A szociáldemokrata S&D részéről képviselőcsoport-elnökük, a spanyol Iratxe García Pérez reagált Orbán Viktor felszólalására.
A spanyol EP-képviselő szerint Orbán Viktor 2010 óta Európában egy dolgot ért el, azt, hogy létrehozott egy szélsőjobboldali frakciót, amely szerinte álpatrióta, mivel többek között a korrupciót segíti.
Pérez kritizálta Orbán felszólalását, amikor homofóbiáról és nők elleni erőszakról beszélt a migráció kapcsán, miközben Magyarországon szűkítik az LMBTQ-emberek jogait.
A szocialista politikus ezután a magyar kormány kereszténységét kérdőjelezte meg, amiért nem hajlandó menekülteket befogadni, miközben a Biblia épp az elesettek segítését írná elő.
Pérez szerint Orbán eleve álpatrióta, valamint a szuverenitásvédelmét is megkérdőjelezte, emiatt leginkább Vlagyimir Putyinnal való kapcsolatát kritizálta, hiszen az ukrajnai háború során Oroszország gyermekkórházakat bombáz, valamint gyerekeket rabol el.
A saját országát sem tudja megfelelően működtetni, és ezért az Európai Unióra mutogat. Ez a populizmus és a szélsőjobboldal receptje
– fogalmazott élesen Pérez, aki konkrét példaként az EU-ban legmagasabb áfakulcsot, az inflációt és a romló állami szolgáltatásokat említette.
A vita elején Orbán Viktor 10 percben fogja bemutatni a magyar soros elnökség programját, ami után Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke fog szintén tíz percben beszélni.
Ezután a hét képviselőcsoport vezérszónokai fognak felszólalni – a Patrióták Európáért (PfE) vezérszónoka a fideszes Gál Kinga lesz –, majd utána ezekre Orbán reagál két percben, ami után az EP-képviselők kapják meg a szót.
Az alábbi magyar EP-képviselők fognak felszólalni a felszólalási rend szerint sorrendben:
Rajtuk kívül még felszólal majd az RMDSZ-es Vincze Lóránt is, aki az Európai Néppárt padsoraiban foglal helyet.
Miután a felszólalásra jelentkezett EP-képviselők végeztek, ezután a nem jelentkezők jelentkezhetnek felszólalásra, ami után öt percben először von der Leyen, majd Orbán Viktor három percben fog reagálni az egész vitán elhangzottakra.
A tervek szerint a vita valamennyivel 11 óra után ér majd véget. Bővebben a vitáról az alábbi cikkünkben írtunk.
Magyarország még július 1-jén vette át a rotációs elven változó soros elnökséget, amit egészen december 31-ig fog betölteni.
A magyar kormány már korábban bemutatta, hogy mit tervez az Európai Unió Tanács élén. Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter egy sajtótájékoztatón mutatta be még júniusban, hogy mik a főbb céljai a magyar kormánynak a soros elnökség fél évében – Orbán Viktor most ezt fogja bemutatni az EP-képviselőknek.
A magyar kormány hét témát jelölt meg, amivel a tagállamok szakminisztereiből álló Európai Unió Tanácsának (röviden: Tanács) az elnökeként a magyar kormány szeretne előrelépést elérni:
Bóka János júniusi sajtótájékoztatójáról itt számoltunk be, míg általánosan a soros elnökök szerepéről ebben a cikkünkben írtunk bővebben.
A plenáris ülés előtt hagyomány, hogy a képviselőcsoportok vezetői sajtótájékoztatót tartanak, ahol az újságíróknak az a heti ülés főbb témáiról és képviselőcsoportjaik álláspontjáról beszélnek.
Nem volt ez másképp a mostani plenáris előtt sem, ahol a sajtótájékoztató fő témája a magyar soros elnökség programbemutatója volt.
A sajtótájékoztatót tartó képviselőcsoport-elnökök nyilatkozatai alapján pedig éles felszólalásokat fognak tartani az EP-képviselők.
Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke például a magyar kormányfő békemissziót háborút megnyújtó diplomáciai utaknak nevezte, de ugyanúgy kemény kritikát fogalmazott meg a szociáldemokrata Iratxe García Pérez, a liberális Valérie Hayer, valamint a Zöld Tineke Strik is.
Strasbourgba érkezésekor, még a repülőgépről jelentkezett be Orbán Viktor a Facebookon, Reels-videójában arról beszélt, hogy: „Bemutatjuk a programot, aztán lesz egy kis lökdösődés, csihi-puhi, ahogy az már csak lenni szokott.” Ezzel minden bizonnyal a szerdai EP-ülésre utalt, és azt senki sem gondolta, hogy a lökdösődés már a keddi sajtótájékoztatón elkezdődik.
A magyar miniszterelnök szerdán egy sajtótájékoztatót tartott, ahol elmondta, a várható érdeklődésre való tekintettel döntöttek úgy, hogy külön is bemutatják a nemzetközi sajtónak a programot. Ismertetését a 2011-es magyar elnökséggel való összehasonlítással kezdte, amely szintén válságokkal teli időszak volt, ám a jelen sokkal bonyolultabb
A teljes cikkünk a sajtótájékoztatóról itt érhető el.
Köszöntjük olvasóinkat!
Orbán Viktor miniszterelnök szerda délelőtt bemutatja a magyar uniós elnökség prioritásait az Európai Parlament (EP) plenáris ülésen. A magyar miniszterelnök kemény vitára készülhet, és nem csak a programpontok miatt.
Kövesse az Index percről percre közvetítését az eseményről!