Oroszország előnye Ukrajnával szemben a személyi állomány és a fegyverek tekintetében valószínűleg már az idei év végére csökkenni kezd – mondta Michael Kofman, a Carnegie Endowment for International Peace vezető munkatársa a Business Insider szerint.
Megjegyezte, hogy a Kreml erői továbbra is nyomást fognak gyakorolni Ukrajnára, miközben nagy fokú lemorzsolódást tapasztalnak. Kofman szerint Oroszország hamarosan kifogy a felszerelésből és az emberekből, úgy véli, hogy az oroszok nem lesznek képesek sokáig fenntartani a támadásaikat.
Kofman szerint Moszkva szovjet korabeli fegyverekkel kompenzálja a felszerelésveszteségeit, de még ezek a tartalékkészletek sem tarthatnak örökké.
Oroszország felemészti szovjet örökségét, és a felszerelésgyártás üteme meglehetősen alacsony a harctéri veszteségekhez képest
– mondta Kofman.
Hozzátette, hogy az orosz hadsereg egyre inkább arra kényszerül, hogy a veszteségek minimalizálása érdekében új taktikát vessen be, ezzel csökkentve a saját képességeit arra, hogy bármilyen jelentős áttörést érjenek el.
Kofman úgy véli, hogy az orosz kormány nem növelheti tovább az újoncoknak kínált bónuszokat és juttatásokat. Az Orosz Föderáció szokatlanul magas bónuszokat kínál az Orosz Fegyveres Erőkhöz való csatlakozásért, a fizetéseket az amerikai hadsereghez hasonlónak hirdetik. És mindezt egy olyan városban, ahol az átlagfizetés kevesebb mint egyötöde az amerikai átlagfizetésnek.
Sárkányfogakat szereltek fel a Kalinyingrádi régióba vezető hídon Litvániában. A híd a Nyeman folyó felett ível át – írja az Ukrajinszka Pravda.
Lithuania places Dragon's Teeth fortifications on the bridge to Russia — a stark reminder of the realities of being Russia’s neighbor
— Linas Kojala (@LinasKojala) October 9, 2024
📸 from @LKasciunas pic.twitter.com/Ti4rKNh6rt
Laurynas Kasciunas litván védelmi miniszter szerint a hidat a jövőben vasgerendákkal is megerősítik. Jelenleg a litván hadsereg teszteli őket, hogy felmérjék, mennyire tartják vissza az előrenyomuló nehéz járműveket.
Lithuania places Dragon's Teeth fortifications on the bridge to Russia — a stark reminder of the realities of being Russia’s neighbor
— Linas Kojala (@LinasKojala) October 9, 2024
📸 from @LKasciunas pic.twitter.com/Ti4rKNh6rt
„A megerősítés a tervek szerint halad. Néhány hidat megerősítenek, másokat pedig robbantásra készítenek elő. A fizikai erődítések csak kiegészítő jellegűek, és a tüzérséggel fogják fedezni őket” – írta a litván védelmi miniszter.
Még januárban a három balti állam bejelentette a „balti védelmi vonal” létrehozásának tervét, májusban pedig Lengyelország jelentett be hasonló projektet Keleti pajzs néven, hogy megerősítse határait az oroszországi Kalinyingrádi területtel és Belarusszal.
Október 9-én este az orosz hadsereg rakétatámadást intézett Odessza kikötői infrastruktúrája ellen: 6 ember meghalt, 11-en megsebesültek. Egy panamai lobogó alatt közlekedő civil hajó megsérült. A támadást Ukrajna újjáépítéséért felelős miniszterelnök-helyettese is megerősítette. Olekszij Kuleba közlése szerint minden áldozat ukrán.
Kuleba szerint a támadásban egy panamai lobogója alatt álló polgári hajó – a Shui Spirit konténerhajó – megsérült. Ez a harmadik külföldi hajó, amelyet Oroszország megtámadt az elmúlt négy napban.
Vadim Karasev, egy ismert ukrán politikai elemző kijelentette: Kijev engedélyt kapott, hogy nyugati rakétákkal támadjon orosz területekre egy új ellentámadás keretében, amelyben F–16-os vadászgépek is részt vesznek majd – írja az MK.ru
„Engedélyt kell adni a nagy hatótávolságú rakétákra, amikor egy offenzívát készítenek elő” – mondta a szakértő. Hozzátette, hogy az ilyen csapásoknak önmagukban nincs sok katonai értelme,
de akkor igen, ha egyidejűleg egy F–16-os flotta bevonásával légi hadművelet és egy szárazföldi offenzíva is zajlik.
Ugyanakkor Vadim Karasev fenntartással élt azzal kapcsolatban, hogy ha Ukrajna ellentámadásra készül, az a kurszki hadműveletre fog emlékeztetni. Felvetette azt is, hogy az ukrán vezetés még az újév előtt belevághat egy ilyen tervbe, hogy „növelje a morált és bizalmat ébresszen a Nyugatban, hogy az ügy nem veszett el”.
„Októberben, novemberben és decemberben reális esélyünk van arra, hogy a dolgokat a béke és a tartós stabilitás felé mozdítsuk el. A harctéren kialakult helyzet lehetőséget teremt arra, hogy meghozzuk ezt a döntést, és hogy legkésőbb 2025-ben véget vessünk a háborúnak” – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a The Kyiv Independent szerint.
Hozzátette, hogy Kijev számít Joe Biden amerikai elnök támogatására, valamint az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország és Olaszország „határozott és bölcs lépéseire”, hogy „biztonságot és békét hozzanak Európának”.
Volodimir Zelenszkij szerint Kijev július óta dolgozik a békeformula pontjain, és novemberre befejezi a béke keretdokumentumát, miközben a második békecsúcsra készül. Emellett Ukrajna kidolgozott egy győzelmi tervet is, „amely áthidalhatja a jelenlegi helyzet és a sikeres békecsúcs közötti szakadékot”.
Az ukrán elnök azt is elmondta, hogy amikor a terv teljes mértékben megvalósul, Oroszország többé nem lesz képes arra, hogy Európát fenyegesse.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index csütörtöki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!