Az IDF 162. hadosztálya tegnap este újabb szárazföldi hadműveletet indított a Gázai övezet északi részén fekvő Dzsabalíjában – írja a Times of Israel. A hadsereg szerint a hadosztály 401. és 460. páncélos dandárja az éjszaka bekerítette Dzsabaliját, és a csapatok jelenleg is a térségben tevékenykednek.
A hadműveletre az után kerül sor, hogy az IDF azt mondta, hogy információi vannak a Hamász ügynökeiről és infrastruktúrájáról Dzsabalija térségében, a terrorcsoport azon erőfeszítései mellett, hogy újra megalakítsa magát ott.
Amint a csapatok behatoltak a területre, az izraeli hadsereg légicsapások és tüzérségi lövések hullámát hajtották végre, amelyek a Hamász több tucatnyi helyszínét vették célba Dzsabalijában, beleértve fegyverraktárakat, alagutakat, operatív sejteket és egyéb infrastruktúrát.
Kedves olvasóink!
Ezzel a poszttal véget ért az Index vasárnapi percről percre tudósítása a Közel-Keleten zajló történésekről. A nap legfontosabb eseményei a következők voltak:
Köszönjük egész napos figyelmüket, tartsanak velünk holnap is!
Yoav Gallant izraeli védelmi miniszter a jövő héten az Egyesült Államokba utazik, és szerdán találkozik Lloyd Austin amerikai védelmi miniszterrel – közölte vasárnapi cikkében a The Times of Israel a Pentagon jelentésére hivatkozva. Ez lesz a tárcavezető harmadik látogatása az Egyesült Államokban a háború egy évvel ezelőtti kezdete óta, a márciusi és júniusi utazások után.
Izrael védelmi minisztere várhatóan találkozik majd a Biden-kormányzat más magas rangú tisztviselőivel is, bár más találkozót hivatalosan nem jelentettek be.
A minisztert a Biden-kormányzat által preferált kapcsolattartónak tekintik az izraeli kormányban, egy olyan időszakban, amikor Joe Biden amerikai elnök és Benjamin Netanjahu miniszterelnök között egyre nő a bizalmatlanság, mivel az elmúlt közel 50 napban nem beszéltek egymással, az ez idő alatt bekövetkezett súlyos válságok ellenére. Yoav Gallant és Lloyd Austin a gázai konfliktus kezdete óta több mint 80 alkalommal egyeztetett.
Irán és a teheráni kormányzat szövetségesei Izrael elleni rakétatámadásait bírálta és a közel-keleti válság diplomáciai lezárását sürgette Dick Schoof holland miniszterelnök Maszúd Peszeskján iráni elnökkel folytatott telefonbeszélgetése során – közölte vasárnap X-oldalán a kormányfő.
A bosszú és az erőszak ördögi körét a lehető leghamarabb meg kell törnie minden érintett félnek
– jelentette ki a holland kormányfő, hozzátéve, hogy ennek érdekében „Iránnak is lépéseket kell tennie”. Elmondta azt is, hogy emellett felszólította Peszeskjánt, hogy Irán hagyjon fel Oroszország támogatásával az Ukrajna elleni háborúban.
📞: I have just spoken to Iranian president @drpezeshkian. I expressed grave concerns about the continuing escalation of the situation in the Middle East, and informed him that the Netherlands strongly condemns the attacks on Israel by Iran and its proxies.
— Dick Schoof (@MinPres) October 6, 2024
The cycle of revenge…
Vasárnap Sir Keir Starmer brit miniszterelnök is azt hangsúlyozta, hogy a közel-keleti konfliktus egyetlen életképes rendezési módja a kétállami megoldás, mert csak ez törheti meg az erőszak ördögi körét.
Izrael bármilyen korlátozása csak Iránt és szövetségeseit erősíti – jelentette ki vasárnap Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök az Emmanuel Macron francia elnökkel folytatott telefonbeszélgetésében, amiről az MTI számolt be.
Ahogy Irán támogatja az iráni terror tengelyének részeit, ugyanúgy várja el Izrael barátaitól a támogatást, s nem pedig azt, hogy korlátozásokkal sújtsák, amelyek csak az iráni gonosz tengelyét erősítik
– mondta Netanjahu a francia államfőnek az izraeli kormányfő hivatalának közleménye szerint.
„A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Izrael Hezbollah elleni fellépése lehetőséget teremt a tények megváltoztatására Libanonban a jobb stabilitás, biztonság és béke elérése végett a régióban” – áll a közleményben, amely kiemelte azt is, hogy Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter hétfőn Izraelben esedékes látogatása során folytatják a párbeszédet.
Macron szombaton arról beszélt, hogy fel kell függeszteni azokat a fegyverszállítmányokat, amelyeket Izrael a gázai övezeti háborúban használ, véleménye szerint ez elősegítheti a politikai rendezésre irányuló erőfeszítéseket.
A Hamász palesztin terrorszervezet Izrael elleni támadása nyomán a térségben kialakult erőszakspirálra figyelmeztetett Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke vasárnap, a Hamász tavaly október 7-én Izrael ellen elkövetett támadása egyéves évfordulója előestéjén.
Az uniós politikus MTI által idézett közleményében „a lehető legsúlyosabban” elítélte a terroristák támadását, amely „borzasztó szenvedést okozott nem csupán Izraelnek, hanem ártatlan palesztinok számára is”, valamint a harcok leállítását és a Gázába hurcolt izraeli túszok szabadon bocsátását sürgette.
Semmi sem igazolhatja a Hamász terrorcselekményeit
– jelentette ki Ursula von der Leyen, kiemelve, hogy az október 7-i támadás „rettenetes képei örökre bennünk maradnak”. „Az Európai Unió minden ártatlan ember mellett kiáll, akinek életét romokba döntötte az a rettenetes nap” – fogalmazott az Európai Bizottság elnöke.
A politikus felhívta a figyelmet a Gázában a háború nyomán kialakult humanitárius válságra is, kiemelve, hogy az EU továbbra is mindent megtesz a palesztin népnek nyújtandó humanitárius segítség érdekében. Hozzátette, hogy ezt a segítségnyújtást immár Libanonra is kiterjeszti.
A Hamász Izrael elleni terrortámadása erőszakspirált indított el, amely az egész térséget súlyos bizonytalanságba taszította
– jelentette ki von der Leyen, felszólítva a szemben álló feleket, hogy törekedjenek a feszültségcsökkentésre. Emellett aláhúzta, hogy az EU kész segíteni a harcok befejezését követő időszakban is, a többi között a tartós béke megteremtésére irányuló, a két állami megoldást előmozdító erőfeszítésekben. „Ez az egyetlen életképes megoldás, amely véget vethet a szenvedéseknek” – tette hozzá.
Figyelmeztetett továbbá az antiszemita incidensek világszerte növekvő számára, és aláhúzta, hogy több erőforrást mozgósítanak az ilyen jellegű támadások – beleértve a kibertérben előforduló agresszió – elleni küzdelemre. „Az Európai Unióban mindenkit megillet a szabad vallásgyakorlás joga; büszkék vagyunk a sokszínűségre és minden áron meg fogjuk védeni” – zárta közleményét Ursula von der Leyen.
Kamala Harris, az Egyesült Államok alelnöke és a Demokrata Párt elnökjelöltje szerint Washington továbbra is nyomást gyakorol Izraelre és a Közel-Kelet más szereplőire, hogy tűzszüneti megállapodást kössenek a Gázai övezetben – Kamala Harris a CBS 60 Minutes című hírműsorának adott, vasárnap megjelent interjújában hangsúlyozta, hogy az Izraellel folytatott diplomáciai munka „folyamatos törekvés”.
Az amerikai alelnököt szembesítették azokkal a véleményekkel, mely szerint az Egyesült Államok eddig nem használta ki befolyását szövetségesére. Az interjúban arra a kérdésre is válaszolt, hogy Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök „igazán közeli szövetséges-e”.
Azt hiszem, minden tiszteletem mellett a jobb kérdés az, hogy van-e fontos szövetség az amerikai és az izraeli nép között, és a válasz erre a kérdésre igen
– fogalmazott Kamala Harris.
A demokrata politikus megismételte Washington álláspontját, miszerint támogatja Izrael önvédelemhez való jogát Iránnal és az Irán által támogatott militáns csoportokkal – például a palesztin Hamásszal és a libanoni Hezbollahhal – szemben. Ennek ellenére megjegyezte, hogy „nem fogjuk abbahagyni a nyomásgyakorlást Izraelre és a régióra, beleértve az arab vezetőket is”.
Filippo Grandi, az ENSZ menekültügyi főbiztosa vasárnap kijelentette, hogy a Libanonban végrehajtott izraeli légicsapások megsértették a nemzetközi humanitárius jogot, ugyanis az akciókban polgári infrastruktúrát támadtak és civileket öltek meg – írja vasárnapi cikkében a Reuters.
Sajnos számos esetben megsértették a nemzetközi humanitárius jogot a légicsapások kivitelezésének módjában, amelyek polgári infrastruktúrát romboltak le vagy károsítottak meg, civileket öltek meg, és hatással voltak a humanitárius műveletekre
– fogalmazott a főbiztos Bejrútban a sajtó képviselőinek.
Filippo Grandi Libanonba utazott, ahol az ország több mint 1,2 millió ember kitelepítésével küzd a kiterjesztett izraeli légi és szárazföldi hadművelet következtében, amely az iráni támogatású Hezbollah ellen irányul. Az ENSZ főbiztosa szerint a konfliktusban részt vevő valamennyi félnek és a rájuk befolyással rendelkezőknek „véget kell vetniük ennek a vérengzésnek, amely ma Gázában és Libanonban is zajlik”.
Grandit az Egészségügyi Világszervezet tájékoztatta „a nemzetközi humanitárius jog kirívó megsértéséről, különösen Libanon különböző pontjain az érintett egészségügyi létesítmények tekintetében”. A főbiztos hozzátette, hogy a polgári infrastruktúra elleni támadások szintén jogsértőek lehetnek, bár az ügy további értékelést igényel.
Irán összes repülőteréről törölték a járatokat helyi idő szerint vasárnap este 9 órától hétfő reggel 6 óráig – számolt be róla a Reuters az iráni médiára hivatkozva, amely a polgári légi közlekedési szervezet szóvivőjét idézte.
A járatokat működési korlátozások miatt törölték
– idézte az állami média a szóvivőt, további részletek közlése nélkül.
Irán legutóbb kedden vezetett be repülési korlátozásokat, amikor rakétákat lőtt ki Izraelre. Irán akkor pusztítóbb második hullámot ígért, a támadására Izrael válaszlépéseket helyezett kilátásba.
Izrael hadserege felfüggesztette két katonájának jogviszonyát, miután videót tettek közzé arról, hogy egyikük Talmud-előadást tartott megkötözött fogvatartottaknak – számolt be róla vasárnap a The Times of Israel. A felvételen látható katona mellett a közösségi oldalakon széles körben terjesztett jelenetet készítő társát is felfüggesztették.
A videón látható katona viselkedése súlyos, és nem felel meg az IDF értékeinek, illetve az IDF katonáitól elvártaknak. Az érintett katonákat felfüggesztették a szolgálatukból, és fegyelmi eljárás alá vonják őket
– írta közleményében az izraeli hadsereg.
חייל מילואים תועד מקריא דברי תורה לעצורים פלסטינים בעודם מוטלים על הקרקע קשורים ומכוסי עיניים בתיעוד שהופץ ברשתות חברתיות • צה"ל: "התנהגות חמורה שאינה עומדת בקנה אחד עם ערכי צה"ל והמצופה מחייליו. החיילים המעורבים הושעו מתפקידם ויועמדו לדין משמעתי"@ItayBlumental pic.twitter.com/WZ4YMPCyqe
— כאן חדשות (@kann_news) October 6, 2024
Izraelben vasárnap elkezdődtek a megemlékezések a tavaly október 7-i Hamász-támadások egyéves évfordulója alkalmából – írja a BBC. Hétfőn lesz egy éve, hogy a Hamász fegyveresei támadássorozatot indítottak, mintegy 1200 embert megölve és 251 embert túszul ejtve.
Az áldozatok között voltak az izraeli Supernova zenei fesztivál résztvevői is.
Vasárnap az emberek felkeresték az esemény helyszínét, hogy leróják kegyeletüket.
Az izraeli hadsereg közölte, hogy megerősítette a biztonsági intézkedéseket Dél-Izraelben az október 7-i támadások évfordulója előtt – számolt be róla a BBC. Az IDF tájékoztatása szerint további csapatokat telepítettek a Gázához közeli településekre.
Izrael hadserege fokozott készültségben van a térségben tapasztalható fenyegetések miatt, és felkészültek az esetleges „védelmi és támadási” műveletekre.
Az országban számos megemlékezést tartanak, ugyanis már egy év eltelt azóta, hogy a Hamász támadásokat indított Dél-Izrael ellen, akcióiban mintegy 1200 embert megölve és 251 túszt ejtve.
Miri Regev izraeli közlekedési miniszter kijelentette, hogy ki kellene toloncolni a terroristák családjait, miután lövöldözés történt Izrael egyik buszpályaudvarán – számolt be róla a The Times of Israel. A támadásban egy ember meghalt, tíz fő megsebesült, valamint az elkövetővel is végeztek a hatóságok.
Eljött az ideje az elrettentő büntetésnek, amely megakadályozza az izraeli terület elleni támadásokat
– fogalmazott Miri Regev. Üzenete azután érkezett, hogy meg nem erősített hírek arról számoltak be, hogy a támadás elkövetője egy a dél-izraeli beduin közösségből származó izraeli állampolgár.
Egy 19 éves női határrendészt agyonlőtt, és további tíz embert megsebesített az izraeli Beér-Seva városának központi buszpályaudvarán egy beduin merénylő vasárnap kora délután – jelentette a mentőszolgálat Izraelben vasárnap az MTI beszámolója szerint.
A buszpályaudvar több részén lövöldözött a fegyveres terrorista, egy gyorsétteremnél, egy kávéház mellett és az épület előtt.
A mentők jelentése szerint két embert súlyos, négyet közepes, többeket pedig könnyű sérülésekkel szállítottak kórházba.
A merénylőt a helyszínen agyonlőtték. Arije Doron, a rendőrség szóvivője elmondta, hogy még mindig folyik a terep felmérése és az esetleges bűntársak keresése. A merényletet a katonai rádió jelentése szerint egy 29 éves, büntetett előéletű beduin férfi követte el, a Negev-sivatag egyik beduin településének izraeli állampolgár lakója.
Az ENSZ palesztin menekülteket segítő ügynöksége, az UNRWA vasárnap az X közösségi oldalán közölte, hogy eddig már 20 000 palesztin menekült kényszerült lakóhelye elhagyására a libanoni táborok elleni izraeli légicsapások miatt.
A szervezet a tájékoztatása szerint több mint 4300 fő, köztük palesztin menekültek, libanoniak és szíriaiak számára létesített szükségszállásokat. „Hetek és hónapok óta készülünk erre a vészhelyzetre” – fogalmazott Dorothee Klaus, az UNRWA libanoni igazgatója.
As violence escalates in #Lebanon, around 20,000 Palestine Refugees have been forcibly displaced following Israeli airstrikes on camps.@UNRWA activated emergency shelters for over 4,300 displaced people, including Palestine Refugees, Lebanese and Syrians. The Agency stands… pic.twitter.com/MNNri19dMw
— UNRWA (@UNRWA) October 6, 2024
Sir Keir Starmer brit miniszterelnök a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet tavaly októberi izraeli támadásának első évfordulója alkalmából írt cikkében – amely a The Sunday Times című konzervatív vasárnapi brit lapban jelent meg – kijelentette, hogy a közel-keleti konfliktus egyetlen életképes rendezési módja a kétállami megoldás, mert csak ez törheti meg az erőszak ördögi körét. A brit kormányfő szerint a kétállami megoldásra azért is szükség van, mert ez teremtheti meg a lehetőséget arra, hogy Izrael végre biztonságban élhessen a „régóta ígérgetett palesztin állam” szomszédságában.
A Hamász tavaly október 7-én Izrael déli térségében példátlan terrortámadást hajtott végre, amelyben 1200 ember meghalt, háromezren megsérültek. A csoport fegyveresei Gázába hurcoltak 240 túszt, akik közül sokan még mindig fogságban vannak. Izrael ezután átfogó hadműveleteket kezdett a Gázai övezetben azzal a meghirdetett céllal, hogy felszámolja a Hamász politikai és katonai gépezetét.
Starmer vasárnap megjelent évfordulós írásában úgy fogalmazott, hogy a helyzet még nagyobb mértékű destabilizációjától nem remélhető a biztonság megteremtése. „A jövőt nem egy újabb nemzedék lelki megnyomorításával, árvává és hajléktalanná tételével lehet jobbá tenni” – fogalmazott a munkáspárti brit miniszterelnök. A miniszterelnök szerint csak Gázában több mint 40 ezer ember – köztük sok nő és gyerek – halt meg, nagyon sokan maradtak árván, a térségben éhezés és a higiénia hiánya miatt betegségek is pusztítanak.
A brit kormányfő szerint az Izrael ellen minap végrehajtott iráni rakétatámadás veszélyes fordulópontot jelent. Irán hosszú ideje fenyegeti az egész Közel-Keletet a terrorizmus és különböző fegyveres csoportok támogatásával, és ki kell állni Izrael mellett az iráni agresszió nyomán.
Ha azonban Izrael és Irán közvetlen konfrontációba keveredik egymással, annak pusztító következményei lennének a közel-keleti népek és az egész világ számára, éppen ezért az összes érintettnek minden tőle telhetőt meg kell tennie ennek megakadályozásáért
– írta a brit miniszterelnök.
London a múlt hónap végén 700 fős brit katonai kontingenst vezényelt a brit királyi légierő (RAF) ciprusi támaszpontjára – írja az MTI. A brit külügyminisztérium akkori tájékoztatásának megfogalmazása szerint a kontingens parancsnoksága készenléti terveket állít össze „lehetséges forgatókönyvek egész sorának megvalósulása esetére”.
A hadsereg szerint légicsapás végzett a Hezbollah szakaszparancsnokával a dél-libanoni Kafr Kila faluban, aki felelős volt egy januári halálos páncéltörő rakétatámadásért – írja a The Times of Israel.
Hacher Ali Tawil volt a felelős a támadásért, amely megölte a 45 éves Barak Ayalont és édesanyját, a 76 éves Miri Ayalont, amikor egy páncéltörő rakéta csapódott a házukba Kfar Yuvalban.
Libanon közölte, hogy az ország elhalasztja a tanévkezdést, mivel Izrael fokozza a Hezbollah terrorcsoport elleni légicsapásait – írja a The Times of Israel.
Abbas Halabi oktatási miniszter szerint a több mint egymillió diák számára a biztonsági kockázatok miatt az új kezdési időpont november 4-e lesz.
2015 óta lehallgatta a Moszad a Hezbollah tagjait azokon a walkie talkie-kon keresztül, amelyeket Izrael szeptemberben robbantott fel. Az eszköz évekig folyamatos, valós idejű hozzáférést biztosított Izrael számára a terrorcsoport kommunikációjához, mielőtt az eszközöket fegyverré változtatták volna .
Cikkünket részletesen az alábbi linken olvashatja el.
Németország kancellárja, Olaf Scholz megismételte a gázai tűzszünetre vonatkozó felhívását a terület elleni izraeli háború első évfordulója előtt – írja a The Guardian.
Sajnos a Hamász Izrael elleni terrortámadásának első évfordulóján a béke vagy akár a közel-keleti megbékélés távolabbinak tűnik, mint valaha
– mondta Olaf Scholz. Hozzátette, hogy a német kormány „továbbra is kitartóan kiáll a tűzszünet mellett, amelynek most végre létre kell jönnie”.
Vor einem Jahr haben Terroristen der Hamas weit über 1000 Israelis ermordet, hunderte verschleppt. Sie haben zugleich eine Katastrophe für das palästinensische Volk ausgelöst.
— Bundeskanzler Olaf Scholz (@Bundeskanzler) October 6, 2024
So viel Leid, so viele Tote.
Wir setzen uns deshalb weiter beharrlich für einen Waffenstillstand ein. pic.twitter.com/2w9mNC28kW
Najib Mikati libanoni miniszterelnök „Izraelre gyakorolt nyomást” követel a tűzszünet érdekében, mivel a Hezbollah továbbra is rakétákat lőtt ki és drónokat indított Izraelre – írja a The Times of Israel.
Mikati azt mondja, hogy támogatja az amerikai és francia erőfeszítéseket a tűzszünet érdekében, miközben a hivatalos Nemzeti Hírügynökség izraeli csapásról számolt be Bejrút déli részén.
Legalább 41 870 palesztint ölt meg az izraeli katonai offenzíva a Gázai övezetben 2023. október 7. óta – derül ki a gázai egészségügyi minisztérium által közzétett legfrissebb adatokból.
Az egészségügyi minisztérium arról is beszámolt, hogy legalább 97 166 ember megsebesült. A minisztérium korábban azt mondta, hogy további több ezer halott valószínűleg az enklávé romjai között veszett el.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök kijelentette, hogy egy évvel a Hamász Izrael elleni támadásai után országa most hét fronton harcol.
Az államfő szerint ezek közé tartozik az Irán által támogatott Hezbollah északon, a Hamász a Gázai övezetben, a húszik Jemenben, a terroristák Ciszjordániában és a síita milíciák Irakban, valamint Szíriában.
És harcolunk Irán ellen, amely a múlt héten több mint 200 ballisztikus rakétát lőtt ki közvetlenül Izraelre, és amely e hétfrontos háború mögött áll
– fogalmazott.
Újabb támadás érte Bejrút déli külvárosait – írja a Sky News.
Az izraeli hadsereg szerint mintegy 30 lövedéket lőttek ki, és sok elfogás történt. A főváros déli külvárosaiban masszív, egymást követő csapásokról számoltak be, a robbanások közel fél órán keresztül vörös és fehér villanásokat okoztak, amelyek több kilométeres távolságból is láthatóak voltak.
Az Izraeli Védelmi Erők közölték, hogy kiterjesztettek egy humanitárius területet a Gázai övezet délnyugati részén fekvő al-Mawasiban – írja a Sky News.
Két humanitárius evakuációs útvonalat nyitottak meg újra Gáza északi részéről, az egyiket a Szalah al-Dín út mentén – amely az enklávé közepén halad keresztül –, a másikat pedig az al-Rashid úton, a tengerparton.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök támadta Emmanuel Macron francia elnököt, amiért azt mondta, hogy a politikai megoldás megtalálására irányuló szélesebb körű erőfeszítés részeként le kellene állítani a gázai konfliktusban használt fegyverek szállítását Izraelbe – írja a Sky News.
Szégyelljék magukat!
– mondta Netanjahu Macronról és más nyugati vezetőkről, akik az Izrael elleni fegyverembargót követelték. „Izrael győzni fog a támogatásukkal vagy anélkül” – tette hozzá.
Az IDF 162. hadosztálya tegnap este újabb szárazföldi hadműveletet indított a Gázai övezet északi részén fekvő Dzsabalíjában – írja a Times of Israel. A hadsereg szerint a hadosztály 401. és 460. páncélos dandárja az éjszaka bekerítette Dzsabaliját, és a csapatok jelenleg is a térségben tevékenykednek.
A hadműveletre az után kerül sor, hogy az IDF azt mondta, hogy információi vannak a Hamász ügynökeiről és infrastruktúrájáról Dzsabalija térségében, a terrorcsoport azon erőfeszítései mellett, hogy újra megalakítsa magát ott.
Amint a csapatok behatoltak a területre, az izraeli hadsereg légicsapások és tüzérségi lövések hullámát hajtották végre, amelyek a Hamász több tucatnyi helyszínét vették célba Dzsabalijában, beleértve fegyverraktárakat, alagutakat, operatív sejteket és egyéb infrastruktúrát.
Izrael tengerparti síkságán szólaltak meg a szirénák – írja a Times of Israel.
A jelzők többek között Haifában, Haderában, Jisr al-Zarkában, Zichron Yaakovban és Caesareában aktiválódtak.
🔴 Rocket Alert [08:27:38] (48):
— ILRedAlert (@ILRedAlert) October 6, 2024
• Menashe — Jisr az-Zarqa, Sdot Yam, Zichron Yacov, Beit Hanania, Or Akiva, Caesarea Marine Center, Talmei Elazar, Caesarea Industrial Zone, Caesarea, Ma'agan Michael, Ort Binyamina, Ma'ayan Zvi, Binyamina, Hadera - Neveh Haim, Ramat HaNadiv pic.twitter.com/bAQIfiWvwJ
Több ember meghalt a Gázai övezet központjában egy mecsetet ért izraeli csapás következtében – írja a Sky News.
Az orvosok szerint öt ember meghalt és 21 másik megsebesült a támadásban. Szemtanúk szerint az áldozatok száma emelkedhet, mivel a mecsetet a kitelepítettek elhelyezésére használták.
Az izraeli hadsereg közleményében azt írta, hogy „pontos csapást mértek a Hamász terroristáira, akik egy parancsnoki és irányító központban tevékenykedtek, amely egy olyan épületbe volt beágyazva, amely korábban a Shuhada Al-Aksza mecsetként szolgált Deir al-Balah területén”.
A libanoni Nemzeti Hírügynökség (NNA) jelentése szerint Bejrút a legerőszakosabb éjszakát élte át az ország elleni izraeli háború kezdete óta – számolt be az al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió.
Az izraeli erők az éjszaka több mint 30 támadást hajtottak végre Bejrút déli külvárosai ellen, amelyek hangjait az egész városban hallani lehetett. A Dahiyeh nevű külvárost fekete füst borítja.
Izrael újabb csapást mért Bejrútra, Libanon fővárosára – derül ki a Sky News tudósításából.
Az IDF korábban kiürítési parancsot adott ki Bejrútban. Az X-en közzétett közleményében felszólította a déli külvárosban élőket, hogy hagyják el a területet.
Önök a Hezbollah létesítményei és érdekeltségei közelében tartózkodnak, amelyek ellen az IDF a közeljövőben fellép. Az Ön és családtagjai biztonsága érdekében azonnal el kell hagynia a megadott épületeket és a mellettük lévő épületeket, és legalább 500 méteres távolságon belül távol kell maradnia tőlük
– áll az IDF arab médiának nyilatkozó Avichay Adraee szóvivőjének közleményében.
🚨BREAKING: Massive Israeli Air Force bombardments on Hezbollah positions and perhaps under-ground bunkers in Beirut, Lebanon.#Hezbollah is being destroyed. pic.twitter.com/mmNzs80NDb
— Jai shanker chaudhary (@nanitajai) October 6, 2024