A képviselőcsoportok vezérszónokai, majd Orbán Viktor viszonválasza után az EP-képviselők kapták meg a felszólalási lehetőséget, akik közül az első a Tisza Párt elnöke, Magyar Péter volt.
Magyar azzal kezdte felszólalását, hogy reméli, Orbán Viktor elmagyarázza az Európai Parlamentben, hogyan vált éltanulóból az unió egyik legszegényebb országává, és miért lett az Orbán–Gyurcsány-korszak az elmulasztott évtizedek korszaka.
Miniszterelnök úr, mi az európai és a nyugati klubnak vagyunk a tagjai akkor is, ha ön gazdasági függetlenségről beszél
– fogalmazott Magyar, aki szerint a magyar társadalom Nyugat-párti, hiába a kormány keleti politikája.
A Tisza Párt elnöke elmondta, támogatja a déli határkerítést és a kormány migrációpolitikáját, ugyanakkor választ vár arra, hogy miért engedtek szabadon kétezer embercsempészt és miért terveztek Vitnyádon menekülttábort.
Az ukrajnai háború kapcsán elmondta, ő is a mihamarabbi tűzszünet mellett van, ugyanakkor felidézte Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatójának az ukrajnai háború és 1956 kapcsán elmondott szavait.
Család-, vidék- és gyermekbarátnak hazudják magukat, közben pedofilbotrányok rázzák meg hazánkat
– tért át Magyar a családpolitikára, ami kapcsán elmondta, hogy 60 éve nem született ilyen kevés gyerek, miközben egyre többen hagyják el Magyarországot, és vállalnak munkát, majd alapítanak családot külföldön. Sorra zárják be a vidéki vasútvonalakat, ahogy az oktatás és az egészségügy helyzete is romlott.
A Tisza Párt elnöke összehasonlította Magyarországot a környező országok helyzetével, és szerinte Lengyelországban és Romániában is nagyobb a minimálbér, miközben az élelmiszerárak alacsonyabbak, de az energiáért is többet fizetnek a magyarok európai társaikhoz képest.
Magyar Péter szerint mind Orbán, mind ő tudja, hogy vége van, és Magyarországon változás lesz.
Magyar beszédét egy Petőfi-, illetve egy II. János Pál-idézettel fejezte be, miközben a már szállóigévé vált ígéretével zárta felszólalását, miszerint lépésről lépésre és tégláról téglára fogja lebontani a rendszert.
A vita elején Orbán Viktor 10 percben fogja bemutatni a magyar soros elnökség programját, ami után Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke fog szintén tíz percben beszélni.
Ezután a hét képviselőcsoport vezérszónokai fognak felszólalni – a Patrióták Európáért (PfE) vezérszónoka a fideszes Gál Kinga lesz –, majd utána ezekre Orbán reagál két percben, ami után az EP-képviselők kapják meg a szót.
Az alábbi magyar EP-képviselők fognak felszólalni a felszólalási rend szerint sorrendben:
Rajtuk kívül még felszólal majd az RMDSZ-es Vincze Lóránt is, aki az Európai Néppárt padsoraiban foglal helyet.
Miután a felszólalásra jelentkezett EP-képviselők végeztek, ezután a nem jelentkezők jelentkezhetnek felszólalásra, ami után öt percben először von der Leyen, majd Orbán Viktor három percben fog reagálni az egész vitán elhangzottakra.
A tervek szerint a vita valamennyivel 11 óra után ér majd véget. Bővebben a vitáról az alábbi cikkünkben írtunk.
Magyarország még július 1-jén vette át a rotációs elven változó soros elnökséget, amit egészen december 31-ig fog betölteni.
A magyar kormány már korábban bemutatta, hogy mit tervez az Európai Unió Tanács élén. Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter egy sajtótájékoztatón mutatta be még júniusban, hogy mik a főbb céljai a magyar kormánynak a soros elnökség fél évében – Orbán Viktor most ezt fogja bemutatni az EP-képviselőknek.
A magyar kormány hét témát jelölt meg, amivel a tagállamok szakminisztereiből álló Európai Unió Tanácsának (röviden: Tanács) az elnökeként a magyar kormány szeretne előrelépést elérni:
Bóka János júniusi sajtótájékoztatójáról itt számoltunk be, míg általánosan a soros elnökök szerepéről ebben a cikkünkben írtunk bővebben.
A plenáris ülés előtt hagyomány, hogy a képviselőcsoportok vezetői sajtótájékoztatót tartanak, ahol az újságíróknak az a heti ülés főbb témáiról és képviselőcsoportjaik álláspontjáról beszélnek.
Nem volt ez másképp a mostani plenáris előtt sem, ahol a sajtótájékoztató fő témája a magyar soros elnökség programbemutatója volt.
A sajtótájékoztatót tartó képviselőcsoport-elnökök nyilatkozatai alapján pedig éles felszólalásokat fognak tartani az EP-képviselők.
Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke például a magyar kormányfő békemissziót háborút megnyújtó diplomáciai utaknak nevezte, de ugyanúgy kemény kritikát fogalmazott meg a szociáldemokrata Iratxe García Pérez, a liberális Valérie Hayer, valamint a Zöld Tineke Strik is.
Strasbourgba érkezésekor, még a repülőgépről jelentkezett be Orbán Viktor a Facebookon, Reels-videójában arról beszélt, hogy: „Bemutatjuk a programot, aztán lesz egy kis lökdösődés, csihi-puhi, ahogy az már csak lenni szokott.” Ezzel minden bizonnyal a szerdai EP-ülésre utalt, és azt senki sem gondolta, hogy a lökdösődés már a keddi sajtótájékoztatón elkezdődik.
A magyar miniszterelnök szerdán egy sajtótájékoztatót tartott, ahol elmondta, a várható érdeklődésre való tekintettel döntöttek úgy, hogy külön is bemutatják a nemzetközi sajtónak a programot. Ismertetését a 2011-es magyar elnökséggel való összehasonlítással kezdte, amely szintén válságokkal teli időszak volt, ám a jelen sokkal bonyolultabb
A teljes cikkünk a sajtótájékoztatóról itt érhető el.
Köszöntjük olvasóinkat!
Orbán Viktor miniszterelnök szerda délelőtt bemutatja a magyar uniós elnökség prioritásait az Európai Parlament (EP) plenáris ülésen. A magyar miniszterelnök kemény vitára készülhet, és nem csak a programpontok miatt.
Kövesse az Index percről percre közvetítését az eseményről!