Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az InfoRádió műsorában adott interjút az orosz–ukrán háború állásáról, a veszteségekről és az amerikai választás háborút érintő hatásáról.
A háború alakulását Kaiser számos szempontból az első világháború anyagcsatájához tudja hasonlítani, mivel mindkét fél tízezres nagyságrendben „égeti el” az embereket. Oroszország jóval többet, ellenben ez nekik jobban belefér. Ettől függetlenül az orosz elnök nem akar elrendelni általános mozgósítást, mert feltehetőleg tömegek menekülnének el az országból. Oroszország már régóta alkalmazza azt a stratégiáját, hogy – a két-háromszoros veszteségeik ellenére – csökkentse Ukrajna hadra fogható katonaállományát.
Hozzátette, hogy az oroszok 8-12 ezres városokat tudtak csak elfoglalni az elmúlt hónapokban. A városok döntő részét pedig kiürítették, és felkészültek az orosz csapatok érkezésére. Ezáltal hatalmas veszteségek árán sikerült elfoglalni a településeket.
Megjegyezte, hogy az Ukrajna által elfoglalt kurszki területek 60 százalékát Oroszország már visszafoglalta, és feltételezése szerint ki fognak vonulni onnan az ukrán katonák, mivel az orosz vezetés régóta azzal fenyegeti őket, hogy teljesen körbezárja a területet az ott tartózkodó katonákkal együtt.
Az amerikai választásokról beszélve elmondta, hogy
amennyiben a republikánus párt lesz a befutó, a fókusz Oroszországról Kínára helyeződik át.
Trump Kína-ellenes külpolitikát kíván folytatni, ami azzal járhat, hogy az amerikai vezetés megegyezik Moszkvával Ukrajna feje fölött.
Az orosz megszállás alatt álló Szevasztopolban állomásozó orosz tengerészgyalogos dandár harci morálja rendkívül alacsony, mivel a személyzet egy részét a Kurszki területre vezényelték – írja az Unian.
Erről az ATES gerillamozgalom képviselői számoltak be. Dmitro Pletencsuk, az ukrán haditengerészet szóvivője szerint ez az orosz tengerészgyalogosok kiválasztásának és kiképzésének alacsony színvonalának tudható be. „A minőségi összetétel változik. A tengerészgyalogosok elitnek számítanak, és az erők elit jellege nemcsak a nevében, hanem a kiképzés szintjében is megmutatkozik” – mondta.
Példát hozott arra, hogy az egyik orosz tengerészgyalogosról kiderült, hogy egykor fogoly volt, ami szerinte azt mutatja, hogy ezeknek az egységeknek a színvonala nem különbözik jelentősen más gyalogsági egységektől.
Pletencsuk abból indult ki, hogy az Orosz Föderáció a tengerészgyalogság rendszeres magját használja, különösen a parancsnoki állományt, amelyet nem küldenek közvetlenül a csatatérre.
Ez az egység [a tengerészgyalogosok] egy közönséges gyalogsági egységgé vált, amelyet külön képzés nélkül töltöttek fel... Láthatjuk, hogy most már csak gyalogságnak lehet nevezni
– magyarázta Pletencsuk.
Ezenkívül az ATES mozgalom szerint a Szevasztopolban állomásozó 810. tengerészgyalogos dandárnak személyzeti problémái vannak az emberi élőerő Kurszki területre való vezénylése miatt.
Az egységhez szinte naponta érkeznek jelentések a kurszki térségben likvidált újabb 200-akról. A dandárparancsnokság igyekszik eltitkolni a katonák elvesztésének tényét, de hiába. A katonai egységek állítólag alacsony morállal rendelkeznek, és minden eszközzel igyekeznek a Krímen maradni, ami a parancsnokok megvesztegetéséhez vezet.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index hétfői élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!