A Helsinki Bizottság felszólítja Washingtont az Oroszországgal kapcsolatos stratégiájának megváltoztatására, valamint arra, ismerje el hivatalosan is, hogy Moszkva „tartós” fenyegetést jelent a globális biztonságra nézve – állítja a The Hill amerikai híroldal, amely a nyilvánosságra hozatal előtt megszerezte a bizottság dokumentumait.
A The Kyiv Independent beszámolója szerint a javasolt stratégia egyik kulcseleme Ukrajna győzelmének biztosítása az Oroszország elleni háborúban. A jelentés „masszív” katonai és humanitárius segélyt szorgalmaz Kijevnek, és támogatja, hogy az ukrán erők az Egyesült Államok által szállított fegyverekkel Oroszországon belüli célpontokat támadhassanak.
Ezek a javaslatok azonban túlmutatnak a Biden-kormányzat Ukrajnával kapcsolatos jelenlegi kötelezettségvállalásain, és ellentétesek Trump korábbi elnök, a republikánus elnökjelölt és szövetségesei nézeteivel. Trump szerint az Egyesült Államok túlságosan sokat költ az európai biztonságra.
A Helsinki Bizottság jelentése szerint Oroszország nukleáris fenyegetéseit „nem lehet egyszerűen elutasítani”, hanem „megalapozott érvekkel” kell ellenük fellépni.
A jelentés azt is szorgalmazza, hogy Washington változtassa meg Oroszországról alkotott képét, és sürgeti a politikai döntéshozókat, hogy ne tekintsék az országot kizárólag nukleáris arzenálja miatt szuperhatalomnak. Hangsúlyozzák azt is, hogy az Egyesült Államoknak teljes mértékben együtt kell működnie globális szövetségeseivel.
Az orosz védelmi minisztérium közlése szerint a légvédelmi erők újabb ukrán drónt semmisítettek meg a Belgorodi terület felett – írja a TASZSZ orosz állami hírügynökség.
Szeptember 29-én moszkvai idő szerint körülbelül 21:30-kor meghiúsult a kijevi rezsim kísérlete arra, hogy repülőgép típusú drónok alkalmazásával terrortámadást hajtson végre az Oroszország területén lévő objektumok ellen. Az ukrán pilóta nélküli légi járművet a Belgorodi terület felett a légvédelmi erők szolgálatban lévő légiereje megsemmisítette
– közölte a védelmi minisztérium.
Oroszországnak döntéseket kell hoznia és készen kell állnia azok végrehajtására, mivel az ukrajnai konfliktusba egyre jobban belekeveredik a Nyugat – írja a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség.
„Látjuk, hogy a nyugati államok bevonásának mértéke növekvő tendenciát mutat. Ukrajna teljesen utópisztikus módon spekulál arra, hogy Oroszországot »békére kell kényszeríteni«. Ezek téves állítások, és nagyon negatív következményekkel járhatnak Kijev számára” – mondta Peszkov a Moszkva című műsorban.
Peszkov szerint a nemzetközi helyzet alakulása, az Oroszország határai körüli feszültségek eszkalálódása, a nukleáris hatalmak részvétele az ukrajnai konfliktusban Kijev oldalán, a NATO katonai infrastruktúrájának előretörése Oroszország határai felé – „szükségessé teszi a nukleáris doktrína módosítását”.
Kedves olvasóink!
Indul az Index hétfői élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!