Az orosz hatóságok állítólag fontolgatják a három legnagyobb orosz olajtársaság – a Rosznyefty, a Gazprom Nyefty és a Lukoil – összevonását, ami valószínűleg elősegítené, hogy Oroszország előnyösebb energiaügyleteket kössön a nem nyugati államokkal –számolt be a Wall Street Journal november 9-én az ügyet jól ismerő forrásokra hivatkozva. A WSJ arról számolt be, hogy a Rosznyefty vezetője és Vlagyimir Putyin orosz elnök közeli munkatársa, Igor Szecsin a folyamatban lévő tárgyalások „főszereplője”, és hogy az egyesülés célja az orosz olaj árának felsrófolása lehet India és Kína számára.
A portál forrásai szerint az ügylet még változhat, és nem világos, hogy Szecsin lesz-e az egyesült cég élén, a Kreml, a Gazprom Nyefty, a Lukoil és a Rosznyefty képviselői pedig mind tagadták a tárgyalásokat. A Gazprom Nefty anyavállalata, a Gazprom jelentős bevételtől esett el az energiaeladások visszaesése miatt Oroszország 2022-es teljes körű inváziója óta.
Alekszej Miller, a Gazprom régi vezetője a hírek szerint 2024 elején nem tudott megegyezni Kínával a Power of Syberia–2 (PS–2) gázvezeték körüli nézeteltérések miatt, Putyin pedig november 7-i beszédében hangsúlyozta, hogy Oroszország hajlandó olaj-, gáz- és atomenergiát eladni Kínánaknak, hogy kompenzálja a nyugati szankciók miatt kieső energiaellátását.
A Kreml megpróbálhatja megszilárdítani befolyását a globális energiapiacon, hogy előnyösebb energiaügyleteket kössön, különösen a Kínával, miközben csökkentek a nemzetközi energiaexportból származó bevételei és megnövekedtek a nemzetbiztonságra és védelemre fordított szövetségi kiadásai.
Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta az Oroszország és Észak-Korea közötti átfogó stratégiai partnerségi szerződés ratifikálásáról szóló törvényt. A szerződés előírja különösen a katonai és egyéb segítségnyújtás azonnali biztosítását, ha az ENSZ Alapokmány 51. cikkével összhangban valamelyik felet fegyveres támadás éri – írja a TASZSZ.
Emellett a megállapodás célja egy olyan átfogó partnerség kialakítása, amely az állami szuverenitás és területi integritás kölcsönös tiszteletben tartásának, az egyenlőségnek és a belügyekbe való be nem avatkozásnak az elvein alapul.
A törvény kísérő anyagai megjegyzik, hogy a dokumentum „kizárólag békés és védelmi jellegű, nem irányul harmadik országok ellen, és nem fenyegeti a békét és a stabilitást”.
A felek megállapodtak abban is, hogy együttműködnek az élelmiszer- és energiabiztonság, az információs és kommunikációs technológiák, valamint az egészségügy területén. Az együttműködést a kereskedelem, a gazdaság, a beruházások, valamint a tudomány és a technológia területén is bővíteni fogják.
A szerződés a megerősítő okiratok cseréjének napján lép hatályba, és határozatlan időre szól.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!