Joe Biden amerikai elnök kormányának már nincsenek alapvető kifogásai Ukrajna NATO-felkérésével szemben, és ha Kamala Harris győz november 5-én, akkor valószínűleg elindulhatnak ebbe az irányba – írja a Le Monde szemléje után az Ukrajinszka Pravda.
Joe Biden október 18-án, pénteken Berlinben rövid németországi látogatását kihasználva Olaf Scholz német kancellárral, Emmanuel Macronnal és Jerry Starmerrel tárgyalt az aktuális ukrajnai és közel-keleti kérdésekről. A kényes témák listájának élén Ukrajna NATO-csatlakozási meghívása állt.
Az ukrán államfő szerint ideális esetben egy ilyen meghívás még december és Joe Biden mandátumának vége előtt érkezhetne, de Ukrajna integrációja az atlanti szövetségbe legfeljebb a háború befejezése után válik valósággá.
A kiadvány szerint egyelőre az Egyesült Államok és Németország blokkolja a NATO bővítésének kilátását Ukrajna rovására, míg Franciaország és az Egyesült Királyság kedvezőbben áll az ötlethez.
Egyes hírek szerint azonban az amerikaiaknak már nincsenek alapvető kifogásaik Ukrajna szövetséghez való csatlakozási meghívásával szemben. Feltételezések szerint Kamala Harris győzelme esetén Joe Biden konkrét lépéseket tehetne ebben a kérdésben.
Ha Kamala Harrist megválasztják, akkor könnyen lehet, hogy Biden az átmeneti időszakban léphetne ebbe az irányba. Ha Trump lesz az elnök, akkor ez az érv már nem érvényes, és Biden legkisebb kezdeményezése is azzal a kockázattal jár, hogy a helyzetet tovább rontja
– mondta egy európai diplomáciai forrás.
Orbán Viktor miniszterelnök azt mondta, hogy elborzasztja Volodimir Zelenszkij „győzelmi terve”, amelynek első pontja azonnali NATO-meghívást követel.
A G7-országok védelmi miniszterei megerősítették elkötelezettségüket Ukrajna NATO-integrációjának támogatása mellett – olvasható az október 19-i nápolyi találkozójukat követő közös nyilatkozatban.
Támogatjuk Ukrajnát a teljes euroatlanti integrációhoz vezető visszafordíthatatlan úton, beleértve a NATO-tagságot is
– áll a nyilatkozatban.
A miniszterek ígéretet tettek arra, hogy rövid és hosszú távon is folytatják az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást, és hangsúlyozták az ukrán védelmi erők képzésének és oktatásának támogatását. „Üdvözöljük a NATO és az EU megfelelő erőfeszítéseit a NATO Ukrajnának szóló biztonsági segítségnyújtási és képzési programja, valamint az EU katonai segítségnyújtási missziója keretében” – áll a dokumentumban.
A tárcavezetők megerősítették továbbá, hogy céljuk egy „átfogó, igazságos és tartós béke” elérése, amely tiszteletben tartja Ukrajna szuverenitását és területi integritását, ahogyan azt a nemzetközi jog meghatározza.
A Fehér Ház álláspontja Ukrajna csatlakozásával kapcsolatban azonban az volt, hogy a NATO-felkérés rövid távon valószínűleg nem érkezik meg, hivatkozva a reformok szükségességére és a biztonsági feltételek teljesítésére.
Nem vagyunk abban a szakaszban, hogy a szövetség rövid távon tárgyalja a meghívás kiadását
– mondta Julianne Smith amerikai NATO-nagykövet október 16-án a NATO védelmi minisztereinek brüsszeli ülése előtt. „De mint mindig, továbbra is folytatjuk a tárgyalásokat ukrajnai barátainkkal arról, hogyan tudnak a Szövetség felé haladni” – tette hozzá a diplomata.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!