, mint sokan gondolták, és felszólította a szövetségeseket, hogy erősítsék meg Ukrajna hadseregét.
Az Egyesült Államok egy mintegy 375 millió dolláros katonai segélycsomag keretében meg nem nevezett mennyiségű közepes hatótávolságú kazettás bombát, valamint rakétákat, tüzérségi és páncélozott járműveket küld Ukrajnának – közölték kedden amerikai tisztviselők az Associated Press hírügynökség jelentése szerint.
A tisztviselők szerdára várják a bejelentést, miközben a világ vezetői az ENSZ Közgyűlésen találkoznak, és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök országa támogatásáért harcol.
A mostani segélycsomaggal együtt az Egyesült Államok több mint 56,2 milliárd dolláros biztonsági támogatást nyújtott Ukrajnának az orosz erők 2022. februári inváziója óta.
Az ausztrál kormány Joe Biden amerikai elnök adminisztrációjával tárgyal arról a lehetőségről, hogy M1A1 Abrams tankokat küldjenek Ukrajnába – írja kormányzati forrásokra hivatkozva az Unian ukrán hírügynökség.
Felidézték, hogy 2004-ben Ausztrália 59 darab M1A1 Abrams harckocsit vásárolt az Egyesült Államoktól. A tankokat idén júliusban szerelték le az ország fegyvereinek modernizálására hivatkozva. Annak ellenére, hogy az említett harckocsik már 20 évesek, meglehetősen ritkán használták őket.
Mint írták, tekintettel arra, hogy a tankok amerikai gyártmányúak, átadásukhoz Washington hivatalos jóváhagyása szükséges.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szerdai élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!