Ramzan Kadirov csecsen köztársasági vezető „vérbosszút” hirdetett orosz törvényhozók ellen, ami arra utal, hogy egyre bátrabban viselkedik személyes politikai vitáiban − írja napi jelentésében a washingtoni Háborús Tanulmányok Intézete (ISW).
A vezető október 10-én hirdetett vérbosszút Szulejman Kerminov dagesztáni köztársasági szenátor, valamint Bekkhan Barahojev és Rizvan Kurbanov államiduma-képviselők ellen, azt állítva, hogy „elkobozták” Oroszország legnagyobb online kiskereskedelmi vállalatát, a Wildberriest a cég társalapítójától, Vlagyiszlav Bakalcsuktól, és Kadirov meggyilkolására készülnek.
Vlagyiszlav Bakalcsuk, aki a Wildberries társalapítója volt feleségével és a Wildberries jelenlegi vezérigazgatójával, Tatjana Bakalcsukkal, 20-30 fegyverest vezetett a Wildberries két moszkvai irodájának egyidejű megtámadására 2024 szeptemberében.
2024 szeptemberében Vlagyiszlav Kadirovhoz fordult, hogy segítsen megakadályozni, hogy Tatjana átvegye a vállalatot, és azt állította napokkal a szeptemberi fegyveres támadások előtt, hogy Kadirov megmentette az életét, és megóvta őt a börtöntől.
Kadirov egy csecsen nyelvű videóban jelentette be a vérbosszút a Telegram-csatornáján, de a kísérő orosz nyelvű szövegben nem említette meg külön a viszályt, valószínűleg azért, hogy megakadályozza, hogy az orosz média beszámoljon róla.
Kadirov korábban retorikailag támadta a Kreml tisztviselőit, és felszólalt az orosz Nyomozó Bizottság vezetőjének, Alekszandr Basztrikinnak az oroszországi vallási szélsőségességről szóló 2024. júniusi kijelentései ellen.
Nem világos, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök reagál-e Kadirov vérbosszúról szóló bejelentésére, mivel Putyin támogatta Kadirov uralmát Csecsenföld felett, de következetesen igyekezett Oroszországot harmonikus, soknemzetiségű és sokvallású társadalomként beállítani.
Martin Harris brit nagykövet elfogadhatatlannak nevezte az Odessza környéki kikötőkben lévő kereskedelmi hajókra mért orosz csapásokat, amelyekből a héten egymás után három is volt – írja az Ukrajinszka Pravda.
A nagykövet azt írta, megdöbbentette a hír, miszerint egy negyedik civil hajót, amely humanitárius segélyként gabonát szállított volna, orosz rakéta vett célba. A támadásban nyolc ember meghalt, 11 pedig megsebesült.
Oroszország megsért minden humanitárius normát
– hangsúlyozta.
David Lammy, az Egyesült Királyság külügyminisztere kijelentette, hogy a hajók elleni csapások az egész világ élelmiszerellátása elleni támadások. „Putyin illegális ukrajnai inváziója és folyamatos agressziója mindannyiunknak fáj, de leginkább a világ éhezőinek” – emelte ki.
Határozott tiltakozását fejezte ki az orosz fél a moszkvai japán nagykövetségnek Tokió azon tervei miatt, hogy november elején közös hadgyakorlatokat tart az Egyesült Államokkal, egyebek között Hokkaido szigetén, Oroszország határaihoz közeli területeken, írja az MTI az orosz külügyminisztérium közleménye alapján.
A tárca szerint a japán diplomáciai képviseletet figyelmeztették „az elkerülhetetlen megfelelő ellenintézkedésekre Oroszország védelmi képességének megerősítése és szuverenitásának védelme érdekében”, valamint arra is, hogy „nem helyénvalók a japán fél azon kísérletei, hogy »aggodalmát« fejezze ki a vonatkozó orosz intézkedéseinkkel kapcsolatban”.
A közlemény szerint a japán félnek felhívták a figyelmét arra, hogy az ilyen gyakorlatok elfogadhatatlanok, és hogy ezek évről évre egyre nagyobbak, egyebek között azért, mert a régióhoz nem tartozó NATO-tagállamokat vonnak be a manőverekbe.
Kedves olvasóink!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!